Metro 2033: Redux

Metro Redux 1

Metro Redux 2

Oyun dünyasının son yıllarda giderek artan Doğu Avrupa ekolünü nereye koyacağız bilmiyorum, fakat bu ekolün en kıymetli ürünlerini sayacaksak bunlara önce STALKER’dan, sonra da onun bir nevi ruhani takipçisi olan Metro 2033’ten başlamamız gerekiyor. Metro serisini yapan 4A Games’in çok hassas bir özeni var bu konuda, yumruktan kaçmıyorlar, yükten erinmiyorlar. Bunun en güzel kanıtı da, Metro Redux. Bu pakette hem Last Light’ı ufak güncellemelerle piyasaya sürdüler, hem de yanına 2033’ü çok ciddi elden geçirerek eklediler. Çok bir şey yapmaları da gerekmiyordu halbuki, düz çıkartsalar kimse bir şey demezdi. Ama yine de uğraştılar, bizden de alkışı hak ettiler!

 

Metal Gear Solid: Twin Snakes

Twin Snakes 1

Twin Snakes 2

Buna ne diyeceğimi bilemedim uzun süre. Ortada “remaster” mı, yoksa “remake” mi olduğu belli olmayan bir durum vardı en nihayetinde. Oynanışta da ciddi değişiklikler yapmıştı çünkü Hideo Kojima ve saz arkadaşları PS1 ve GameCube versiyonları arasında. En nihayetinde evet, bu tam bir “remaster” değil, ama yine de bir övgü borcumuz var, ve o yüzden de listeye almakta karar kıldık. Çünkü Twin Snakes, gerçekten de muhteşem bir oyun. Orijinal MGS’nin takdire şayan neyi varsa alan, onları da inanılmaz ara sahneler, şık grafikler ve daha da derinleştirilmiş bir sunuma koyan bir yapım. Övmeyelim de ne yapalım?

 

Resident Evil HD Remastered

Resi HD 1

Resi HD 2

Bu oyuna çemkirmeye çok hazırdık. Çok. Zira bu, aslen PlayStation 1’e çıkan Resident Evil’ın, GameCube’a çıkan yeniden yapımının HD Remastered versiyonuydu. Dış kapının mandalının üzerine asılan çorabın deseni yani… Ama sonra oyunu elimize aldık, bilgisayarda açtık, bir de baktık ki ortada ciddi anlamda bir emek var. Ve saygı duyduk. Capcom cidden de bu oyunu üç nesil boyunca inanılmaz derecede ince ince işleyerek taşımıştı zaten, şimdi de aynını dördüncü bir nesle yapıyordu. Buna ancak alkış tutabildik, yeni Resident Evil oyunlarının hâline üzüldük ve hayatımıza devam ettik…

 

The Secret of Monkey Island: Special Edition

Monkey Island 1

Monkey Island 2

Açık konuşalım, listeyi alfabetik yaptığımızdan burayı spesifik olarak “1.” Sırada gelecek birini atamadık, ama atasaydık da ben gönül rahatlığıyla zirveyi Guybrush’ın muhteşem geri dönüşüne verirdim. Bir oyun bu kadar mı güzel “remaster” edilir ey LucasArts? Sen o kadar güzel grafikleri koy, seslendirmeleri getir, ara sahneleri şenlendir, sonra bir de bir buton koy ki oyuncular eski sürümünü de görebilsinler, gözlerinden kaçmasın. Şirin misin sen, muhteşem misin, nesin? İnanın bahsederken tekrar oynayasım geldi. Hatta sanıyorum dayanamayacağım, bekle beni Elaine, geliyorum!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

 1. Birçoğunun hala ilk halini tercih edeceğimi fark ettim grafiklere bakınca, yalnız Metal Gear Solid hariç. ADAM suratlı kadın var orada.

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   daha oynayamadım! oradaki grafik güncellemesi “vauv” mu hakikaten?

   • Efe Tunçgenç Cevap ver

    Ben de ilk bölümü şöyle biraz oynayabildim ama gördüğüm kadarıyla sadece karakterleri yeniden modelleyip gölge eklemişler. Ama yine de Grim Fandango olması ve yeni bir nesli bu oyunu ulaştırması bile bu remasterı baya önemli yapıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.