Grand Theft Auto V PC’ye çıkmadan önce, kendi aramızda konuşuyorduk. “Of, PC’ye çıksa da yesek” dedi biri. Şimdi isim vermeyeyim, ama kendisi GTA V’i Xbox’ında hunharca oynamış, dönüp döndürüp bir sene hem Los Santos’da gezmiş, hem de eşe dosta Rockstar övmüş biriydi. Benim hikayem de benzer olduğundan (Xbox değil, PlayStation sadece) şaşırdım. “N’apıcan abi iki yıllık oyunu PC’de?” diye. Adam tek bir cevap verdi: “Modlanabilirlik”.

GTA V IRon Man Mod 1

Harbiden GTA V’in PC’de böyle bir artısı vardı gerçekten de. Modlanabilirlik. Açık dünya oyunları PC’ye geldiklerinde mod yapımcılarının geniş hayal güçleri sağ olsun resmen coşuyorlardı. Bugüne kadar nasıl garip, nasıl acayip Skyrim modları gördüğümüzü düşününce bile ürperiyordu insan. Skyrim’e onları yapanlar, GTA’ya neler neler yaparlardı?

Dürüst olalım, belirli başlı teknik engellerden dolayı GTA V’in mod camiası Skyrim kadar canlı olamadı, en azından olduysa da Skyrim kadar elzemleşemedi. Yani hiçbir şey değilse, insanlar Skyrim gibi GTA V’i yanında “modları” kelimesiyle aratmadılar Google’da. Ama bu yine de bir takım baya ilginç şeylerin çıkmasına da engel olamadı. En sonuncusu, JulioNIB aracılığıyla teşrif etti bilgisayarlarımıza. GTA V Iron Man modu.

GTA V Iron Man MOd 3

Mod henüz tamamlanmış değil, bunu da aşağıdaki videodan anlamak zaten gayet mümkün. Bazı animasyonlar ve efektler tam oturmamış, güç paleti tam netleşmemiş… Ama gördüklerimiz bile şu modu, şu hâliyle gelmiş geçmiş en iyi Iron Man oyunu yapmaya yetiyor. Zira bu konuda zaten ortada bir rekabet yok. Henüz JuiloNIB modu tamamlamamış, fakat tamamladığında aşağıya koyduğumuz videonun açıklamasında gerekli linkler paylaşacak. O tarihe kadar videoyu döndürüp döndürüp izleyelim!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.