Video oyun medyumunun biraz çorak günlerden geçtiği doğrudur. Normalde yeni bir neslin otomatikman yeni fikrilerle beraber doğması gerekirdi. Bunu 2007’de de görmüştük, 2001’de de. Ama ne hikmetse, bu nesil yanında özgün oyunlarla, yeni fikri mülklerle ya da önemli inovasyonlarla gelmedi. Onun yerine, oyun firmaları geçen nesil çözdükleri bir numaraya başvurdular: Remaster.

Geçen nesil ilk defa standart çözünürlükten HD’ye geçtiğimiz için, artık yeni televizyon ve monitörlerimizde abesle iştigal gözüken o eski oyunları 1080p’ye çıkartmak biraz anlamlıydı. Gelin görün ki oyunlar Xbox One – PlayStation 4 nesline geçtiklerinde benzer bir sıçrama yaşanmamasına rağmen yine Remaster’lara koştular. Açık konuşalım, biz bunu pek doğru bulmuyoruz. Çoğu zaman.

Remaster dediğimiz şeyin “yeniden yapım” olan “remake” ya da “yeniden başlangıç” olan “reboot” konseptlerinden farkı var. Yeniden yapımlar sıfırdan başlayıp, başka bir şekilde hayal edilmesini gerektirirler. Yeniden başlangıçlar ise hikayeyi sıfırlarlar. Remaster’lar ikisine de dokunmaz, sadece grafiksel bir güncelleme çakar, bırakırlar. Çoğu zaman bu basit bir çözünürlük güncellemesi ve peşinden gelen pikselleşmeleri engellemekten ibaret olur. Ama bazen cesur bir yapımcı çıkıp, “N’ayır!” der, ve hakikaten bu başlığı hak eden bir “Remastered” edisyon çıkartır karşımıza.

Biz bugün bunları onore edelim dedik. N’apalım, oyunların çıkışı maşallahlık yavaş; ufukta etkileyici bir oyun gözükmüyor. Biz de bari eski oyunlara bakalım değil mi? Buyurun!

 

DuckTales Remastered

DuckTales 1

 

DuckTales 2

Ülkemizde vakti zamanında “Varyemez Amca” adıyla yayınlanan DuckTales çizgi flimi geri dönüyor ya hani, biz bunda DuckTales Remastered’ın da payı olduğunu düşünüyoruz. NES döneminin hatırı sayılır oyunlarından biri olan DuckTales’in yeni grafiklere kavuşacağı ilk açıklandığında çok ümidimiz yoktu. Ama ne zamanki yapmaya çalıştıklarını gördük, işte o zaman dibimiz düştü. Oynanış aynıydı, ama grafikler baya baya yeni bir nesle fırlamışlardı, göz boyar olmuşlardı, harika gözüküyorlardı…

 

Final Fantasy IV

Final Fantasy IV 1

 

Final Fantasy IV 2

Final Fantasy serisinin her oyunu en az iki, üç kere farklı platformlar için yeniden yapıldı, remaster edildi, kurcalandı, güncellendi… Square Enix çok sever böyle şeyleri. Ama hiçbiri sıçrama olarak Final Fantasy IV kadar devasa bir şeyin altına imza atamadı. İlk DS versiyonundan söz ediyoruz ama siz isterseniz PSP, isterseniz mobil versiyonlarını aklınıza getirin. Modeller tamamen değişmiş, grafik dil çağ atlamıştı. Bununla da yetinilmemiş, oyuna bir de ara sinematikler, seslendirme ve ciddi bir sunum katmanı eklenmişti. Buna da remaster demek ne derece doğru bilemiyoruz, ama yine de bir şapka çıkartmamız lazım her halükarda…

 

Final Fantasy X/X-2 HD Remastered

Final Fantasy X-X2 1

Final Fantasy X-X2 2

Dedik ya, Square Enix çok sever böyle şeyleri. Ömrünü asla bitmeyen bir Final Fantasy serisi yapmaya adayan Japon firma, gerçekten de tüm oyunlarını en az bir kere elden geçirdi. Evet, en büyük sıçramayı Final Fantasy IV yaptı şüphesiz, ama X/X-2 paketine verilen emek de göz ardı edliemeyecek denli yüksekti. Square hiç kolaya kaçmamış, “ne var usta bir HD seçeneği eklesem yeter” dememişti ki, bilakis, Final Fantasy X/X-2 paketi, gerçekten de PS3 nesline özel yapılmış gibi gözüküyordu.

 

Halo: Combat Evolved Anniversary

Halo Combat Evolved 1

Halo Combat Evolved 2

Genelde HD Remaster’lar “eski oyunları oynamayanlar bir göz atsın” kisvesiyle çıkarlar. Ama çıkıp Microsoft’un kaderini değiştiren Halo: Combat Evolved’un 10. Yıl özel remastered sürümünde farklı bir durum vardı. Efsaneyi yaratan Bungie gemiyi terk etmiş, dümende 343 stüdyoları kalmıştı. Ve onların bir sınav vermeleri gerekiyordu Halo 4 gibi çok beklenen bir isme girişmeden önce. İşte Anniversary, o sınavdı. Çok büyük bir önyargı vardı onlara karşı, ama 343, bu önemli seriyi devralabileceğini Anniversary ile kanıtladı.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

 1. Birçoğunun hala ilk halini tercih edeceğimi fark ettim grafiklere bakınca, yalnız Metal Gear Solid hariç. ADAM suratlı kadın var orada.

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   daha oynayamadım! oradaki grafik güncellemesi “vauv” mu hakikaten?

   • Efe Tunçgenç Cevap ver

    Ben de ilk bölümü şöyle biraz oynayabildim ama gördüğüm kadarıyla sadece karakterleri yeniden modelleyip gölge eklemişler. Ama yine de Grim Fandango olması ve yeni bir nesli bu oyunu ulaştırması bile bu remasterı baya önemli yapıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.