Evet, biliyorum, artık mobil oyunlarınızı telefonlarınızda oynuyorsunuz. Artık sizin için otobüste oyun oynamak için ayrı bir cihaz almaya gerek yok. Cebinizdeki telefonu çıkartıp, Angry Birds, Flappy Bird, Cut the Rope, Jetpack Joyride oynamak sizi kesiyor. Ya da öyle sanıyorsunuz.

Bugün burada ne kadar yanıldığınızı konuşacağız. Eğer gerçekten mobil oyun keyfine varmak istiyorsanız, gerçekten o metrobüs yolculuklarını katlanılacak hâle getirme arzunuz varsa, bir 3DS almalısınız. Neden peki? Bu sorunun farklı alt yapıları var. Bazılarınız “Neden telefon varken 3DS alayım?” diyor. Bazılarının sorusu ise “Neden Vita varken 3DS alayım?” şeklinde. Merak etmeyin, her birinin cevabı bizde var. Hem de sadece bir tane değil, tamı tamına 5 cevap. Hazırsanız, geçiyoruz.

5. 3DS Almalısınız, Çünkü Geriye Dönük Olarak Uyumlu

Geriye dönük uyumluluk, artık oyun dünyasında çok telaffuz edilen bir kavram değil. Piyasaya çıkan yeni nesil konsolların ikisi, bu kavramdan olabildiğince uzak bir noktaya konumladılar kendilerini. Oysa ki durum her zaman böyle değildi. Wii, GameCube oyunlarını, PS3’ün ilk sürümleri PS2 oyunlarını, Xbox 360 da bir kısım Xbox oyunlarını çalıştırabiliyordu. Ondan önceki nesillerde de durum buydu. Artık bu mücadeleyi sürdüren öyle sanıyoruz ki bir tek Nintendo kaldı.

Peki bunu niye listeye koyduk? Sebebi basit. Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan konsolu DS ile geriye dönük uyumlu olmak demek, dünyanın en geniş oyun kütüphanelerinden birine erişim demek. DS’in en kuvvetli yanı her zaman bu oldu. Bir yanda klasik Nintendo oyunları var. Pokémon, The Legend of Zelda: Phantom Hourglass, Metroid Prime Hunters, New Super Mario Bros, Fire Emblem: Shadow Dragon, Mario Kart DS… Ama öte yandan çok sağlam üçüncü parti oyunlar da var. Ace Attorney serisi, Professor Layton serisi, paha biçilemez güzellikteki Grand Theft Auto: Chinatown Wars, Dragon Quest IX.

EBA-gameplay

Hepsinden beri tarafta ise sadece DS’te yaşayabileceğiniz tecrübeler var. Başka hiçbir platformda Trauma Center‘ı DS netliğinde oynayamazsınız mesela. Aynı şey Scribblenauts için de geçerli. Peki ya Elite Beat Agents? Ya muhteşem aparatıyla beraber yolda Guitar Hero keyfi yaşatan Guitar Hero: On Tour? The World Ends With You? Bütün bunlar sadece DS’te var. Ve 3DS aldığınızda bunların hepsini oynayabileceksiniz.

 

4. 3DS Almalısınız, Çünkü Kendi Oyun Kütüphanesi de İnanılmaz

Nintendo mobil platformlarında üçüncü partilerle hiçbir sorun yaşamıyor, burası kesin. Wii U’nun oynayacak oyunu çok bulunmuyor olabilir, ama 3DS için durum bundan çok uzak. DS’ten gelen Professor Layton, Inazuma Eleven ve Ace Attorney gibi üçüncü parti seriler, tam gaz burada da devam ediyorlar. Pek çok sağlam üçüncü parti port da kadroda var. Splinter Cell: Chaos Theory‘nin uyarlaması Splinter Cell 3D, Metal Gear Solid: Snake Eater 3D, Rayman Origins konsollarda veya PC’de sağladıkları deneyimin aynısını mobile başarıyla uyarlıyorlar.

2011146-full9

Eğer bu sizi kesmediyse, konsol klasiği serilerin yan oyunları var. Batman: Arkham Origins Blackgate, Castlevania: Lords of Shadow – Mirror of Fate, Resident Evil: Revelations, Ghost Recon: Shadow Wars. Bu bahsettiğim oyunların hiçbiri öyle çerezlik oyunlar değiller üstelik. Her birine saatlerinizi gömmeniz işten bile değil.

Tabii bütün hepsinin yanında bir de Nintendo oyunları var. O Nintendo oyunları. Herkesin 3DS önerisinde bulunurken sanki özel bir kokteylmiş gibi “Abi Nintendo oyunlarını seviyorsan...” diye başlayan konuşmalar yapmasının sebebi. Ben bu konuşmaları anlamıyorum. Henüz eline Pokémon verip, keyif almadığını gördüğüm bir insan evladı olmadı. Aynı şey Super Mario oyunları için de geçerli. Zelda ve Metroid için belki bu argümanı kabul edebilirim, ama Nintendo oyunları sadece bu kadar değil ki? Hele 3DS’te hiç değil! Fire Emblem: Awakening gibi bir klasik var mesela bu platformda, Animal Crossing: New Leaf var, Kid Icarus: Uprising var. Bunları sevmek için özel bir zevke sahip olmak gerekmiyor. Tuşlara basabilin yeter.

 

3. 3DS Almalısınız, Çünkü Nintendo Artık Online İşini Çözdü

eShop bölgesini ülkemiz olarak ayarlarsanız bu madde devre dışı, zira Nintendo’nun ülkemize “resmen” desteği yok. Ama niye ayarlayasınız ki? Eğer Birleşik Krallık bölgesini seçerseniz (şahsi tercihim İskoçya) hem Steam vari indirimler, hem de tonla dijital oyun sizleri bekliyor olacak.

Nintendo Wii-DS neslindeki rezaletten ders almışa benziyor. Öncelikle, ortada artık merkezi bir kimlik sistemi var. Nintendo Network ID‘niz, artık o uzun ve meşakkatli Friend Code’ları çöpe attırıyor. Merkezi bir mağaza da söz konusu. eShop, en az rakipleri kadar düzgün çalışıyor. Ve uzun yıllardan sonra ilk defa Nintendo dijital oyun satıyor.

retro_city_rampage_dx_header

Pek çok birinci parti baba oyunun ilk günden dijitale gelmesini geçtim, eShop’ta sürüyle ufak indie oyun da var. BIT.TRIP Saga 3DS eShop’unda tam gücüyle bulunabiliyor mesela. Level-5’in muazzam GUILD serisi de orada. Suda51, Keiji Inafune gibi reislerin elinden çıkma, Liberation Maiden, Attack of the Friday Monsters, Weapon Shop de Omasse gibi ufak klasikleden oluşan bir seri bu. Bunun haricinde yavaş yavaş kapıları açılmaya başlanan bir indie camiası da var. Retro City Rampage DX, Cave Story DS, SteamWorld Dig, Gunman Clive gibi minik oyunlar çok uygun fiyatlara bulunabiliyorlar.

Virtual Console’a dikkat ettiyseniz değinmedim bile. Nintendo’nun en baba klasiklerinden Sega bombalarına kadar her şey var Virtual Console‘da. Bir kere elinizi verdiniz mi tam kolu bacağı kaptırmalık, zira o eskinin “atari” oyunları, hakikaten çok güzel çalışıyorlar mobil platformda be!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.