Türkiye’de sağlam bir oyuncu kitlesine sahip olduğuna şaşırdığım bazı oyunlar var. Yanlış anlamayın, “nasıl bu oyunu severler” şeklinde bir itiraz değil, sadece etrafımda çok aşırı seveni olmadığından, belli bir noktaya kadar hep o kadar da çok sevilmediğini varsaydığım, oyun basınında çalıştığım yıllar boyunca ise hayranlarının çokluğuyla yüzleşip, pek dumur olduğun oyunlar bunlar. Stronghold örneğin bunlardan biri. İşte Resident Evil da öyle. Seri ne kadar dibe vurursa vursun, öyle gözüküyor ki Türkiye’de gönlünün bir köşesinde Nemesis’in acısını taşıyan bir grup daima olacak.

Eğer o grubun bir parçasıysanız, size müjdeli bir haberimiz var. Capcom Resident Evil 1’i yeniden yapıyor. “Bir dakika, bu tanıdık geldi” diyorsanız, tebrikler, yaşınızı şu an belli ettiniz. 1996’da piyasaya sürülen ilk Resident Evil, 2002 senesinde GameCube için özel olarak yeniden yapılmıştı. İşte 2015’in başında çıkacak bu yeni-yeniden yapım 2002 versiyonunun yükseltilmiş sürümü olacak. Tüm dokular ve modeller güncellenecek; 1080p, 5.1 ses ve 16:9 görüntü oranı desteği gelecek.

1407233827-bh-re-hd-key-visual-hall

Oyun, dediğimiz gibi, 2015’in başında piyasaya sürülecek. Burada ilginç olan nokta şu, oyun hem yeni nesle (PlayStation 4, Xbox One), hem eski nesle (PlayStation 3, Xbox 360), hem de PC’ye gelecek. Oyunun kendisi halihazırda Wii’ye portlandığı ve Wii U da Wii oyunlarıyla geriye dönük uyumlu olduğundan, Resident Evil 2002 şu an var olan eski-yeni tüm ev sistemlerinde oynanabilir olacak yani anlayacağınız.

Bildiğimiz kadarıyla oyunu kutulu olarak piyasaya sürmek için bir plan yok. Zaten duyduğumuz şeylerden anladığımız kadarıyla bu bir Final Fantasy X | X-2 remaster’ı gibi detaylı bir iş de değil. Biraz upscale, biraz cila… Bize soracak olursanız oyun yine de yaşını belli edecektir. Fakat PlayStation ve Xbox markalarının geriye dönük uyuma katı bir şekilde ret çekmesi sağ olsun, bu tip yeniden yapımlar yine de iş yapıyor, zira oyuncular eski oyunları yeni platformlarında bir şekilde oynamak istiyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz? Çıkınca alacak mısınız? Oyun dijital olarak piyasaya sürüleceğinden, muhtemelen fiyatı da düşük olacaktır. Var mı planlar?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.