Daha önceki yazılarımızda anlattıklarımızla -ya da sadece bu yazıların var oluşlarıyla- işaret etmişizdir muhtemelen, ama biz yine bir daha altını çizelim. World of Warcraft son 10 sene içerisinde sadece başarılı bir oyun imparatorluğu veya bu oyunun etrafında kümelenmiş bir topluluk oluşturmakla kalmadı; WoW aynı zamanda kendine has bir alt kültüre de sahip 2004’ten beri. WoW oyuncusu olmak, kendi forumları, con’u, lisanı ve alışkanlıklarına sahip bir şeyin de parçası olmak demek.

Eğer bir şeyin alt ya da üst, kültüründen söz edeceksek, ilk bakmamız gereken şey ne toplanma yerleri, ne dili ne de davranış biçimleridir. Bir şeyi “topluluk” seviyesinden çıkarıp, “alt kültür” yapan şey ona mensup kişilerin kendini dışavuruşlarıdır. WoW oyuncuları bunu milyarlarca kez yaptılar. WoW için tonla hikaye yazıldı, milyarlarca çizim yapıldı, on binlerce hayran filmi çekildi. Hatta şu sıralarda WoW kültürünün bir parçası olan adamlar, koskocaman bütçeli bir Warcraft filmi çekiyorlar.

Bunlar yapılırken, şarkıların konuşmaması da düşünülemezdi tabii ki. WoW bu konuda hep en şanslı alt kültürlerden biri oldu. Oyunun tarihi boyunca yaklaşık 100 milyon kişinin hesap açtığı düşünüldüğünde, bu 100 milyondan en az bin tanesinin müziğe yetenekli olmaması mümkün değil. O meziyetliler de aldılar Fruity Loops’u, aldılar ellerine gitarlarını ve başyaptılar döktürdüler.

Burada safi müzik kalitesini seçtiğimiz iddiasında değiliz. Bazı noktalarda şarkının ehemmiyeti de devreye girdi, örneğin Jimmy Fallon ve Jace Hall’ın yaptığı şarkılar böyle zorladılar listeyi. Bazen bizi ne kadar güldürdüğü önemli oldu ki, bu noktada MC Raiders ve Don’t Make Me Get My Main’i örnek vermek gerek. Bazı durumlarda ise videosunun ne kadar iyi hazırlandığını kaale aldık, bu kontenjandan da Welcome to the Deadmines kafadan girdi listeye.

Biz yine araya kelime falan sıkıştırmayalım. WoW’un 10 yıllık tarihinden, en unutulmaz şarkılar arasından derlediğimiz 10 hayran yapımı şarkıya geçelim direkt. Unuttuklarımız varsa, siz ekleyin olur mu? Buyurun!

 

10. Jace Hall – I Play WoW

 

9. Ian Beckman – That’s The World of Warcraft That You Play

 

8. Oxhorn – Anti-Elf Anthem

 

7. Letomi – Play Your Class

 

6. Sharm – Alexstrasza

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.