15. Viva Pinata: Trouble in Paradise

5 Viva Pinata

Rare Nintendo ile geçirdiği yıllar boyunca şirin karakterler hem küçük oyunculara, hem de hardcore kitleye hitap edecek şekle nasıl sokulur sorusunun cevabını bulmuş olacak ki, Microsoft’un hükmü altında ilk işleme koyduğu şeylerden biri bu oldu. Bizce ilk Viva Pinata daha iyiydi, fakat PC’ye de çıktığından kuralları bozdu. Teselli ödülü de öyle uğruna ağlanacak bir oyuna gitmedi, Trouble in Paradise da muhteşemdi.

 

14. Comic Jumper: The Adventures of Captain Smiley

6 Comic Jumper

Microsoft’un en akıllı hareketlerinden biri Twisted Pixel’ı satın almak oldu herhalde. Amerikalı stüdyo, sadece XBLA’nın halihazırda geniş indie portföyünü geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda ortaya inanılmaz eşsiz, inanılmaz komik, inanılmaz eğlenceli oyunlar da çıkarttı. Comic Jumper’ın arkasındaki fikir yer yer SEGA’nın efsane Comix Zone’una biraz benziyor. Ama kendi başına ayakta duracak kadar da yeni olduğu kesin.

 

13. Geometry Wars: Retro Evolved 2

7 Geometry Wars 2

Bizarre Creations’ın 2008 çıkışlı oyunu, 40 MB’a akıl almaz bir bağımlılık sızdırmayı nasıl başlardı bilmiyoruz, ama bir oyunun çıkışı üzerinden 5 sene geçmesine rağmen o oyun hala çene düşürüyorsa, şapkamızı çıkartmamız gerektiğinin farkındayız. Geometry Wars, alt başlığının vaadini yüzde yüz yerine getiriyordu: Retro hissiyatın, evrilmiş versiyonu.

 

12. Project Gotham Racing 4

8 PGR 4

Project Gotham Racing serisi her zaman Microsoft’un elindeki en güçlü -ama bir o kadar da borusu öttürüleyen- kozlardan biri oldu, ama PGR4 gerçekten de insanın aklını başından alan cinstendi. Bu oyundaki hava efektlerinin yarış oyunları tarihinde bir mihenk olduğunu düşünüyoruz. Weather Channel entegrasyonu ise zaten maşallahlıktı. Lafı geçmişken Wagner’den Incubus’a, Lily Allen’dan Wolfmother’a kadar inanılmaz bir yelpazeye sahip olan soundtrack’ine de bir selam çakmak istiyoruz. O neydi öyle be…

 

11. ‘Splosion Man

9 Splosion Man

Yine Twisted Pixel, yine muhteşem bir indie klasiği. Oyunun devamı Ms. Splosion Man’i oynayan PC’ciler neden söz ettiğimizi biliyorlar muhtemelen. ‘Splosion Man, XBLA’nın ilk indie hitlerinden biriydi ve 2009 senesinde çıkacak diğer oyunlarla birlikte, o dönem için indie oyunun “XBLA” ile özdeşleşmiş bir kavram hâline gelmesini sağladı.

1 2 3 4
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.