Death Star Cantinasında Sıradan Bir Gün

ristorante-italia

Death Star’da yemeklerin pekiyi olduğunu söyleyemem. Lord Vader bu konuyla uzun zaman ilgilenmedi ta ki Ristorante Italia’yı oynayana kadar. Ristorante Italia fazla karmaşık olmayan giriş seviyesinde bir yemek yapma oyunu. Oyunun tasarımı inanılmaz eğlenceli ve renkli. Yemek malzemeleri, oyuncu kartları, yemek tarifleri hepsi harika, renkli karikatürlerle yapılmış. Oyunu gördüğünüz an aşık olmamanız imkansız!

Oyunda her oyuncu bir İtalyan restoranı işletiyor. Oyun 12 turdan oluşuyor. Bu 12 tur boyunca farklı tarifler öğreniyoruz ve ortada bulunan kaynakları kullanarak bu tarifleri yapmaya çalışıyoruz. Her 3 elde bir tüm restoranlar hazırladıkları yemekleri karşılaştırıyorlar ve hazırladıkları yemekler için para alıyorlar. Oyun sonunda ise başlangıç, ara sıcak, ana yemek ve tatlıdan oluşan menünüzü sunuyoruz.

Yemekteyiz Kafası!

Tabii ki hazırladığınız her tarif aynı değil, tarifler zorluk derecelerine göre 3 ayrılıyorlar. Bunları yapmak için farklı yetenek seviyelerine sahip olmanız gerekiyor, bu seviyelere her 3 elin sonunda yapılan çeşitli puanlamalarla sahip oluyorsunuz. Tabii bu sırada yaptığınız yemek ne kadar zorsa size getirisi de o kadar çok oluyor. Doğal olarak bu tarifleri yapmak için daha fazla malzeme gerekiyor. Malzemeler ortak alanda farklı marketlerde duruyor. Kasap, manav, şarküteri gibi farklı farklı dükkânlarda altışar adet malzeme duruyor. Aradığınız malzeme bunların arasında değilse hareket haklarınızdan birini kullanıp dükkândaki malzemeleri restock etmeniz gerekiyor. Şansınız yaver giderse aradığınız malzemeleri bulabilirsiniz. Oyunda sıra size gelmeden bir önceki oyuncunun ihtiyacınız olan yengeci alması kadar sinir bozucu bir şey olamaz.pic1133055_lg

Bunların dışında oyuna ekstra tat katan birkaç ek mekanik daha var. Bunlardan biri bonus kartlar, size devamlı veya bir kullanımlık özellikler veriyor (daha fazla malzeme depolama, bir hareketle birden fazla malzeme alma gibi). Bunun dışında her 3 elde bir açılan restoranınıza ek gelir gelir kazandırabileceğiniz masalar var. Ayrıca yemeklerinize eşlik edebilecek ve yine size ek gelir sağlayacak şaraplar var. Bu şaraplar aynı zamanda yaptığınız yemeklerle uyumluysa oyun sonunda size ek puan kazandırıyor. Oyunda en fazla 3 masa ve 3 şişe şarap hakkınız var.

pic1135852_lgÇıtır Çıtır Bol Malzemeli Pizza Kıvamında Bir Oyun

pic1133246_lg

Oyunda vereceğiniz birçok karar var, tarif çektiğinizde bunlardan hangisini seçeceğiniz, hangi yemek kombinasyonunu yapmaya çalışacağınız (ev menüsü, balık menüsü gibi farklı kombolar mevcut), ne zaman hangi tarifi açacağınız gibi. Oyunu öğrenmesi ve öğrenme süreci orta seviyede. Başta takip edecek çok şey var gibi gelse de ilk oyundan sonra tüm mekanikler yerine oturuyor. Arkadaşlarınıza direkt olarak adilik yapmanın bir yolu yok, ama şansa onların alacakları malzemeleri aldığınızda bu onları deli edecektir. Oyun tematik olarak çok başarılı ve yaptığınız her şey gayet mantıklı, tarifler, menüler, şaraplar, restoranınız büyütmek için aldığınız masalar. Aslına bakacak olursanız Ristorante Italia tam ailecek oynanacak renkli-tematik bir oyun.

 

Oyuncu Sayısı: 2-5

Karmaşıklık Seviyesi: Orta

Oynama Zamanı: 60-70 Dakika

Öğretme Zamanı: 10 Dakika

Puan: 7/10

Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.