Smash Up! oynadığım en eğlenceli, absürt kart oyunu. İddialıyım! Oyunda birbirinden farklı ırklar var, oyuncular bu ırklardan 2 tanesini seçerek oynayacakları destelerini yaratıyorlar. Bu ırkların listesi de maşallahlık: maymunlar, mutanlar, ajanlar, dinozorlar, ninjalar, korsanlar, hayaletler, vampirler, çılgın profesörler… Liste biraz daha uzayıp gidiyor. Oyunun başlangıç seti 8 farklı ırkla geliyor. Her yeni ek paket oyuna yeni ırklar ekleyerek oyunu genişletiyor.

 

8255453_orig

Oyunun mekanikleri ise oldukça kolay. Destemizdeki kartlar ya aksiyon ya da karakter vasfındalar. Her tur bunlardan bir aksiyon, birde karakter kartı oynayıp sonrasında 2 kart çekiyorsunuz. Tabi bu kartlar oyunun kurallarını değiştirerek farklı aksiyonlar yapmanızı da sağlıyor. Örneğin ek karakter açabiliyor; karakterlerin yerini, gücünü değiştirmenizi veya ek kart çekmenizi sağlayan kartlar kullanabiliyorsunuz. Amacımızsa masaya açılan üsleri ele geçirerek 12 puana ilk ulaşan oyuncu olmak. Her üssün ulaşmaya çalıştığı belirli bir sayı var, bu sayıya da üstüne oynanan karakterler sayesinde ulaşıyor. Her ırkın farklı bir avantajı ve oynama şekli var. Mesela dinozorlar çok daha agresif ve gruplaşmaya yönelik bir taktik izliyor, uzaylılarsa karşıdaki oyuncunun kartlarını ellerine döndürerek onları deli etmek üzerine yoğunlaşıyor.

SU2-TsarsPalaceSU_Base_Mothership

Smash Up’ın bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni oyunculara verdiği seçenekler. Her oyunda farklı bir kombinasyonla yeni sinerjiler yaratıp, farklı bir oyun stratejisi oluşturmanız mümkün. Hal böyle olunca her oyunda birde şununla şunu karıştırsam nasıl olur diye düşünmeye başlıyorsunuz. Belli ırklar birbirleri ile çok daha uyumlu gözükse de bazen alakasız ırkların karışımı çok iyi sonuçlar verebiliyor.

  • Oyuncu Sayısı: 2-4
  • Karmaşıklık Seviyesi: orta
  • Dil Bağımlılığı: Yüksek. Kartlarda bol miktarda metin bulunuyor.
  • Oynama Zamanı: 25 -30 Dakika
  • Öğretme Zamanı: 5 Dakika (her yeni ırk aldığınızda kartları incelemeniz ve neyin ne olduğunu anlamanız için ayrıca bir 5 dakikaya ihtiyacınız olacak)

Smash Up bizim en sık oynadığımız oyunlardan biri. Kurması çok kolay olduğu için güzel havalarda yanınıza alıp 2dk içinde kurmanız ve oynamaya başlamanız mümkün. Bu arada oyun 3-4 kişi oynandığında çok daha keyifli oluyor. Ama oyunun alaycı, rastgele doğasını beğenmeyerek çok laubali bulanlar da var. O yüzden daha derin kart oyunu arayanlara tavsiye etmeyeceğim bir oyun.

Ek Paketler:

Smash Up’ın şimdiye kadar çıkmış 4 tane ek paketi var:

SU2-BoxAwesome Level 9000

Oyuna eklenen ırklar:

Çiçekler

Kutup Ayıları

Hayaletler

Steam Punk

Eklenen ırklar birbirinden güzel. Ek paketler arasında 2. sıraya yerleştiriyorum. Gerçekten ek paketler arasında olmazsa olmazlardan.

 

 

 

 

 

 

SU3_BoxTopThe Obligatory Cthulhu Set

Cthulhu takipçileri

Elder Things

Innsmouth

Miskatonic Universitesi

Ek paketler arasında en az beğendim ve olmasa da olurdu dediğim paket. Cthulhu dünyasıyla pek alakam olmadığı için de çok beğenmemiş olmam hayli mümkün. Oyuna ‘Çılgınlık’ mekaniği ekleniyor bu ek pakette. Çeşitli kartlar ve üstler bu çılgınlık pullarını almanıza neden oluyor. Oyunun sonunda bu pullar size eksi puan olarak geri dönüyor.

 

 

 

 

 

SU4_BoxTopScience Fiction Double Feature

Zaman Yolcuları

Sibernetik Maymunlar

Ajanlar

Şekil değiştiriciler

Favori ek paketim. Tüm ırkların özellikleri ve oynanma tarzları çok eğlenceli.

 

 

 

 

 

 

 

SU6_Box_TopMonster Smash

Kurt Adamlar

Vampirler

Dev Karıncalar

Çılgın Bilim adamları

Son çıkan ek paket. Henüz sadece 1-2 kez oyna fırsatım oldu o yüzden ne derece sevdiğime emin değilim ama Cthulhu’dan daha çok beğendiğim kesin. Bu ek pakette karakterler yavaş yavaş güçelenebiliyor veya güçlerini paylaşabiliyorlar.

 

Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.