Oyuncusu, oyun yapma heveslisi, oyunu hayatının her alanına sokanı çok ama Oyun Tasarımı (Game Design) dendiğinde hala ”Tasarım değil mi işte, ben photoshop biliyorum” seviyesinde kalmış bir coğrafyadayız. Neyse ki, Bahçeşehir Üniversitesi ve Güven Çatak hoca da artık bu kalıbı kırmak için, Türkiye’de bir ilk olarak, Oyun Tasarımı Yüksek Lisans programını hayata geçirdi ve oyun tasarımına kendini kaptıranların bir hayaline ortak oldu. Aslında 2012’de Bahçeşehir University Game Lab (Bug) ile ateşi yakmışlardı. Ama şimdi, elimizde maşallahlık bir yüksek lisans programı var. Bu büyük bir olay.

Yüksek Lisans programı temel olarak ‘Fundamentals of Game Design, Game Culture, Games and Narrative, Game Design Studio’ zorunlu derslerinden oluşacak ve öğrenci profiline ve taleplerine göre seçmeli dersler açılacak. Kanımca programın en büyük avantajlarından biri de, oyun tasarımı dinamiklerini öğrenmenin yanında, hayata geçirmeyi planladığınız oyunlar için gerekli takımlara, yatırımlara vs. de bu programın sizi içine sokacağı network ile ulaşabilecek olmanız olacak.

10634358_10153165413743289_390121066_n

Eğitimlerin yapısı ise Atölyeler, Modüler Eğitimler ve Projeler olarak üçe bölünmüş. Modüler eğitim kısmında sektörden, Türk ve yabancı, kişiler bilgi birikimlerini öğrencilere aktaracak. Bu noktada en büyük sıkıntı, Güven Çatak hocanın ve onun yetiştirdiği birkaç kişi dışında akademik seviyede bir eğitim kadrosu olmaması olabilir ama bu kadro da, program mezunlar verdikçe oluşacaktır diye düşünüyor ve heyecanlanıyorum.

Daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilir, ‘yıllardır bu anı bekliyorum’ diyenler de resmi internet sitesi üzerinden ön başvuru yapıp Güven Çatak hocamızla iletişime geçerek sorularını sorabilir: guven.catak@bahcesehir.edu.tr

Türkiye için bu büyük adımın, mühendislik fakültelerinde oyun yazılım teknolojileri üzerine açılacak lisans eğitimleriyle desteklendiği gün daha da tadına doyulmayacak bir hal alacağına eminiz:)

Yazar

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.