Nintendo’nun bugüne kadar kulvarları çok belliydi. Bir taraftan salonunuz için çıkarttığı konsollar vardı hep, NES’ten Wii’ye kadar. Bunları televizyonunuza bağlardınız, içinde de Zelda, Metroid, Mario, Pikmin gibi şahane oyunları oynardınız. Bir de mobil konsollar vardı. Sayı olarak ev konsolu kuzenlerini fena geçen, kendine has Fire Emblem, Pokémon, Tetris, Picross gibi güçlü markaları olan ama grafik kapasite olarak birkaç adım geride duran ürünler.

Switch bunların hepsini değiştirdi. Aynı anda hem el hem de ev konsolu olabilme, bu esnada da grafik seviyesinden gıdım feda etmek zorunda kalmayan Switch beraberinde  bir ton soru da getirdi. Nintendo 3DS’ten sonra yeni bir mobil platform çıkartacak mıydı? Mobile has seriler Switch’e taşınacak mıydı? Bu soruların cevaplarını hâlâ tam hâliyle alabilmiş değiliz. Ama en azından, bu sefer elimizde çok geçerli bir delil var.

01 Pokemon Sun

Tüm ana Pokémon oyunlarının yapımcısı Game Freak geçtiğimiz günlerde bir 3D tasarımcı aradıklarını duyurdu. İlana göre, aranan tasarımcı “herkesin bildiği bir seri için” karakterler, yaratıklar ve eşyalar tasarlayacak. Ve bu proje, ev konsollarına yönelik olacak. Buradaki şifreyi kırmak için dahi olmaya gerek yok. Çok satır arası okuyoruz da sanmayın. Zira Game Freak bildiğiniz oyun şirketlerinden değil. Pokémon’un küresel bir fenomen olduğu 1998 senesinden beri Pokémon dışı oyunlarının sayısı dört. Onların hiçbiri de “herkesin bildiği bir seri” değil.

Nintendo da taşlar az çok yerinde kalır zaman içerisinde. Eski adıyla Nintendo EAD‘nin grup dağılımına bakın, göreceksiniz. Game Freak’in PS4 ya da XBO’ya oyun geliştiriyor olması da düşük ihtimal. O yüzden yüzde doksan dokuz, Switch için bir Pokémon oyunu geliyor. Peki soru şu: Bu yan bir oyun mu, yoksa bir ana Pokémon oyunu mu? Sun/Moon’un portu da olması muhtemel, Stadium 3 olması da. Biz her ikisine de dev okeyiz. Ve arttırıyoruz: Eğer iyi bir ana konsol Pokémon oyunu gelirse, Switch almaya o dakika karar veririz. Gümrüğüyle vergisiyle, hepsini göze alarak! Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.