Size oyun dünyasıyla ilgili çok net olarak gözlemlediğim bir şeyi paylaşayım: Eğer bir eğilim, her ne şekildeyse, her neyi ilgilendiriyorsa ilgilendirsin; PlayStation tarafından benimsendiği gün gerçekten de ana akım olmuş demektir. Video oyun sektöründe öncünün hemen arkasında saf tutmayı PlayStation markası kadar iyi yapabilen bir firma daha yok. Analog tuşundan, Move’a, indie oyunculuğa destek çıkmaktan Remote Play’e kadar defalarca yaptılar; şimdi de sanal gerçeklik mevzusunda tekrar, en önün bir arkasındalar.

PlayStation

Bildiğiniz gibi sanal gerçeklik yıllardır video oyun dünyasınca denenen, fakat yıllardır da kenar köşede kalan bir mevzuydu. Ne zaman Oculus Rift diye bir şey ortaya atıldı, insanlar deneyip “Bir dakika, bir halta benziyor bu?” dediler, Oculus Rift’in özellikle Dear Esther ve Amnesia gibi oyunlarla inanılmaz güzel çalıştığı ortaya çıktı, o zaman bir eğilimin filizlerini görmeye başladık. Ama yukarıdaki örneklerde olduğu gibi, ne zaman Sony “bu işte ben de varım!” dedi, işte o zaman o eğilim ana akımın bir parçası oluverdi.

Sony’nin bu “ben de varım” çağrısı, PlayStation VR ya da eski, gayrıresmi adıyla Project Morpheus hakkında yepisyeni bilgiler öğrendik biz de. Öncelikle, SCE’nin CEO’su Andrew House tahmin edilen çıkış tarihinin 2016’nın ilk yarısı olduğuna dair daha önceden paylaştığı malumatı yineledi. Sonra da asıl önemli olan kısma geldi: PlayStation VR, yeni bir konsolmuş muamelesi görecek Sony’den. Yani Move gibi bir aparat mantığıyla piyasaya sürülmeyecek. Aynı zamanda, Move gibi bir aparat fiyatıyla da piyasaya sürülmeyecek.

PlayStation VR

Ülkemize de aynı sene içerisinde gelmesi planlanan cihaz 2016’da piyasaya sürüldükten sonra Sony sene içerisinde PSVR’a özel 10 adet oyun çıkartmayı planlıyor. House’un beyanından anlayabildiğimiz kadarıyla bu oyunların bir bölümü büyük firmaların ilgilenmesiyle oluşturulan yapımlar, bir bölümü ise küçük ekiplerin çıkartacağı orijinal çalışmalar. Her halükarda, burada PSVR’ın ayrı bir konsol mantığında işletilecek olmasını destekleyen beyanlar bunlar. Çünkü yalan söylemeyeyim, ben biraz PS3’e gelen 3D desteği gibi bir şey olmasından korkuyordum PSVR’ın. Eğer olmayacak, baya kendi platformu gibi çalışacaksa, kaderi başka yönde çizilir. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.