Bir Geminin Acı Sonu

Fırtınalı bir gecenin ardından geminin kontrolünü kaybeden kaptan, gemiyi uzakta zar zor görünmekte olan adaya doğru yönlendirir. Maalesef bu, beceriksiz kaptanınızın bu hayata veda etmeden yaptığı son hareketti. Gemi sisli adaya ulaşmadan dalgaların da etkisiyle kayalıklara hızla çarptı. Binbir parçaya ayrılan gemiden suya düşmeden önce tek hatırladığınız, karşınızda oturan aşçının elindeki ahtapottu. Gözünüzü açtığınızda kendinizi sahilde buluyorsunuz. Sağınıza, solunuza baktıktan sonra sizin dışınızda sadece üç kişinin hayatta olduğunu görürsünüz. Ve işte maceranız burada başlıyor.

Robinson Crusoe İle Acı Dolu Bir Serüven

Robinson Crusoe, ıssız bir adaya düşmüş 4 kişinin acı dolu mücadelesini anlatıyor. Acı dolu diyorum; çünkü Robinson Crusoe oynayabileceğiniz en zor “co-op” oyunlardan biri. Adada başınıza gelmeyen kalmayacak, akrep sokmasından, pumalara, gorillerden yanardağlara aklınıza gelebilecek her türlü felaket bu adada mevcut.

 

Robinson Crusoe’da birçok detay var, o yüzden kural detaylarına çok giremeyeceğim. Oyun kısaca bir işçi yerleştirme oyunu. Oyunla birlikte gelen 8 farklı senaryo var öncelikle bu senaryolardan hangisini oynamak istediğimize karar veriyoruz. Sonra her oyuncu dört farklı karakterden birini seçiyor.

Karakterlimiz: kâşif (çakma Indiana Jones), aşçı (bir Jamie Oliver değil ama olduğu kadar), marangoz ve tabii ki asker (mini Rambo!) Her oyuncunun kullanabileceği 2 tane işçisi var, bu işçiler planlama sırasında ortak kararlar doğrultusunda kullanılıyor. Adada hayatta kalabilmek için tüm kararları beraber alıp birbirinize destek olmanız lazım, yoksa ada size acı çektirerek öldürüyor.

pic1449139_lg pic1449140_lg

Ada Cidden Lanetli!

Aslında Robinson Crusoe’da siz bir aksiyon almadığınız sürece ada size bir şey yapmıyor, işte  sıkıntı tam da burada başlıyor. Adada hayatta kalmanız için her gece beslenmeniz lazım (ayrıca yemediğiniz her yiyecek o turun sonunda bozuluyor, bu yüzden yiyecek depolama gibi bir şansınız da yok!) Buna ek olarak hava koşullarından korunmak için çadır ve çatı ihtiyacınız var, e bunu inşa etmek için tahta toplamanız lazım. Tahta toplamak için ormana gitmeniz ve toplama aksiyonunu gerçekleştirmeniz lazım.

Robinson Crusoe’da bir tur içinde başınıza gelenler şu şekilde:

Olay: Her el yeni bir olay çekiliyor, (ilk el hariç) bunlar genellikle başınıza gelen kötü şeyler. Kar fırtınası, hayvanlar tarafından saldırıya uğrama, deprem yüzünden haritadaki bir yerle bağlantınızı kaybetmek gibi.

Moral: Grubun moraline göre azim fişlerinden alabilir veya kaybedebilirsiniz. (Bu fişler sayesinde karakterler kendilerine özel yeteneklerini kullanabiliyor.) Eğer fiş kaybedersiniz ve vermezseniz 1 canınızı kaybediyorsunuz. (Oyunda ödeyemediğiniz her kaynak sizden can olarak çıkıyor.)

Üretim: Kampınızdaki kaynaklar üretime geçiyor.

Planlama: Tüm oyuncular hangi aksiyona ne kadar işçi koymaları gerektiğine karar verir.

Tehdit aksiyonu: Olaydaki tehdit ile yüzleşip bunun başınıza gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Av: Eğer keşif sırasında vahşi bir hayvanla karşılaştıysanız ava çıkarak bu bilmediniz hayvanla yüzleşebilirsiniz.

İnşa: Tahtadan yapabileceğiniz birçok seçenek var, keşfettiğiniz icatlardan birini yaparak kullanılabilir hale getirmek, kampınızı geliştirecek şeyler yapmak (çatı, kamp veya koruma) veya silah yapmak gibi.

Toplamak: Keşfettiğiniz ada parçalarından birinde malzeme toplamaya çıkmak.

Keşif: Bilinmeyen ada parçalarını keşfe çıkmak.

Kampı Toparlamak: Kısacası grup moralini arttırmak ve 2 azim fişi almak.

Dinlenme: Güzel güzel kampta yatağınızdan çıkmadan uzanıp yatmak ve böylece 1 can iyileşmek.

pic1449138_lg

Çözümleme: Planlamada verdiğim sırayla tüm planlar çözülüyor. Bu oyunun en kritik ve planlamayla beraber çoğunu oluşturan kısım. Planlama kısmında her aksiyon için kaç işçi harcadığınız nasıl çözüleceğini belirliyor. Bir aksiyon için iki işçi harcarsanız o iş otomatik olarak yapılmış sayılıyor, tabi özel bir durum yoksa. Eğer tek işçi harcarsanız o aksiyonun başarılı olup olmadığını görmek için zar atmanız gerekiyor. Bu zarlardan bir tanesi zarar görüp görmediğinizi gösteriyor. Diğer bir zar bu aksiyona bağlı kartlardan birinin çekilip çekilmeyeceğiniz, son zar da aksiyonun başarılı olup olmadığını gösteriyor (Başarısızlık sonucundan 2 azim fişi alınıyor). Kartlar size çok ilginç seçenekler sunabiliyor. Mesela, çektiğiniz X kartı size  2 tahta almanızı ve daha sonra bu kartı olaylara karıştırmanızı söylüyor, olaylar sırasında bu kartı çektiğinizde o tahtaların çürük olduğunu ve evin bu nedenle çökerek 1 oyuncuya 2 zarar verdiğini öğreniyorsunuz. 2 tahta almak yerine bu kartı direkt ıskartaya da atabilirsiniz, seçim tamamen size ve grubunuza ait. Bulunduğunuz duruma göre bu kartların sağladıkları avantajlar hayatınızı kurtarabiliyor, ama sağladıkları yararın olumsuz etkileriyle er ya da geç yüzleşmek durumunda kalıyorsunuz. Oyunun en ilginç yanı da bu, işçileriniz sınırlı, zamanınız sınırlı, yapmanız gereken birçok şey, toplamanız gereken bir dolu kaynak var. Bu nedenle bol bol risk alıp tek işçiyle zar atmanız, karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmeniz gerekiyor.

Hava: hava koşullarıyla yüzleşme sırası. Bu turda yağmur, kar, fırtına ve soğuktan aç kalıp kampınıza saldıracak hayvanlarla yüzleşeceksiniz. Oyunun en can alıcı (gerçek anlamda sizin canlarınızı patır putur yok edecek) kısımlarından biri. Sert hava koşullarına hazır değilseniz ısınmak için ekstra odun yakmanız ve ekstra yemek yemeniz gerecek. Adada bu kaynakların ikisinin de çok az olduğunu düşünecek olursak bu gerçekten çok zorlanacağınız anlamına geliyor.

Gece: Oyuncu başına bir yiyecek atıyoruz. İstersek kampımızın yanında bulunan alanlardan birine kampımızı taşıyabiliyoruz. Karnını doyuramayan her karakter iki canını kaybediyor.

 Ölmümlerden Ölüm Beğeninpic1449141_lg

Robinson Crusoe’da tüm senaryolar birbirinden çok farklı. Bir senaryoda yakınlardan geçen bir gemiye haber vermek için dev bir ateş yakmanız gerekiyor, diğer bir senaryoda ise adadaki yamyamları yok etmeniz. Oyun, riskler, tehlikeler, acılar ve seçeneklerle dolu. Grup olarak ne yapacağınızı çok iyi düşünmeniz ve planlamanız gerekiyor. Tabii ne kadar plan yaparsanız yapın, ada yaptığı türlü pisliklerle tüm planlarınızı alt üst edecektir. Oyunun teması çok güzel işlenmiş, her şey çok mantıklı. Yemeklerin bozulmasından, karda ekstra odun yakmaya ve yemek yemeye kadar birçok detay düşünülmüş. Oyunda “bakalım bu sefer nasıl öleceğiz?” diye merak etmeden duramıyorsunuz. Oyun grubunuz için fazla zor gelirse yardımınıza koşacak Cuma ve köpeği de mevcut. Bu iki karakter grubunuza birer işçi daha katarak işleri kolaylaştırıyor. (İşin güzel tarafı bu karakterler yemek yemiyor ve hava koşullarından etkilenmiyor!) Bu arada söylemeyi unuttum, grubunuzdan 1 kişi öldüğü anda oyunu kaybediyorsunuz!

 

 

Oyuncu Sayısı: 1-4

Karmaşıklık Seviyesi: Orta

Oynama Zamanı: 60-120 Dakika (ölmeden ne kadar dayanabildiğinize göre değişkenlik gösteriyor)

Öğretme Zamanı: 15 Dakika

Puan: 9/10

Tema hoşunuza gidiyorsa, arkadaşlarınızla ve tek başınıza zorlu bir co-op oyunmaktan hoşlanıyorsanız Robinson Crusoe tam size göre. Oyunu öğrenmesi çok kolay değil, oldukça uzun sürebiliyor ve bol bol dayak yiyeceksiniz. Ama zaten önemli olan varış noktasından çok yaptığımız yolculuk, verdiğimiz kararlar ve yaşadığımız macera değil mi?

Robinson Crusoe ile ilgili tüm detayları burada bulabilirsiniz:

http://boardgamegeek.com/boardgame/121921/robinson-crusoe-adventure-on-the-cursed-island

IMG_20140209_195801

Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.