Aslında çok açık belirteyim, az sonra sizlerle paylaşacağım şeyin çok fazla haber değeri yok. Fakat o muhteşem açılış şarkısında söylediği gibi, “tam yerine denk geldi” ve müsaadenizle sitenin yerine “manzara koymamıza” sebep olacak bir takım laflar etmek istiyorum. Çünkü sekiz yıldır video oyunlarını profesyonel olarak takip ediyorum ve bazı şeylerden samimi gına geldi.

tomb-raider-1

Rise of the Tomb Raider, bu senenin sonunda zamanlı bir münhasır olarak Xbox One ve Xbox 360 için piyasaya çıkacak. PS3, PS4 ve PC versiyonları muhtemelen gelecek seneyi bekleyecekler. Crystal Dynamics’in geliştirdiği, geçenlerde kaybettiğimiz Terry Pratchett’ın marifetli kızı Rhianna Pratchett’ın yazdığı oyun, 2013’te çıkan Tomb Raider’ın devamı niteliğinde olacak. Ana karakterimizi yine Camilla Luddington seslendiriyor. Bu sefer Lara, “başına bir şeyler gelen” masum bir arkeolog değil. Bu sefer belayı kendisi arıyor. Geçen oyunda azıcık nail olduğu gizemli dünyayı daha da araştırmak için, mezarlara giriyor, yağmalamalar yapıyor ve bunun sonuncunda da tehlikeli bir organizasyonun dikkatini çekiyor.

Buraya kadar her şey güzel. Aşağıda da oyunun videosu var. Videonun adı “Aim Greater”. Video tamamen sinematik. Yani hiçbir şekilde oynanış göstermiyor, göstermeye yaklaşmıyor. Yaklaşmadığı gibi, eğer “oyunun tonunu aktarmak” gibi bir amacı varsa, o konuda da başarısız. “Bu sefer oyun karlı bir yerde geçecek herhalde?” cümlesinden başka bir şey kurmanız mümkün değil. Yani sene 2015, hala bir video oyununun fragmanında bizim yönetmediğimiz bir kahramanın üzerine düşen bir şeyden kılpayı kaçması bir gerilim sebebi kabul ediliyor, ben daha ne diyebilirim?

Bu benim çok asabımı bozmaya başladı, samimiyetle söylüyorum. Bakın dijital dağıtım, erken erişim, beta ve alfa testlerinin ne olduğunun bilindiği bir çağdayız. Artık Yahtzee Croshaw’ın seneler önce söylediği bir şeyi uygulayalım Allah rızası için: “Filmlerin fragmanları olur, oyunların demoları olur”. Şöyle saçma sapan bir videoya harcadığınız parayla, biraz daha cila atın bari oyuna, iki bug daha çözün, ne bileyim? Hakikaten hiddetlendim yahu…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

  1. Büyük ihtimalle oyundaki bir cutscene bu video, herifler, “ulan reklam yapmak lazım, neyse bu cutscene güzel koy gitsin” demişler.

  2. Blizzard oyunun reklamını sinematikler ile harika yapıyor. Bunda oyuncuların Blizzard’a yüksek güveninin de etkisi var ( diablo 3 konusunda yorum yapamayacağım).
    İlk oyun harika olduğu için bu yolu tercih etmiş olabilirler.

  3. Abi oyun tüketicisinden bu kadar kopmamak lazım. Dead Island isimli oyunu tek bir kıçıkırık video sattırdı. Blizzard yıllarca video ile sattırdı. LoL’dür, Dota’dır videoya para gömüyor. Kamon.

  4. Sinematik fragmanlar olmazsa video oyunları çok satmaz, Diablo ile başladık ve güzel güzel gidiyoruz, aynı film fragmanlarında olduğu gibi bu bir sanat. Oyunu en iyi şekilde anlatabilmek ve insanları gaza getirebilmek için yapılan birşey. Çok geçmeden oynanış videosu da gelecektir. Oynanış videolarını özellikle seyretmiyorum çünkü çok fazla spoiler yemenize neden oluyor. Eğer oyun adı sanı duyulmamış bir oyunsa sinematikler oyun içi motoru ile yapılabilir tabii ona karşı değilim ama Tomb Raider zaten iyi bir geri dönüş yaptı hiç gereği de yok bence 🙂

  5. Ozan Akyıldız Cevap ver

    Düşüş sahnesindeki müzik (cue), Doctor Who’nun heroic theme’i değil mi?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.