Unboxing videoları, ya da kabaca Türkçeleştirmek gerekirse, kutu açma videoları YouTube içeriğinin hatırı sayılır bir kısmını oluşturuyor. Bu videolara hiç denk gelmediyseniz, anlatalım. Bir kişi, herhangi bir ürünün kutusunu alıyor. Önüne koyuyor. Ardından da –tercihe bağlı bir biçimde– içindekileri tek tek açıp, çıkartıp, tanıtıyor; inceden kutu dizaynına yorum yapıyor, hafiften de ürünü inceliyor. Enteresan bir video tipi. Seveni de çok var bu yüzden.

Geçtiğimiz günlerde de Nintendo’nun merakla beklenen konsolu Switch için bir kutu açma videosu yayınlandı, ve hatta bu video IGN tarafından da sitesinde paylaşıldı. Burada enteresan olan şey, Switch’in 3 Mart’ta çıkıyor olduğu gerçeğiydi. Videoyu çekenler, “erken aldık” demişlerdi, yalnız işin aslı sonradan ortaya çıktı. Dünyanın en zeki insanları olduğu su götürmez bu şahıslar, Switch’i videosunu çekmek için çalmış. Nintendo şöyle bir resmi beyanda bulundu:

Banner-Switch-Unboxing-Video

Bu haftanın başında bir grup şahıs, belirsiz bir perakendeciden az sayıda Nintendo Switch satın aldığı iddiasında bulundular. Nintendo bu ünitelerin, bir Amerikan distribütörümüzün çalışanları tarafından, münferit bir olay dahilinde çalındığını tespit etmiştir. Hatta ürünlerden bir tanesi, illegal bir biçimde tekrar satılmıştır. Bununla ilgili şahıslar tespit edilmiş, işlerine son verilmiş ve yerel otoriteler tarafından suçlarının incelenmesi başlatılmıştır.

Yani… Ne denir? Gerçekten, ne denir? Anlıyorum, orada bir Switch var. Herkesten önce bir mağaza çalışanı olduğun için sen görüyorsun. Muhakkak tek yapan da sen değilsindir. Ama sonra videosunu neden çekiyorsun? Kim ne sanacak bunu izlerken? Hayır bakın, yani bu adamlardan satın alan biri kutu açma videosu çekse, adam kendini “Ben nereden bileyim, adamın tekinden aldım” diye savunur. Sen biliyorsun bunu senin çaldığını. Otur evinde oyna efendi gibi konsolunu be adam. Derdin ne?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.