İşte bazen hayat çok acayip. Gerçekten şaşırıyorum yani. Bana bir beş sene öncesinde rastlasanız, “abi şu an filmi gelmesi muhtemel oyunları bir say bakalım bana” deseniz, herhalde sağ baştan saymaya başlardım, Mass Effect, Assassin’s Creed, Metal Gear Solid Uncharted, Halo… Büyük, sinematik, gişeye çok yakışacak filmler bunlar neticesinde. Ama o listede sonsuza doğru uzasam, en aşağıya dahi “şu sıralar iOS ve Android’de çok popüler olan bir fizik bulmaca oyunu var, o” demezdim herhalde.

Mevzubahis oyunumuz, Cut the Rope. ZeptoLab’in geliştirdiği oyunu illa ki hepiniz bir kere oynamış, oynamadıysanız da oynayan bir arkadaşınıza illa ki denk gelmişsinizdir. Temelde bir ipin ucunda sallanan bir şekeri, alandaki yıldızları da alarak şirin ve aç yaratık Om Nom’a ulaştırmaya çalıştığınız, ismi oyunun tutorial’ı vazifesi gören, basit bir oyun Cut the Rope. Peki filmi ne alaka?

Cut the Rope 625px

Serinin bir süredir YouTube’da devam eden bir internet serisi, bir de çizgi romanı var. Peluşudur, anahtarlığıdır falan saymıyorum bile. YouTube serisi yaklaşık 600 milyon izlenme oranlarına sahip olunca, ZeptoLab’da haklı bir hareketlenme olmuş. Onlar da serinin havasını taşıması amaçlanan ve gelecek sene çıkacak Ratchet & Clank filmini de çeken Blockade Entertainment ile masaya oturmuşlar. İşin ilginci, buldukları fikir de hiç ebleh durmuyor.

Konu buram buram 90’ların sabah kuşağında yayınlanan çocuk filmlerini andırıyor. Film animasyon olacak, Evan isimli bir genci konu alacak. Bu gence bir gizli paket geliyor, içinde de bir bilimsel deney sonucu oluşmuş bir yaratık var. Bu yaratık Om Nom’dan başkası değil elbette. Om Nom şeker açlığıyla kasabanın altını üstüne getiriyor, Evan da onun peşinden maceralara atılıyor. Konu naif, basit ve çocuksu, farkındayım. 0-7 yaş aralığına oynadıkları çok açık. Bize gelmeyeceği de öyle. Ama yine de, ne bileyim, takdir ettim böylesine içten bir saflığa sahip olmalarını yahu! Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.