Telltale’i bilirsiniz, hani Walking Dead, Wolf Among Us, Game of Thrones oyunlarını yapan stüdyo kendileri. Marvel’i da biliyorsunuzdur herhalde, en azından meşhur filmlerini duymuşsunuzdur. Hani Avengers, Iron Man ve Captain America gibi birkaç küçük sanat filmi yapmışlardı geçmiş senelerde. Peki bu ikisini yan yana koyarsak ne olur? Bir ton geek sarsılarak kendinden geçer, Nirvana’ya erer, fezaya uçar herhalde!

Evet, Telltale dün kendi bloğunda yaptığı açıklamayla yeni oyun serileri için Marvel ile anlaştıklarını ilan etti. Oyunun hangi karakter ya da karakterleri konu edeceği, ya da nasıl bir oyun olacağıyla ilgili henüz herhangi bir bilgi verilmiş değil. Hatta oyunun hangi platforma çıkacağı dahi belli değil, sadece 2017’de piyasaya sürüleceği belirtildi. IGN’de yer alan habere göre Telltale yöneticisi Ryan Jones, Telltale’in hikaye anlatımının Marvel’ı etkileyecek kadar iyi olmasından çok mutlu olduklarını belirtti.

Marvel için yapacakları oyunun herşeyden önce orijinal olması için uğraşacaklarını belirten Jones, Marvel için oyunların “seksi” olmasının önemli olduğunu, “Eğer başınızı döndürmüyorsa, arkadaşlarınıza anlatma isteği uyandırmıyorsa, o bir Marvel oyunu değildir.” açıklamasını yaptı. (e.n.: Iron Man oyununu oynamamış olsak yiyeceğiz bunu…)

Marvel_TTG_650px

Zaten hemen hemen bütün oyunlarında çizgi romansal bir anlatım kullanan Telltale için Marvel bulunmaz bir cennet. Ama genel olarak daha tempolu, aksiyon dolu öyküleriyle bildiğimiz Marvel için Telltale’in en doğru seçenek olduğundan emin olamadım nedense.

Tabi burada seçilecek karakter ve hikayenin önemi çok büyük. Daredevil’ın dizisindeki gibi karanlık, daha ağır ilerleyen bir hikaye seçtikleri takdirde ortaya bir şaheser de çıkabilir. Ama Iron Man gibi, Spider-Man gibi aksiyonu ve adrenalini daha yüksek bir hikaye seçmeleri durumunda, Jurassic Park’ta olduğu gibi ortaya görece daha başarısız bir sonuç da çıkabilir. Özellikle “Wolf Among Us” gibi ”Walking Dead”e kıyasla daha çizgi roman bir yapıttan bile çok büyük başarıyla çıktıkları için Telltale’in kredisinin oldukça fazla olduğunu düşünüyorum ve oyumu olumludan yana kullanıyorum.

Sizler bu ortaklıkla ilgili neler düşünüyorsunuz? Peki sizce hangi karakterler, hangi hikayeler yeni oyunda yer almalı?

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

6 Yorum

 1. bu firma game of thrones oyununu yapmıştı ordaki grafikleri beğenmemiştim çok çizgiroman vari duruyordu bence avengers oynu yapılacaksa gerçekçi olmasıı gerek grafiklerin çocuk oynu olmaması lazım ultimate alliance gayet güzeldi ps2 deki

 2. Oyun “oynanabilir” olsa yeter. Artık episode bilmem kaç adı altında 2-3 saatlik ara video izlemek istemiyorum.

 3. Sarsıldım valla 😀 Süper haber. Daredevil veya Hawkeye gibi bir karakterle Telltale’ın çok iyi işler çıkarabileceğini düşünüyorum.

 4. TC Türker Yurtöver Cevap ver

  Cizgi romanlardan secme eventlerin oyunlarini da sinema orgusu seklinde piyasaya surseler zamanla tadindan yenmez. Tabi benimki cok buyuk bi beklenti farkindayim ama gonul oyun sektorunde de marvele doymak istiyor napayim 🙂

 5. Shadow in the Dark Cevap ver

  ”Iron Man oyununu oynamamış olsak yiyeceğiz bunu…”
  Bu yorum aslında çok yerinde olmamış.Şu ana kadar yapılan bütün oyunlar, Marvel Studios un elinde olmayan telif hakkı sorunları nedeniyle hiçbirinde söz söyleme hakkı yoktu.Fakat geçen sene itibari ile markette olan bütün Marvel oyunlarını (çok beğenilmesine rağmen yeni DLC leri çıkan Deadpool u bile) Steam ve benzeri pazarlardan çektiler.Sadece The Amazing Spider-Man 2 (önceden yapılmış anlaşmalar nedeniyle) , Marvel MMO ve mobile oyunları kaldı.
  Açıklamarı ise ”Yapabileceklerine inandığımız bir stüdyo olana kadar film oyunları yapmayı düşünmüyoruz.”

  Telltale doğru seçim mi bilmiyorum.Bence konusu Agents of Shield gibi suç/aksiyon tarzı bir oyun için mantıklı fakat Marvel aksiyonları ile ünlü bir şirket olduğu için doğru seçim Square Enix , Rocksteady veya Raven Software doğru seçim olabilirdi.En azından Activision/Beenox tan kurtulduk:D

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.