Hakikaten oyun dünyasındaki en garip örneklerden biriydi STALKER. FPS’ler söz konusu olduğunda gelmiş geçmiş en verimli senede çıkmış olmasına yani; Call of Duty 4, Halo 3, Crysis, Half-Life 2: Episode 2, Team Fortress 2, BioShock gibi oyunlarla aynı yıl rafları paylaşmış olmasına rağmen hiç bana mısın demedi. Sanki tecrübesiz bir yapımcıdan, oyun konusunda geçmişi çok derin olmayan topraklardan çıkmamışçasına gitti; kendine oyuncu diyen herkesin gönlüne yerleşmesini bildi.

O derece ki, neredeyse her oyun muhabbetinde en yası tutulan serilerden biri hâlinde şu an. Doğal olarak, yas böyle büyük olunca, devamı ya da en azından “ruhani takipçisi” için talep de yüksek oluyor. Peki elinizde eski bir oyun varsa, siz de onun yapımcısıysanız, yeni bir oyun yapmak yerine de o eski oyunu yeniden yapmak ya da “ruhani takibini” gerçekleştirmek istiyorsanız nereye gidersiniz? Tabii ki Kickstarter’a. Kickstarter olmasaydı biz bugün nerede olurduk? Muhtemelen aynı oyunu tekrar tekrar yapıyor diye Nintendo’ya gömmekle meşgul olurduk ne olacak canım.

23bee2326d92aafaebd18ca16dd189d7_large

Ama Allah için hakkını vereyim, GSC Game World ekibi bu konuda Tim Schafer ve muadillerinden daha günahsız. Onların post-apokaliptik korku soslu FPS meselesiyle yarım kalmış bir işleri var. Ne de olsa STALKER serisinin asıl devam oyunu üzerine uğraşırken bir anda firmalarının fişi çekildi. Yani bu gördüğümüz, asla olmamış bir STALKER 2’nin temsili olabilir. O halde sizi Areal ile tanıştırayım. Bir meteor parçasının dünyaya düşüp, herkesi mutant yapıp öldürmesiyle oluşan kıyametin sonrasını konu alan bir FPS oyunu. Oyunun yapımcıları şöyle demiş kendileri hakkında.

Oyunun ana meselelerinden biri, karakterin ne söyleyip ne yapacağına dair tüm kararın bizde olması. Yapay zeka ve oyunun hikayesi de bizim tüm hareketlerimize göre şekillenecekmiş. Eğer gördükleriniz hoşunuza gittiyse (oyun bize biraz grafik anlamında geri geldi ama, iyi çıkarsa şikayetini etmeyiz) şu linke tıklayıp bağışta bulunabilirsiniz. An itibariyle size oyunu garantileyen en düşük seviye 25$. Daha üstlerinde bambaşka vaatler de var tabii ki. En üst seviye bağış 10 bin dolar civarında; bu paraya kıyarsanız oyun içerisinde görev tasarlama imkanınız oluyor. Bir de oyundaki bir karakterin ismi, tipi ve arka plan hikayesini sizden esinlenerek yaratıyorlar. Şimdiden hedefinin yarısına ulaşmış Areal. Bakalım yaldır yaldır ek hedeflerine de varabilecek mi?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.