Baştan direkt olarak havadisimizi vererek girelim: Nintendo Switch dünyanın pek çok yerinde satışa sunuldu ve ilk gelen rakamlara bakılacak olursa Nintendo tarihinin Amerika’da ulaştığı en yüksek ilk iki gün satışına direkt olarak erişti. Bu rakamlar Nintendo Amerika başkanı Reggie Fils-Aime’den geliyor. Fils-Aime’in New York Times’a verdiği, New York Times’dan Nick Wingfield‘in de Twitter’a yazdığı bilgiler bunlar.

Eğer Nintendo’nun tarihine çok hakim değilseniz bu size yeterince etkileyici gelmeyebilir, o yüzden açalım biraz. An itibariyle dünya tarihinin gelmiş geçmiş en çok satan beş konsolundan üçü Nintendo’ya ait. Bu da an itibariyle Switch tek başına video oyun sektörünü kurtarmış NES’ten de, onun devrimsel halefi SNES’ten de, dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan ikinci ev konsolu olan Wii’den de yüksek bir başlangıç yapmış demek.

nintendo-switch-skyrim

Ancak bu rakamlara çok da coşmamak için şöyle de bir sebep var: Burada satış gelirlerinden söz ediliyor. Elbette enflasyon ve benzeri veriler çok da ele alınmıyor. Burada sinema sektöründe olduğu kadar skandal bir fark yok –sonuçta konsollar hep biraz pahalıydı. Ama yine de 300 dolarlık fiyatıyla Switch’in o bakımdan abilerine karşı avantaj sahibi olduğunu söylemek de mümkün. Peki bu noktada, Switch’in başarısı muhteşem mi yoksa sadece okey mi nasıl ölçeceğiz?

Şöyle bir barometre kullanalım isterseniz: Malumunuz, Switch’in en büyük, ve dürüst olmak gerekirse ciddi bir anlam ifade eden tek çıkış oyunu The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Kendisini şu sıralar Amerikan oyun basınının üzerine fırlattığı övgü balonlarından tanıyabilirsiniz. Switch’e çıkan Breath of the Wild, Wii Sports gibi paketlenen oyunları saymazsak Nintendo’nun gelmiş geçmiş en çok satan çıkış oyunu. Yani özetle, Switch sağlam bir giriş yaptı demek şu an için doğru cümle. Peki devamını getirebilecek mi? Beraber göreceğiz! Sizin yorumlar ne?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.