Hatırlayacaksınız, Fez’in yapımcısı Phil Fish, geçtiğimiz sene GameTrailers editörü Marcus Beer ile girdiği tartışmanın ardından Fez II’yi iptal etmiş; Beer’a “git kendini öldür” minvali bir çıkış yapıp; “bırakıyorum ulan bu işleri” diye de tiradını sonlandırmıştı. Amerikalı yapımcı yine rahat durmadı, Twitter üzerinden yine eleştiri oklarını kendi üzerine çekmeyi başardı. Ne diyelim, adam hakikaten bir skandal mıknatısı; sorun nerede olursa olsun bulup kendine çekmeyi başarabiliyor.

Fish Twitter hesabını sildiği için, sorun çıkaran tweetleri buraya embed edemiyoruz. Fish’in silinen tweet’lerle hedef aldığı kesim, bu sefer YouTube’dan Let’s Play çekerek para kazanan oyunculardı. En ünlüleri arasında PewDiePie ve CaptainSparklez gibi YouTube’un en çok abone olunan kanalları arasında yüksek seviyelerde bulunan oyuncuların olduğu bu güruh, haklı olarak Fish’in şu beyanlarına tepki gösterdi:

FishYTComb

“Eğer benim içeriğimi kanalınıza koyarak para kazanıyorsanız, bana borçlusunuz, bu kadar basit. Reklam geliri geliştiricilerle paylaşılmalı. Bu YouTube’un içinde olması gereken bir özellik. Geri kalan her şey korsanlık.”

Hey maşallah Fish, ne güzel konuşuyorsun öyle sen?

Bakın, Fish-Beer olayı sırasında Geekyapar semalarında değildim. O olay ile ilgili yorumum, kamu önünde olacağı bir iş yapan insanların; bazı can yakıcı yorumlara katlanması gerektiğiydi; benzer düşünceleri de Flappy Bird olayında dile getirmiştim. Fakat bu ondan bağımsız bir olay. Orada Fish’in %20 haklılık payı varsa; burada o da yok. YouTube’dan Let’s Play çeken oyuncuların kimseye bir para borcu yok. Bu fikri daha önce Nintendo savunduğunda da tepkimizi dile getirdik, YouTube yeni telif hakkı parametrelerini yerleştirdiğinde de.

Durumu Fish’e ve Fish gibi düşünenlere şöyle açıklayalım. PewDiePie, CaptainSparklez, Smosh Games gibi kanalların başarısının sebebi oyunlar değildir. Bu kanalların oynayıp LP’sini çektiği oyunları milyonlarca insan da oynuyor ve YouTube’a yüklüyor. Bu kanalların başarısı, tamamen kendilerine aittir. Tüm o Let’s Play’lerin arasından kişilikleriyle, orijinal fikirleriyle, eğlenceli anlatımlarıyla sıyrılmışlar ve başarılarını öyle elde etmişlerdir. Bunun herhalde en büyük delaleti PewDiePie’ın Goat Simulator da oynasa, Outlast de oynasa, kimsenin duymadığı bir flash oyununu da oynasa birkaç milyon görüntülenme rakamına rahatça ulaşabilmesidir.

fish

Beni burada en dehşete düşüren şey ise Fish’in vizyonsuzluğu. Diyelim ki YouTube’un içerisine bir sistem yerleştirildi gerçekten ve reklam gelirleri yapımcılara aktarıldı. Tamam, peki bu insanları Let’s Play çekmekten imtina ettirirse ne yapacaksın? Fez gibi oyunların yayılması, İngilizce’de “word of mouth” dediğimiz yöntemle olur, yani ağızdan ağıza olur; arkadaş tavsiye eder. Arkadaşın da onu muhtemelen YouTube’da takip ettiği kanal oynadığı zaman yapmıştır. EA, Activision gibi büyük firmalar dahi bunun farkına varmış; ünlü YouTube kanallarına LP yapmaları için ücretsiz kopya yolluyor Fish; sence o adamlar “biz LP’lere karşı yaptırım yaparsak, oyunu oradan görüp alacak olanlara kıyasla daha az kâr ederiz” denklemini yapmıyorlar mı?

Bir de sonunda “korsanlık” demiş. E Let’s Play çekmek korsanlıksa, oyun incelemesi yapmak da mı korsanlık o zaman? O da senin içeriğini sitesine koyuyor, tık kazanıyor, para getiriyor değil mi? Sevgili Fish panpa, gözümün nuru; adam sana bedava tanıtım yapıyor sıkıntın nedir? Sen Call of Duty misin ki NBA finalinin arasına reklam vereceksin? Bu “korsanlık” dediğin şey olmadan kim, niye Fez’i alsın Allah aşkına? Her gün Steam Greenlight’ta kimse Let’s Play’ini çekmedi diye onlarca Fez heba oluyor farkında mısın?

Bir tane güzel oyun yaptın; Beer olayındaki çocuksu atarınla onun kredisi yarıya indi zaten. Bence daha fazla Let’s Play’lere, basın mensuplarına, Twitter takipçilerine falan kafa göz dalma. Lüzumu yok. Zira Fez’i falan da unutup “Eeh sen ne menem bir adammışsın be” kıvamına gelmesi işten bile değil artık insanların. Ben o kıvama çoktan geldim zira…

 

(via: Game Informer)

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.