PlayStation ve bilgisayar gerek kendilerine has çıkardıkları oyunlar ile ve gerek de oynamak için kullandırdıkları malzemeler ile birbirinden çok farklı iki platformlardı; ta ki şu ana kadar. Bir süredir ortamlarda dolaşan dedikoduların sahibi Sony söylenenleri onayladı ve artık PS Now ile beraber bilgisayar alemine de giriş yaptığını duyurdu.

PlayStation Blog aracılığıyla duyurulan bu gelişme, çok kısa bir özetle PlayStation oyunlarını bilgisayar ortamında oynamamıza olanak sağlayacağı yönünde. Uncharted’tan tutun God of War’a kadar ve hatta PS3’de çıkışını yapan The Last of Us’ı bile kapsayacak olan bu yeniliğin içinde, bilgisayar kullanıcılarının vazgeçemeyeceği daha bir çok oyun mevcut olacak.

playstation-now-windows-003

PlayStation oyunlarının tadına bir de bilgisayarınızda bakabilmek için elbette yine bir konsola ihtiyacınız olacak. Bir de bu konsolu -daha önceden bazı teknik işlemlerle halledip yine de bilgisayarına bağlayabilenler haricinde- bilgisayarınıza tanıtıp yüzlerce PlayStation oyununu oynayabilmek için öncelikle küçük bir USB’ye sahip olmanız gerekiyor. Sony, Eylül’ün başlarında çıkaracağını duyurduğu bir “DualShock 4 USB Wireless Adaptor” ismini verdiği minik belleğin fiyatını şimdiden biçmiş ve 24,99 dolar olarak belirlemiş. Bu küçük dostumuzun yardımı ise DualShock 4’unuzu bilgisayarınıza kablosuz olarak bağlamayı ve konsolunuzdaki her türlü işlevi başarıyla gerçekleştirmenizi sağlamak olacak; tabii konsolun sağladığı tüm ayrıcalıkları da aktifleştirebilmek için küçük bir uygulamaya da ihtiyacınız olacak bu sırada.

Aynı zamanda PS4 için “uzaktan oynama sistemi”ni de kullanmanız için bir bağlantı bırakan Sony, ille de kablosuz USB aygıtına sahip olmanızı şart koşmuyor; hatta öyle ki DualShock4’u bir USB ile bağlayabildiğiniz sürece sıkıntı çıkmayacağını da belirtiyor.

Açılışını Avrupa‘da yapıp sonradan Amerika‘ya doğru yol alacak olan PS Now, en az 5 Mbps internet hızı istiyor ve en iyi deneyim için kablolu internet bağlantısı öneriyor. Son olarak, üzerine bir de bazı sistem gereksinimlerini karşılamanızı bekliyor:

  • Windows 7 (SP1), 8.1 veya 10
  • 3.5 GHz Intel Core i3 veya 3.8 GHz AMD A10 veya daha da hızlısı
  • 300 MB veya daha fazla boş alan; 2 GB ya da daha fazla RAM
  • Ses kartı: USB girişi

PS Now bünyesinde halihazırda bulunan oyunları görebilmek için sizi şu Wikipedia bağlantısına yönlendirirken bir de soralım: Sizce nasıl gelişme? Eminiz ki oralarda bir yerlerde bu habere gereksiz gözüyle bakanlar kadar deliler gibi sevinenler de vardır. Ha, ne dersiniz sevgili geekler?

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.