Daha öncesinde Tzar ve Imperium Romanum serilerinden tanıdığımız ve üçüncü oyundan beri Tropico serisini de geliştirien Haemimont Games’in yeni şehir kurma ve iş yönetme oyunu Tropico 5, en sonunda piyasaya çıktı. Şimdilik sadece PC için yayınlanan oyunu, dürüst olmak gerekirse bir süredir merakla bekliyorduk. Tropico serisi hep insanın radarında olan, sevenin çok sevdiği bir seridir; sevmeyen de en azından bir denemek ister. Bu sefer acayip sağlam görsellerle de geldiklerinden, insan acayip bir merak ediyordu. Eğer bu merakımızda yalnız değilsek, siz de “Nasıl bir şey bu Tropico 5 acaba?” diyorsanız, aşağıdaki fragman tam size göre.

Oyunun çıkış fragmanın yanında bir de basın bülteni yayınlandı haliyle. Steam’den alabileceğiniz oyun, yaza doğru Mac OS ve Xbox 360 için de piyasaya çıkacak. Şimdilik Metacritic notu 100 üzerinden 78.  Game Informer, PC Gamer, GameSpot gibi siteler oyuna 75 üstü notlar verirken, Eurogamer ve Shacknews gibi siteler de oyuna 70 civarı notları layık görmüş. Genel kanı da oyunun eski oyunlarda var olan problemleri pek düzeltmeden, üzerine de radikal yenilikler getirmeden çıkmış olduğu yönünde. Fakat herkes “yine de eğlenceli” notunu da düşmüş. Basın bülteni ve video aşağıda. Buyurun!

Siyasi yolsuzluk ve güneşli plajların bir arada mükemmel bir uyum içerisinde yaşadığı Tropico adasına geri dönün. Kutulu, Steam ve Kalypso Launcher üzerinden alınabilecek Tropico 5 bugün PC için piyasaya çıktı. O yüzden en muhteşem sakalınızı takının, zira El Presidente geri döndü ve size tüm ağır işleri yaptırmaya hazır. Ada cenneti Tropico’yu koloni döneminde kontrol etmeye başlayın ve şehrinizi tarihsel dönemler boyunca canlı bir metropole yavaş yavaş büyütün. Herkesin sesinin duyulduğu ve her hesabın verildiği bir sosyal ütopya yaratın – ya da ulus üzerinde kendi otoriter yumruğunuzu oluşturun ve kendi İsviçre banka hesabınız için çalışan bir altın madenine çevirin. Tropico adası tamamen size ait, yani canınız ne isterse onu yapın ve El Presidente’yi gururlandırın. Sevgili liderimizin şanlı dönüşünü kutlamak adına Kalypso Media aşağıdaki yeni fragmanı yayınladı. Nasıl bir diktatör olacağınızı öğrenmek için, yukarıdaki videoyu izleyin.

Onu da öğrenmek için Tropico 5 çıkış videosunu izlememize gerek yoktu da, neyse. Bu seferlik öyle olsun Kalypso.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.