Bunu daha önce bazı yerlerde anlatmıştım; ama hazır Total War’ın haşmetli on beş senesini kutlayan bu video çıkmış karşımıza; bir daha altını çizmekte fayda var. Ben kafamda video oyunlarını ikiye ayırıyorum: sonsuz oyunlar ve sonlu oyunlar. Bence geriye kalan tüm janralar ufak değişkenler tarafından belirleniyorlar. Esas olan şu, bazı oyunlar var, A noktasından B noktasına bir seyahati konu alıyorlar; bir de bazı başka oyunlar var ki, onlarda bir nihayet noktası yok. Onlar sadece oynanmak için oynanıyorlar, bitirmek için değil.

Total-War-Rome-2-preview-2

Benim kafamda, Total War serisi, tüm kudretiyle sonsuz oyunların en dev bayraktarları arasında yer alıyor. Yıllar içerisinde kaç saatimi bu oyunlar gömdüm; haddi var, hesabı yok inanın. Başında sabahladığım ilk oyun Rome: Total War‘dı mesela. Sene 2004’tü, oyunlar o zaman CD‘ler içinde geliyordu ve bilgisayarlarımızdaki RAM’leri üç haneli megabaytlardan hesaplıyorduk. Türkiye’de ADSL dediğimiz nane yeni yayılmaya başlamıştı, Facebook yoktu, internet ezbere bilip arada kontrol için girdiğimiz sitelerden ibaretti.

Benim için Rome ilk Total War müptelalığımdı, ama öncesinde elbette Shogun ve Medieval vardı. Oradan Medieval IIEmpireNapoleon, Shogun IIRome II ve en son çıkan Attila gibi oyunlara yöneldik, her biri de ayrı unutulmaz fetih anıları, savaş yaraları, stratejik deha anları yarattılar. Şimdi de ufukta Total War: Warhammer var sinsice yaklaşmakta olan. O da, eminiz, bir şekilde gönlümüze kazığı çakacak. İşte bu efsane seri, tamı tamına beş gün önce, 15. yılını kutlamış meğerse. 15 sene önce, 13 Haziran 2000’de Shogun: Total War raflardaki yerini almış PC için. Creative Assembly de fırsat bu fırsat deyip, tüm Total War hayranlarını sağlam bir ağlatayım demiş, şu aşağıdaki videoyu hazırlamış!

Şimdiden söyleyelim, E3 2015’e hürmeten yayınlanan bu video, hakikaten şu yukarıda yazdığım hissiyatların binde birini paylaşıyorsanız bile sizi bir duygulandıracak; en yakın Steam’e gidip, en sevdiğiniz Total War oyununu tekrar indirmenize vesile olacak. Valla bizde oldu. Buyurun, Total War’ın 15. yıldönüm fragmanı: Rule the World! 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

 1. Mohono Batbuyan Cevap ver

  medieval 2 total war dan sahne göremedim. Total warların hepsi var ama mediaval 2 bir başkadır

  • Mehmetcan Yapar Cevap ver

   Sonuna kadar katılıyorum. Diplomaside de, askeriyede de, yönetimde de, gerçeklikde de Empire göz göre göre daha iyi bir oyun ama şimdi “bir oyunu açıp oynayayım” desem yine Medieval 2’yi oynarım. Age Of Empires 2 ve 3 arasındaki ilişki gibi.

   • Mohono Batbuyan Cevap ver

    Bir Moğol olarak da bizim altın dönemi yansıtması da cok güzeldir. Gereksiz ve sizi yavaşlatan detaylar yok.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.