Geçen kendi aramızda da konuşuyorduk,  şu an PC oyunculuğunun son hâline bakıp da, kendinden geçmemesi mümkün değil bir insan evladının. Yıllar önce “ölüyor mu!” diye manşetler atılan bir platformun, şu an konsol muadillerini de aşıp, daha önce çok kabul görmediği Amerika ve Japonya gibi pazarlarda da görece etkisini hissettirdiği bir çağda yşaıyoruz. Bunun arkasında ise tek bir marka duruyor. Steam.

Valve’ın 2004 yılında Half-Life 2’yi kolay yamalayabilsinler diye kurduğu Steam, bu on bir yıl içerisinde ciddi şekil değiştirdi ve PC oyunculuğuyla eş değer bir isim hâline geldi. Valve bu başarıyı elde ettikten sonra, yarışmacıları da türedi elbette. Artık hemen hemen tüm yayıncıların bir dijital dağıtım kanalı var. Ubisoft gibi bazıları bunları Steam’in de içinden açılacak şekilde kurguluyor; EA gibi diğerleri ise bunu direkt olarak Steam’in bir rakibi olarak konumlandırıyor. Tek şey bâki, Steam piyasanın lideri ve herkes onun tahtına göz dikiyor.

Galaxy

O taht için yeni bir rakip daha var şimdi: GOG Galaxy. İsmine bakıp Marvel destekli falan sanmayın, Galaxy alfadan betaya yeni geçen, genç bir distribüsyon platformu. Ama arkasında derin bir mazi var. Oyunların “Digital Rights Management” adı verilen dijital imzalarla damgalanıp, çalışmak için lisansa ihtiyaç duymalarının yanlış olduğunu düşünen bir prensip üzerine kurulan GOG.com sitesinin ürünü olan Galaxy, aşağı yukarı aynı prensiplerle çalışacak. Şimdiden de onu Steam’i yenmesi zor olsa da, özgür oyun düşkünü bir grup insan için umut ışığı hâline sokacak bazı özellikleri var.

Örneğin Galaxy kesinlikle şahsi bilgilerinizle ilgilenmiyor; size oyun önermek için dahi olsa. Hiçbir zaman kendini ya da özelliklerini mecburi kılmıyor. Sevmediğiniz bir özellik mi var? Kapatabilirsiniz! Güncellemer dahi opsiyonel. Eğer oyununuzun otomatik yükseltilmesini istemiyorsanız, söylemeniz yeterli. Üstelik yapılan güncellemeleri tekrar geri de alabiliyorsunuz. Onun dışında diğerleri az çok tahmin edebileceğiniz şeyler. Her oyun DRM’siz, achievement’lar, eşleştirmeler ve oyun istatistikleri var. Şimdilik ise betada, sitelerinden gidip edinmeniz mümkün. Eğer ilginizi çektiyse, bizce bir göz atın. Bize de fikrinizi söyleyin! GOG Galaxy, iyi bir proje mi?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Oyunlar güncellenince internetteki türkçe yamalar hep devredışı oluyor, eski güncellemeye dönebilmek o açıdan iyi olmuş.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.