4. Nokta Taş Kağıt Makas Mekaniği

Renowned Explorers 9

Tabii bu farklı build’ler oluşturma ihtiyacı, oyunun sağlam oturttuğu mekaniklerden kaynaklanıyor. Oyun pek çok konuda olduğu gibi, bu konuda da kusursuz değil. Bir taktiksel oyun olarak, bazı konularda kontrolü çok gevşek RE:IS’in. Ama temelinde yatan yaklaşım bazlı taş kağıt makas mekaniği acayip keyifli. Şöyle işliyor: Siz bir karşılaşmayı, dostane, sinsi ya da agresif bir şekilde çözebiliyorsunuz. Karşı tarafında böyle bir inisiyatifi var. Dostane yaklaşım Sinsi‘yi, Sinsi yaklaşım Agresif‘i, Agresif yaklaşım da Dostane‘yi yeniyor. Yalnız buradaki püf noktası şu: karşı tarafın takındığı tutuma göre belirleniyor bunlar. Yani karşı taraf ağırlıklı dostaneyse, kılıç çekip tiranlık etmek size avantaj, ona dezavantaj sağlıyor. Yetti mi peki? Hayır!

 

5. Duygular

Renowned Explorers 2

Oyunun bir de bunun üzerine serpiştirdiği duygu mekaniği var. Yaptığınız her hareket, düşmanlarınız ya da dostlarınızın hissiyatını değiştiriyor. Her hissiyatın ayrı birer buff’ı ya da debuff‘ı var. Mesela “Encourage – Yüreklendir” diye bir yetenek var. Kime yaparsanız yapın –eşe dosta yaparsanız buff veriyor– onun modunu yükseltiyor. Modu pozitifse de yanına bir “Confident – Özgüvenli” emojisi yerleştiriyor. Ondan sonra o karakterin de Atak değerine +%25 geliyor. Yani oyun bir anda, hem yaklaşımların doğru olduğunu ayarladığınız, hem de duygularla oynayarak ince ayar yaptığınız keyifli bir taktiksel kapışmaya dönüyor.

 

6. Karakterler

Renowned Explorers 3

Bütün bunların tuzu, biberi de karakterler. Üç kişilik bir ekip kuruyorsunuz oyunun başında. Bir kaptan, iki de mürettebat üyesi. Bu arada mürettebat üyeleriyle görevlere çıktıkça, onlar da kaptan olabiliyorlar. Bazısı paşa kızı, ağzı laf yapıyor, ama camdan, vurunca yıkılıyor. Bazısı sokak faresi, dövüşmeyi falan çok iyi öğrenmiş ama edep, adap hiç yok. Kimisi çılgın bilim adamı, kimisi Meksikalı güreşçi, kimisi voodoo büyücüsü… Hepsi oynanışa etki eden özellikleriyle, binbir farklı milletten. Hatta…

 

7. Hatice!

Renowned Explorers 1

Karakterlerden birinin ismi Hatice Ataman! Kendisi Antalyalı bir okçu. Savunması fena, ama uzaktan en iyi Agresif oynayan karakter de kendisi. Normalde oyunlarda Türkiyeli bir karakter görünce adının “Youssef Ahmad” falan gibi şeyler olmasına çok alışkın olduğum için, Hatice Ataman gibi baya Türk bir isim görünce afalladım. İkinci yumruğu da, oyunun ana ekranında açabileceğiniz ikinci şehirlerden birinin İstanbul olmasıyla yedim. Çok eminim, Abbey Games bünyesinde Türkiye kökenli biri var. Her kimse, bulsun bizi, alnından öpeceğiz!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.