Yılın o zamanı geldi! Ülkemizde kutlanmayan fakat her kültürde o veya bu şekilde yer alan bir eğlenceli günler dizisinin hatırına, ekim ayının son haftasını uğultulu sokakları, karanlık çıkmazları ve tercihen bir ateşin başında anlatılmasını umduğumuz hayaletleri anarak geçiriyoruz. Konu bu kadar içimize işleyen ‘korku’ duygusunun etrafında toparlanınca hemen her alandan markalar da bu fırsatı kaçırmıyorlar, bizlere haftanın ruhuna uygun seçenekler sunuyorlar. Biz sadece bir tanesine bakacak ve bu yazıda; 25 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasındaki Steam Çığlık Festivali ve sonrasında da 2 Kasım’a kadar sürecek olan Cadılar Bayramı İndirimi‘nden yararlanabileceğiniz oyunlardan bahsedeceğiz.

Listeyi oluştururken ana eksenim Steam indirimleriydi fakat yine de seçtiğim oyunları; indirime girmiş, girmemiş veya çok bilindik, az bilindik olarak ayırmadım. Gerek puanlamalarıyla gerek satın alımlarıyla gerekse de ortaya konulan işteki başarılarıyla mutlaka deneyimlenmesi gerektiğini düşündüğüm korku oyunlarını listeledim. Haydi, başlayalım:

1. Alan Wake

 • Steam Sayfası: Alan Wake
 • Mevcut Fiyat: 25,00 TL 6,25 TL

Üçüncü Şahıs/Aksiyon türündeki bir klasik hâline gelmiş olan Alan Wake, hikâyesi ve oyun içinde yer alan gerek yazılı gerek görsel olarak sunulan bilgileri ile kitap naraları atan bir korku oyunu. Hikâyede, ünlü bir Amerikan yazar olan Alan Wake, Bright Falls’da eşiyle geçirdiği bir tatilde, anlamlandıramadığı olaylar silsilesi ile karşı karşıya kalır. Alice, görünmeyen bir güç tarafından kaçırıldıktan sonra Alan’ın başı, yazmış olduğunu bile anımsamadığı romanındaki karakterler ile derttedir. Korku sevin ya da sevmeyin, bu mutlaka oynanması gereken 2010 tarihli yapım, 9-20 saat arasında bir oynanış süresine sahip.

2. Alien: Isolation

Alien isimli film serisinden uyarlanan birinci şahıs Hayatta Kalma/Korku oyunu Alien: Isolation, 1979 yapımı Alien isimli filmin on beş yıl sonrasında geçiyor ve filmin kahramanı Ellen Ripley’in kızı mühendis Amanda Ripley’in, annesinin kayboluşunu ve Sevastopol uzay istasyonundaki araştırmaları sırasında karşılaştığı ölümcül bir uzaylıyla mücadelesini konu alıyor. Diğer Alien video oyunlarına nazaran daha stealth türde bir oynanış sunan Alien: Isolation oyunundaki Sevastopol Station’ın yaratılmasında ise BioShock ve Dishonored oyunlarından ilham alınmış.

3. Alice: Madness Returns

Daha öncesinde American McGee’s Alice ismiyle 2000’de çıkmış olan oyunun uyarlaması Alice: Madness Returns’ü anlatmaya McGee’den başlamak gerekir. American McGee’nin Alice’i isimli oyun, yapımcı McGee’nin aklına rastgele bir gün otoyolda araba kullanırken “(Can’t You) Trip Like I Do” şarkısını işitmesiyle gelmişti. Ön taslakları oluşturmak için Sleepy Hollow ve Edward Scissorhands gibi filmlerden etkilenen McGee, Harikalar Diyarı için karanlık bir alternatif düşünmekteydi. Birçok psychedelic alternatifi EA’e sunmasının ve sunduğu alternatiflerin reddedilmesinin ardından McGee, daha basit bir hikâyeye yoğunlaşır.

Bu hikâyede, ailesini öldüren yangından kurtulan tek kişi olan Alice, birden fazla intihar girişiminde bulunduktan sonra bir akıl hastanesine yatırılır. Akıl hastanesindeki Beyaz Tavşan tarafından tarafından Harikalar Diyarı’na çağrılan Alice’in iyileşmesi ve ailesinin ölümü hakkında daha fazla şey öğrenmesi için tek şansı, Harikalar Diyarı’nı ele geçiren kötülükten kurtarmaktır. Alice: Madness Returns ile devam eden ürkünç hikâyede yetimhanede kalan Alice, bir kez daha Harikalar Diyarı’na çağrılır. Hikâyenin orijinalini bozmaya niyeti olmayan McGee seriye farklı düşmanlar katmış ve bu sefer Alice’in aklını iyice yitirmesini konu almıştır. Birçok şirin ama bir o kadar da ürkütücü unsura ve karaktere sahip olan Alice: Madness Returns, Steam’den kaldırıldıktan bir süre sonra, yakın bir tarihte tekrar Steam üzerinden satışa sunuldu.

4. Alone In the Dark

SOMA ve Amnesia oyunlarının yazarı Mikael Hedberg’in zekâsına borçlu olduğumuz, yaşı eskilere dayanan Alone In the Dark serisine yakın zamanda bir remake geliyor! Üç orijinal oyunu da aynı ana karaktere dayanan Alone In the Dark, özel dedektif Edward Carnby’nin paranormal vakalarını işliyor. Başarılı olup olmadığı tartışılsa da Edward Carnby’nin ardından gittiği paranormal vakaları konu alan bu üç oyunluk seri, daha önceden beyaz perdeye de uyarlanmıştı. Kült havası estiren ve Jazz Müziği psikolojik korkuyla birleştiren bu remastered versiyonu, eski versiyonunun havasını bozmadan damaklarda acı-tatlı bir nostaljik tat bırakacak.

5. Amnesia

Serinin ilk oyunu olan Amnesia: The Dark Descent ile başlayan Birinci Şahıs Survival/Korku oyununda esin kaynağı H.P. Lovecraft’ın eserleri olmuştur. Dört oyundan oluşan bu serinin son çıkan oyunu 2020 yapımı Amnesia: Rebirth isimli oyundur. Üç farklı sona sahip olan ilk oyun Amnesia: The Dark Descent’in konusu, Daniel isimli ana karakterin arkeolojik kazıdan lanetli olduğunu bilmediği bir küreyi çıkartmasıyla başlıyor. Daniel’ın akıl sağlığını yitirmesine neden olan lanet yüzünden onu takip etmeye başlayan gölgelerden kurtuluş yolu onu, bilinmezliğe doğru sürükler. Son oyun olan Amnesia: Rebirth’te ise Fransız mühendis olan Anastasie’nin de yer aldığı bir keşif uçağının Cezayir’de bir çöle zorunlu iniş yapması ile başlıyor. İnişten sonra tüm ortakları kaybolan ve hafızasını yitiren Anastasie, soru işaretlerini kaldırmak ve korkularının üzerine gitmek zorunda kalıyor.

6. Among the Sleep

David Phillips isimli bir bebeğin ana karakter olduğu ve masum bir anne-oğul yemeği ile başlayan Among the Sleep’in hikâyesi, David’in gece vakti yaşadığı ürkünç olayları konu alıyor. Bir bebeğin hayal gücü ile başından geçen paranormal ve paranormal olmayan olayları oyuna yeterince şirin ve bir o kadar da ürkütücü şekilde dökmüş olan yapımcıların başarısı, oyunun aldığı ödüllerle kendini tekrar kanıtlıyor. Yaklaşık 2.5 saatlik bir oynanışa sahip olsa da Among the Sleep, bu çocuksu ama bir o kadar da zıt özelliklere sahip olay örgüleri süresince insanı ekrana kilitleyeceği konusunda şüphe oluşturmuyor ve insana tatmin eden bir oynanış sunuyor.

7. Chernobylite Enhanced Edition

Eğer yaşadığımız dünya ve bizim varlığımız Çernobil Nükleer Faciasından ucuz kurtulamasaydı ne olurdu? Ruslara özgü bir ninni olan “Tili Tili Bom”un süslediği introsuyla başlayan Chernobylite, Çernobil Bölgesini keşfetmesi gereken eski bir Çernobil Nükleer Santrali fizikçisi Igor Khymynuk’u kontrol ettiğimiz bir Hayatta Kalma/Korku oyunu. Oyun içinde, mutasyona uğramış insanlarla ve çeşitli canlılarla kafa kafaya veren Igor, bir yandan nişanlısını da bulmak niyetindedir. Chernobylite, eğer kuytuda köşede hiçbir şey bırakmadan bitirmek istiyorsanız 90 saate kadar bir oynanış sağlayan, post-apocalyptic olarak adlandırabileceğimiz, tarihsel ve başarılı bir yapım.

8. Darkwood

 • Steam Sayfası: Darkwood
 • Mevcut Fiyat: 24,00 TL 7,20 TL

Distrust, Don’t Starve gibi oyunları andıran, keşfedilmesi gereken korkulu bir haritaya sahip olan ve hayatta kalma oyunlarını seven kişilere biraz da gerilimi yaşatacak olan Darkwood, Hayatta Kalma/Korku türünde bir oyun. Kuş bakışı kamerası ve insanı içine alan kasvetli atmosferi ile oyuna kendinizi kaptırmanız uzun sürmüyor, oynanışı ciddiye aldığınız sürece adeta o dünyada yaşıyorsunuz.

Darkwood, 1980’lerin sonlarında, gizemli bir ormanın büyük miktarda araziyi yuttuğu ve genişlemeye devam ettiği Sovyet Bloku’nda geçiyor. Kurulan dünyada birçok insanı tuzağa düşürmüş olan bu ormanın varlığının yanı sıra garip bir vebanın yayılması da insanları perişan etmekte. Kurbanları canavara dönüştüren bu vebayı ve ormanı araştırmak için yola koyulan, çoğunluğu hükümet yetkilileri ve askerlerden oluşan bu grup, ormana ulaşımı kolaylaştırmak için tünel sistemi kurmak gibi çeşitli görevlerle de yetkilendiriyor. Bu ormanda karşılaşacağınız şeyler ise sizin cesaretinize bağlı olacak. Yaklaşık 18 saatlik bir oynanışa sahip olan Darkwood’u oldukça cüzi bir fiyata satın alabilirsiniz.

9. DUSK

 • Steam Sayfası: DUSK
 • Mevcut Fiyat: 31,99 TL 12,79 TL

DUSK, Bir DOOM olabilmiş mi muamma ama kesinlikle Birinci Şahıs/Nişancı türünün keyfini doya doya çıkaracağınız türden bir oyun. 2018 yapımı olan ve 90’ların retro stiline göre tasarlanan DUSK, içerisine kattığı DOOM ve Quake tadını verebilmekte gayet başarılı. Kültistlerin saldırılarından ve bilumum karanlık güçlerden kan akıtarak ilerlemeniz gereken aksiyon dolu DUSK, bu türde oyun sevenler için, en bilinen yapımlardan sonra gelebilecek bir “alternatif oyun” olma özelliği taşıyor.

10. Dying Light 1–2

Birinci Şahıs/Hayatta Kalma oyunu olan Dying Light, oyuncu kitlesinin oldukça fazla bir kesiminin aşina olduğu, duyduğu veya oynadığı oyunlardan bir tanesi. Açık dünyaya sahip olan Dying Light’ta oyuncu, ana hikâyeyi ve bilumum görevleri tamamlarken, Harran şehrinde gündüz-gece eksenine dikkat ederek geceleri daha güçlenen zombilerle birebir karşılaşmaya hazırlanıyor.

Oyunun meraklıları tarafından olumlu feedback almış olan Dying Light 2 ise yine birinci oyunla aynı evrende geçiyor. Birinci oyundan 22 sene sonrasını konu alan Dying Light 2’nin hikâyesindeki geriye dönük ufak ipuçlarıyla iki farklı oyunun ana hikâyesi arasında köprü kuruluyor ve oyuncuya birinci oyundaki tecrübeleri tekrar yaşatılıyor. Dying Light ve Dying Light 2, sahip olduğu Türkçe dil seçeneği ve co-op desteği ile co-op korku oyunu arayanlar için iyi birer seçenek niteliğinde.

11. FAITH: The Unholy Trinity

Hayatta Kalma/Korku oyunu olan FAITH: The Unholy Trinity, piksel grafikleri ve 8-bit oyunlarını andıran tınılarıyla, bilgisayar oyunlarından bir örnek verecek olursam Undertale-vari grafiklere ve Undertale-vari soundtracklere sahip diyebilirim. FAITH ile grafiklerin önem taşımadığı ve hikâyenin ön planda olduğu oyunların yanına bir yapım daha eklenmiş oldu. Eski korku yapımlarından esinlenilen bu oyunun hikâyesi 21 Eylül 1986’de bir şeytan çıkarma ayini için Connecticut kırsalındaki Martin Ailesi’nin evine gelen iki rahibi ve karşılaştıkları şeytani varlıkları konu alıyor.

12. Fatal Frame

Yine bilinen yapımlardan olan Fatal Frame, Japon yapımı bir Hayatta Kalma/Korku oyunu. Fatal Frame serisindeki 2001 yapımı ilk oyun 1986 yılında geçiyor. Hikâye, Mafuyu Hinasaki’nin, bir gece Junsei Takamine’i aramak için perili olduğu iddia edilen malikâneyi araştırmaya karar vermesiyle başlar. Mafuyu, yanında bir aile yadigârı olan “normal gözlerin göremediği şeyleri ortaya çıkarma” gücüne sahip özel bir kamera getirir. Mafuyu’nun malikânede ölenlerin hayaletlerinin boş salonlarda dolaştığını keşfetmesi ise uzun sürmez. Şiddetli bir hayaleti savuşturduktan sonra Mafuyu, aramaya devam etmeye karar verir. Devamında ise kendinden geçen Mafuyu için bu noktadan sonra işler iyice sarpa sarar.

Steam üzerindeki FATAL FRAME / PROJECT ZERO: Maiden of Black Water oyunu ve serideki diğer oyunların arasında ise birkaç unsur dışında pek bir bağlantı bulunmuyor. İlk oyunlarının çıktığı tarihi gözeterek, oldukça eski grafiklere sahip olan Fatal Frame oyunlarını oynamak istemeyen bir kesimseniz ve seri ilginizi çekmişse, Steam üzerindeki FATAL FRAME / PROJECT ZERO: Maiden of Black Water oyununa göz atmanız tavsiyedir.

13. F.E.A.R

Birleşik Devletler Ordusu’nda doğaüstü olayları araştırmakla görevli bir grubu konu alan Birinci Şahıs Nişancı/Korku oyunu F.E.A.R. da klasikleşmiş yapımlar arasında. Özel bir askeri şirketin gizli araştırma programı ters gittiğinde, tehlikeli ve tehlikeli olduğu kadar da güçlü bir psişik güç serbest kalır. Ekip, çare olarak birimin en yeni üyesi Point Man‘i çağırır. Ancak, Point Man kendisini olağanüstü bir güce sahip, genç bir kız görünümündeki ölümcül ve öngörülemeyen bir paranormal tehditle karşı karşıya bulur.

14. Inside

 • Steam Sayfası: INSIDE
 • Mevcut Fiyat: 84,00 TL 21,00 TL

Puzzle/Platform türündeki indie macera oyunu Inside, çeşitli bulmacalarıyla ve gerilim dolu atmosferiyle bir korku oyunundan beklenen tüm gerilimi karşılayabiliyor. Zor olmayan bulmacaları çözerek oyunun sonuna ulaşmaya çalıştığınız Inside’ın sonu bile ayrı bir bulmaca özelliği taşıyor. Inside’ın hikâyesi, terk edilmiş bir şehirde geçiyor ve zombi benzeri varlıklardan kaçmaya çalışan bir çocuğu oynuyorsunuz. Inside, oynanış süresinin ve hikâyesinin kısalığından dolayı çerezlik oyun kategorisinde. Bu tarz atmosferik oyunları seviyorsanız sitedeki bir başka yazıma buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

15. Layers of Fear 1–2

Listedeki diğer oyunlara göre daha soyut bir anlatıma sahip olan Layers of Fear 1 ve Layers of Fear 2, korkudan çok bir gerilim oyunu olarak çıkıyor karşımıza. Layers of Fear serisinin, psikolojik korku türünü daha sanatsal bir yorumla taçlandırdığı kesin. Bir on dokuzuncu yüzyıl sanatçısının tablosunu bitirmeye çalışırken gazabına uğradığı ruhsal sıkıntıları takip edip, mimarisi sürekli değişen Viktorya dönemi malikânesinde aklını yitirmişlikle sanatını icra etmek arasında gelen bu karakteri oynarken diğer korku oyunlarından çok daha ayrı bir deneyim yaşıyorsunuz.

16. Little Nightmares 1–2

Bir Bulmaca/Platform oyunu olan Little Nightmares, 2017’de çıkan ikinci oyunu ile küçük bir seri hâline gelmişti. Oyunun işleyişinde sarı yağmurluğuyla dikkat çeken “Six” isimli karakter aralıklarla açlık krizleri geçirmektedir fakat yemek yemesi onun “Shadow Six” olarak isimlendirilen bir “gölgesinin” çıkmasına neden olur. En çok kamera açılarının ve atmosferinin eşsizliği ile övülen Little Nightmares’in adını aratmayan Little Nightmares 2, kendini geliştirmekle kalmayıp ışıklandırma konusunda da başarılı işler çıkarmıştı. Bu sefer Mono isimli bir ana karaktere sahip olan Little Nightmares 2’de Mono, Six ile işbirliği yapmalıdır. Üçüncü oyunu için yeşil ışığa kayan serinin ilk oyunlarını oynamamışsanız, hazır ilk oyun indirimdeyken alıp oynamanız tavsiyedir.

17. Lust From Beyond

Listedeki tek M Edition‘u bulunan ve en fazla çıplaklık içeren oyunumuz Lust From Beyond, Lust for Darkness’ın devamı niteliğindeki, erotik temalı bir Psikolojik/Korku oyunu. Layers of Fear tarzındaki yürüme ve bulmaca çözme ile ilerlenen bu oyunun ana karakteri, antikacı Victor Holloway. Normal bir hayat yaşamak adına nişanlısı Lily ile günlerini geçiren Victor, çiftin birinci yıl dönümlerinde cinsel ilişki esnasında agresifleşir. Lily’nin durmasını söylemesini dinlemeyen Victor, daha çok öfkelenir ve bunun sonucunda Lily, Victor’u kendinden uzaklaştırmak zorunda kalır. Sonrasında Victor bir rüya görür ve bu rüyada -bir nevi halüsinasyon da denebilir- erotik yapılardan oluşan ve cinsel zevk ile geçinen insan dışı varlıklarla dolu, karanlık ve soğuk bir yer olan “Lusst’ghaa”yı ziyaret eder. Sonrasında suçluluk duyan ama gördüklerinin şehvetine yenik düşen Victor, erotik bir dünyaya adım atmıştır. Oyuncunun seçimlerine bağlı olarak farklı sonlara ulaşılabilen Lust From Beyond, yaklaşık 8 saatlik bir oynanışa sahip.

18. Manhunt

 • Steam Sayfası: Manhunt
 • Mevcut Fiyat: 18,00 TL 6,30 TL

Zamanının başarılı oyunlarından olan ve günümüzde bir kült hâline gelen Manhunt, zamanının grafiklerine göre içerdiği dehşeti ve korkuyu hâlâ başarılı bir şekilde oyuncuya aktarabilmeye devam ediyor. Oldukça fazla dehşet ve kan içermesinden dolayı İtalya, Avustralya ve İrlanda gibi ülkelerde yasaklanan bir oyun olduğunu da belirtmeliyiz.

Oyunun hikâyesi, sadist bir film yapımcısı tarafından görevlendirilen sokak haydutları kalabalığına karşı savaşması ve özgürlüğünü eline alması gereken idam mahkumu James Earl Cash’in ortalığı birbirine katmasını konu alıyor. Bu sırada şiddetli infazlardan zevk alan film yapımcısı ise Cash’in her hareketini kaydetmektedir.

19. Resident Evil

Resident Evil serisinde 2021 yılından itibaren aralarında remake versiyonlar da olmak üzere toplam on iki oyun bulunuyor. Serideki çoğu oyun bağlantılı olsa da bu seri, hikâyeden bağımsız ve oynamanız için bir önceki oyunları bilmeniz gerekmeyen, RE7 gibi “single story” tadındaki oyunları da içeriyor. 1996 çıkışlı ilk oyununun konusu Rebecca Chambers’ın da bulunduğu S.T.A.R.S. ekibinin kurgusal şehir olan Raccoon City’nin dışındaki T-Virüsü bulaşmış ve içindekilerin ölü olduğu bir treni keşfetmesiyle başlar. RE5, RE6, RE: Revelations, RE: Revelation 2 gibi co-op desteği olan serinin bazı oyunları ise arkadaşlarınızla beraber oynadığınız zaman çok daha keyifli oluyor.

20. Rusty Lake Hotel

Bağımsız bir yapım olan Rust Lake Hotel, point-and-click türünde bir Bulmaca/Korku oyunu. Oyunda yer alan Rusty Lake adasındaki Rust Lake Oteli’ni bir baykuş işletiyor. Misafirlere her bir gün birer tane olmak üzere, beş akşam yemeği hazırlamakla yükümlüsünüz. Oyunun başında Bay Baykuş’un “We will have 5 dinners. Make sure every one is worth dying for.” deyişiyle bu beş yemeğin nasıl hazırlanacağını tahmin edebiliyorsunuz. Mr. Boar, Mr. Deer, Ms. Pheasant, Mrs. Pigeon ve Mr. Rabbit isimli misafirleri gece çöktüğü zaman odalarında ziyaret edip point-and-click türündeki bulmacaları tamamlayarak günün öğününü çıkarmaya çalışıyorsunuz. Kısa bir hikâyesi olmasına karşın point-and-click ve bulmaca oyunlarını sevenler için zevkli bir yapım olmuş.

21. SOMA

 • Steam Sayfası: SOMA
 • Mevcut Fiyat: 49,00 TL 9,80 TL

Sci-Fi türündeki SOMA, Amnesia: The Dark Descent’ın yaratıcılarının elinden çıkma distopik ve aynı zamanda da bir ihtimal fütüristik olarak adlandırabileceğimiz bir konunun üzerinde duruyor. SOMA’nın hikâyesinde makineler, insanların yerini almaya başlıyor. İnsanlar ise bu baskıda kendilerini makinelerden ayırt etmekte zorlanmaya, makinelerin yapabileceklerine mecbur bir şekilde ezilmeye başlıyorlar. Hikâye, ölümcül bir araba kazasından kalıcı beyin hasarıyla da olsa sağ kurtulabilen Simon Jarrett’ın deneysel bir tedaviyi kabul etmesi ile açılıyor. SOMA’nın hikâyesini bitirmek yaklaşık 10 saat sürüyor. Eti ve metali birleştiren SOMA gibi “felsefik” yapımları sevenlerdenseniz, sitede yer alan başka bir makine-insan temalı yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

22. The Quarry

 • Steam Sayfası: The Quarry
 • Mevcut Fiyat: 429,00 TL 257,40 TL

Trailer‘ında yer verilen Cutting Crew – (I Just) Died In Your Arms parçası ile oyuncuların sempatisini kazanabilmiş olan The Quarry, bu senenin en rağbet gören korku oyunlarından biri oldu. The Quarry, Friday the 13th ve Until Dawn gibi yapımlar ve filmler sayesinde klasikleşmiş yaz kampı partisi ve ardından gelen felaketleri konu alıyor. Tek bir sona sahip olmayan The Quarry, ilk öğrendiğiniz zaman sizinle dalga geçildiğini sanabileceğiniz yüz seksen altı ayrı sona sahip. Seçimlerin önemli olduğu, film tadında bir oynanış sunan ve dört farklı oynanabilir karakter, bulunan bu oyunda minimum dört kişiye kadar co-op desteği de bulunuyor.

23. Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Bir rol yapma oyunu olan Vampire: Masquarade – Bloodlines, 2004 çıkışlı, nostalji kokan bir yapım. Serideki diğer oyunların devamı niteliğinde olmayan ama aynı “karanlık evren”de yer alan bu oyunda, tıpkı diğer rol yapma oyunlarında da sunulduğu gibi karakter seçme ve karakterin statlarını ayarlama olanağı ile rol yapmak daha kişisel bir boyuta atlıyor. Brujah, Gangrel, Malkavian, Nosferatu, Toreador, Tremere veya Ventrue olmak üzere yedi vampir klanından birini seçtikten sonra oyuncu; oyunun geçtiği, insan dışı varlıklara ev sahipliği yapan bir Los Angeles’da kendi hikâyesini yazmaya başlıyor. Oyuncular, Vampire: Masquarade – Bloodlines’ta yaptığı seçimlere bağlı olarak beş ayrı sondan birine sahip olabilir.

24. Visage

 • Steam Sayfası: Visage
 • Mevcut Fiyat: 57,00 TL 28,50 TL

Oyun içi tasarımları konusunda P.T.‘den ilham alındığı oldukça belli olan Visage, Pisokolojik/Korku türünde bir bağımsız video oyunu. Oyun içi etkileşimleri açısından listedeki bir diğer oyun olan Layers of Fear’ı andıran bir “yürüme simülasyonu”na benzese de, başarılı olunan unsurlar bu kısıtlı alanı süsleyebilmekte ve bununla beraber oynayıcıyı gerebilmekte saklı. Visage’ın geçtiği bu birçok intihara ve çeşitli ruhani olaylara ev sahipliği yapmış devasa evde paranormal olayların ardı arkası kesilmeyecek. Oyun içindeki bulmacaları bitirme sürenize de bağlı olarak uzayabilen Visage, yaklaşık 12 saatlik bir oynanışa sahip.

25. We Happy Few

 • Steam Sayfası: We Happy Few
 • Mevcut Fiyat: 209,00 TL 20,90 TL

Distopik ve ilgi çekici bir hikâyeye sahip olmasına rağmen We Happy Few, oyun içindeki bugları ve çeşitlilik yetersizlikleri nedeniyle oyuncuları yarı yolda bırakmıştı. 1984 romanından esinlenilmiş unsurlara da sahip olan We Happy Few’in hikâyesi, “Joy” adı verilen hapı kullanan ve kullanmayan iki kesimin mücadelelerini içeriyor. Joy hapını kullandığınız zaman hayal dünyalarına daldığınız, hayatı çok daha pembe bir gözlükle gördüğünüz bir gerçekliğe sürükleniyor, Pollyanna’dan beter bir zihne sahip oluyor ama mutlu oluyorsunuz. Joy hapını kullanmadığınızda ise gerçekliği tüm çıplaklığıyla görebiliyor, kendinizi kandırmamış ve yeni “kandırıkçı” düzene ayak uydurmamış oluyorsunuz. Listedeki çoğu oyundan daha felsefik bir hikâyeye sahip olan bu oyunun hakkı yenmiş potansiyellerini görebilsek de en kötü hâli bile oyuncuların ilgisini çekmeyi başarıyor ve kendini oynatabiliyor.

Böylece listenin de sonuna geldik. Steam’in kur güncellediği bu günlerde oyun stoklamaya geç kalmamak adına korku oyunlarını seviyorsanız bu indirimdeki fırsatları mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ediyor ve sizlerin bu listeye alınmasını istediğiniz başka hangi oyunlar var, diye soruyorum. Yorumlara beklerim!

Yazar

İlgi alanlarına vakit ayırmayı ve hobileriyle uğraşırken kafa dinlemeyi seven kendi halinde bir insan. “Now your sanity and mine can die together!”

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.