Şubat ayının sonuna doğru geliyoruz artık. Normalde soğuk havalar, kar yağışları en az Mart 15’e kadar sürerdi, ama artık onu da bulamıyoruz. Havalar bir iki haftadır ceketin içerisinde terletecek kadar iyi ve dürüst olmak gerekirse biz buna biraz üzülüyoruz. E geek adamız neticede, kar yağdı mı eve kapanıp pencere karşısında kitap okumak, kahve içip film izlemek keyiflerimiz arasında. Bahar gelince aynı manzara olmuyor çünkü be!

Ama üzülmeyin. Geekyapar’ın hizmetlerinde sınır yok. Baharın yaklaşmasıyla veda edeceğimiz kışı rahat rahat anabileceğiniz, soğuğu iliklerinizde hissedeceğiniz 10 oyunu sizler için listeledik. Kriterimiz sadece kar yağışının tüm oyun boyunca bir veya öteki şekilde sürmesi oldu. Oyunun kendisi çoğunlukla iç mekanlarda geçebilir, önemli değil. Ara sahneler, diyaloglar, atmosfer kar yağışını hissettiriyorsa, bizim için problem yok. Bir de hatırlatmak lazım, oyunları kar atmosferlerine, kış hislerine göre yargılıyoruz. Oyunların kendi kalitelerine göre değil.

Tamam mıyız? Hazır mıyız? Kriterler tamam mı? O halde başlıyoruz!

 

10. World of Warcraft: Wrath of the Lich King

1 Northrend

Evet, oyun değil, ek paket, farkındayız. Ama Northrend’i bir şekilde buraya almak durumundaydık. Borean Tundra’ya atılan ilk adım, çoğu WoW oyuncusu için çok özeldir. O uçsuz bucaksız buzullar arasında koşuşturmakla başlayan yolculuğun nihayeti ise bambaşka. Icecrown Citadel’in tepesinde olanları unutabilmiş bir WoW oyuncusu bulabilirseniz, getirin, tanışmayı çok isteriz.

 

9. Icewind Dale

2 Icewind

Şimdi diyeceksiniz ki “Yahu J.H” (eminim bu kadar kibar diyeceksiniz) “İsminde Ice olan bir oyun nasıl böyle düşük olur? Hele ki Icewind Dale bu!”. Ben de diyeceğim ki dostlar, oyun izometrik. Yapacak bir şey yok. Dürüst olmak gerekirse Infinity Engine külliyatının en zayıf ismi gibi gelir Icewind Dale bana hep. Kar var mı? Var. Atmosfer tamam mı? Evet. Ama işte sanki izometrik de bir yere kadar.

 

8. SSX 3

3 SSX

EA’in elinde heba ettiği serilerden biri daha. 2007’de SSX Blur’u, 2012’de SSX’i çıkarttılar, daha da seriden ses çıkmadı. Halbuki SSX 3 ne kadar güzeldi? PS2 ile büyümüş bir nesil, eğer bugün Sochi’de snowboard yarışması izliyorsa, müsebbibi SSX 3 idi. Bugün olsa? Bugün oynanır. Tam da dediğimiz işte, iç soğutacak, titretecek türden bir oyun.

 

7. Lost Planet

4 Lost Planet

Lost Planet’ın ilk oyunu çok acayip saçmalıkara sahne bir oyundu. Seslendirmesi olsun, arada şaşıran frame rate olsun, bir takım çok vahim tasarım kararları olsun… Ama bir tek şey kesindi. Hava soğuktu ve biz bunu hissediyorduk. Bana kalırsa oyunun en kuvvetli yanlarından biri buydu. Oyundan aldığınız zevkin %80’ini oluşturuyordu. Sonraki oyunlarında o kar da kurtarmadı da, neyse.

 

6. Silent Hill: Shattered Memories

5 Shattered Memories

Kimilerine göre Batılı bir stüdyo tarafından geliştirilmiş Silent Hill’ların en iyisi. Özellikle de Wii sürümü. O kadarını bilemiyoruz, ama Silent Hill’e yağan karı omuzlarımızda hissettik, ondan eminiz. Silent Hill hiçbir zaman şöyle ilk bahar yaşayan bir kasaba olmadı, ama Shattered Memories’in kışı, başkaydı sanki. Kar oyunun çerçevesiydi.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.