Ticket to Ride board oyunları arasında ayrı bir yere sahip. Catan gibi 2004 yılında piyasaya çıkan Ticket to Ride’ın ciddi bir popülerliği var. Hatta bir çok oyuncu tarafından Monopoly’nin yerine her evde yerini alması gerek oyun olarak adlandırılıyor. Bunun muhtemel sebeplerinden biri de oyunun tam anlamıyla bir geçiş oyunu olması şüphesiz. Ticket to Ride ile arkadaşlarınızı board oyunlarına tanıtabilir, daha derin ve kompleks oyunlara geçiş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

pic38674

Peki 1 milyonun üstünde satmış, 10 senelik bu oyun nedir? Ticket to Ride’da oyuncular tren yolları inşa ederek ellerindeki görevleri tamamlamaya çalışıyor. Oyun haritasında görebileceğiniz gibi farklı renklerden tren yollarından oluşuyor. Oyun başında oyunculara 3 adet varış noktası dağıtılıyor. Bu kartlar hangi iki şehir arasında tren yolu inşa etmeniz gerektiğini ve bunun size kaç puan kazandıracağını söylüyor. Bu kartlardan 2 tanesini seçmek zorundasınız, isterseniz üçüncüyü de tutabilirsiniz. Oyun sonunda başarısız olan varış noktaları size eksi puan olarak geri dönüyor bu nedenle hangi kartları çektiğiniz çok önemli. Buna ek olarak oyuna 4 tren kartı ile başlıyorsunuz.

pic38676_md

Her tur üç farklı aksiyondan birini yapabiliyorsunuz.

1) 2 veya 1 tren kartı çekmek. Ortada açık olan 5 karttan veya kapalı olan desteden seçebilirsiniz. Açık kartlar arasından joker olanı almayı seçerseniz 2 kart yerine sadece 1 kart alabiliyorunuz.

2) Tren yolu inşa etmek. Harita üstündeki renklerden gerekli sayıda kartı elinizden atarak kendi trenlerinizi bu hattın üstüne koyarak o hattın sahibi olabiliyorsunuz. Ayrıca koyduğunuz tren sayısı kadar puan alıyorsunuz (ne kadar çok tren koyarsanız o kadar çok puan alıyorsunuz). Bir yolu tek hamlede tamamlamak zorundasınız o yüzden yolları parça parça tamamlama gibi bir seçeneğiniz yok.

3) Yeni varış noktası kartı çekmek.  Çektiğiniz 3 karttan 1’ini zorunlu olarak tutmak durumundasınız.

Oyun bir oyuncunun 2 treni kalmasıyla son tura giriyor (her oyuncunun oyun başında 45 treni var).

  • Oyuncu Sayısı: 2-5
  • Karmaşıklık Seviyesi: Basit-Orta
  • Dil Bağımlılığı: Yok.
  • Oynama Zamanı: 45 Dakika
  • Öğretme Zamanı: 5 Dakika

Ticket to Ride öğretilmesi en kolay, en basit oyunlardan biri. Bu kadar basit kuralları olmasına rağmen hem oyunculara hem de ailelere hitap edebilmesi Ticket to Ride’ı başarısını açıklıyor. İster ailenizle, ister oyuncu arkadaşlarınızla oynayın bu oyundan zevk almamanız mümkün değil. Hızlı, akıcı bir oyun mekaniğine sahip Ticket to Ride hem şans hem de taktik öğeleri içeriyor.

10 senedir piyasada olduğu ve popüllerliğini kaybetmediği için Ticket to Ride’ın bir çok farklı versiyonu bulunuyor. Avrupa, İsviçre, Afrika gibi bir çok farklı haritası bulunuyor.

Oyunu denemek isterseniz hem iOS hem de Android’de uygulamaları mevcut, ayrıca bilgisayar için de Steam‘den alabilirsiniz. Oyunun dijital halleri oldukça keyifli ama masa üstünün yerini tabii ki tutmuyor 🙂

Ayrıca oyunu Bookdepository’den bedava kargo ile de alabilirsiniz.

Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

3 Yorum

  1. Ege, oyunu biraz fazla ovmussun; “İster ailenizle, ister oyuncu arkadaşlarınızla oynayın bu oyundan zevk almamanız mümkün değil.” demissin ama ben bu oyundan bir turlu zevk alamadim. Neyse, bu tip oyunlari merak eden Istanbullu geekleri her Persembe Besiktas’ta duzenledigimiz Thursday Gaming’e davet ederek mesajimizi bitirelim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.