Super Data Research firması, dijital oyun pazarına ve bunun bir uzantısı olarak P2P / F2P MMO pazarına bir bakış atmış, bunu da 17 Temmuz 2014 tarihinde sitesinde paylaşmış. Dürüst olmak gerekirse bu tip veriler her zaman ilgimizi çekiyor. 2013 mali senesi için yapılan araştırmaya göre hangi MMO ne kadar gelir etmiş, eski krallar yerinde mi, yeni mücadeleciler tahta göz koymuş mu; ona geleceğiz. Fakat öncesinde SDR yeni gelişmeler için de birkaç not düşmüş, onları paylaşalım.

Öncelikle, abonelik bazlı oyunların gelirleri pik yaptığı 2010’dan beri girdiği düşüşünü sürdürüyor. Aynı şekilde mikro alışverişten gelen gelir de artmaya devam etmekte. 2013 mali senesi sonlandıktan sonra çıkan MMO’lardan Elder Scrolls Online ve WildStar da pazarda görece iyi yer etmiş vaziyetteler. SDR’ın verilerine göre bilim kurgu bazlı MMO’lar, fantezi bazlı MMO’lara kıyasla üç kat daha fazla gelir elde ediyorlar, bu yüzden WildStar’ın şansı daha fazla. ESO ise genelde mevcut bulunan “Ne zaman F2P olacak” beklentisinin aksine yaklaşık 772,374 aboneyle kendine bir kitle oluşturmayı bilmiş.

2499262-trailer_eso_craglorn_040713

Bu sırada geçtiğimiz aylarda halka açılan King, Bubble Witch 2 ile başarı elde ederken, Tencent ile anlaşması sağ olsun Asya pazarına da kafasını şöyle bir sokmuş oldu. Bu işlerde tecrübeli olan GLU Mobile ise Kim Kardashian: Hollywood oyunuyla çılgın atmaya başlamış. Oyunun yaklaşık 200 milyon dolar gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Biz de etkilendik evet. Biraz da ürperdik.

Bu verileri alt alta koyduğumuza göre artık ana olaya geçebiliriz: 2013 mali yılında hangi MMO en çok geliri elde etmiş? Top 10 şu şekilde, analizlerimiz de aşağıda.

 

  1. World of Warcraft – Acivision Blizzard – 1,041 M$ – %36 Pazar Payı
  2. Lineage – NCSoft – 253 M$ – %9 Pazar Payı
  3. TERA: Online – NHN Corporation – 236 M$ – %8 Pazar Payı
  4. Star Wars: The Old Republic – Electronic Arts – 165 M$ – %6 Pazar Payı
  5. Lord of the Rings Online – Turbine, Inc. – 104 M$ – %4 Pazar Payı
  6. EVE Online – CCP Games – 93 M$ – %3 Pazar Payı
  7. Aion – NCSoft – 88 M$ -%3 Pazar Payı
  8. Blade and Soul – NCSoft – 65 M$ – %2 Pazar Payı
  9. Lineage 2 – NCSoft – 45 M$ – %2 Pazar Payı
  10. RIFT – Trion – 36 M$ – %1 Pazar Payı

 

Gördüğünüz gibi World of Warcraft yine kimselere tahtını kaptırmamış. Geçtiğimiz sene abone sayısında korkunç düşüşler yaşamış olmasına rağmen Blizzard’ın 10 yaşındaki oyunu hâlâ inanılması zor bir üstünlüğe sahip. WoW dışındaki diğer top 10 üyelerinin toplam geliri 1,085 M$ diyelim, siz öyle düşünün. Diğer oyunlar toplanıp, Blizzard’ın elde ettiği kâra ancak yaklaşıyorlar yani.

Tabii NCSoft’un genel olarak pazar payının çok yüksek olduğu da tartışmasız bir gerçek. Bu liste abonelik de öneren ve gelirinin bir bölümünü (hatta bazı durumlarda çoğunu veya büyük bir kısmını) buradan elde eden oyunlara özel olduğu için dahil edilmeyen Guild Wars gibi hitler de var. Hakeza Sony Online Entertainment da benzer sebeplerden top 10’a girememiş olabilir, onların net gelirini şu an bilmiyoruz. Fakat dünya çapında abonelik bazlı MMO’lar için yaklaşık 3 milyar dolarlık bir pazar olduğu gerçeği, bu modelin ölmediğini de ucundan kıyısından doğrular vaziyette. Old Republic gibi oyunların “bedava ama, adam gibi oynamak istiyorsan üyelik lazım” tarzı iş modeli tutmuşa benziyor.

Siz ne diyorsunuz? Listede hangileri eksik, seneye bu liste nasıl değişir? Yorumları alalım!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.