10. Crackdown

10 Crackdown

Elinizde Lemmings’i ve daha da önemlisi, GTA serisini aslen yaratan adam varsa, ona bir açık dünya oyunu yaptırırsınız. Bu denklem bu kadar basit. Eğer işi iyice muhteşemleştirmek niyetindeyseniz, bu açık dünya oyununa bir de süper güç tadı eklersiniz. Prototype’lar, InFamous’lar, Saints Row 4’ler işi Crackdown’dan öğrendi. İddia ediyoruz, içinde Halo 3 beta kodu olmasaydı da o satış rakamlarına ulaşırdı.

 

9. Dead or Alive 4

11 Dead or Alive 4

Microsoft münhasırlığı gelip giden seri mi bakmıştınız? Bir adet Dead or Alive 4 versek mi? Microsoft’a çok çalışan Team Ninja’nın oyunu, 2005’te çıktı, yani Xbox 360’ın ilk oyunlarındandı. Dürüst olmak gerekirse 9. sıraya yerleştirmeden evvela uzunca bir süre düşündük, ama aklımıza DoA 4’te geçirdiğimiz saatler gelince, pek bir tereddütümüz kalmadı.

 

8. Ninja Gaiden II

12 Ninja Gaiden 2

İlk Ninja Gaiden, orijinal Xbox’ın en baba klasiklerinden biriydi. İkinci oyunun bu çıtayı alıp yükseltmesi gerekiyordu ki, Team Ninja Ninja Gaiden II ile tam olarak da bunu yaptı. Sonradan Sigma alt başlığıyla PS3’e port edildiğinden diskalifiye etmeyi bir düşündük, fakat en nihayetinde iki oyun bizim gözümüze yeterince farklı gözüktüğünden, NG II’yi listenin 8. sırasına oturttuk.

 

7. Dead Rising

13 Dead Rising

Öhm. Bozuk plak gibi tekrar yapmak istemiyoruz fakat Microsoft’un münhasır oyunlar konusundaki politikası hakikaten ortaya çok ilginç tablolar ortaya çıkardı. İlk Dead Rising de sonradan Wii’ye başka bir adla portlandı, fakat bugün eğer bu isim zombi katletme mevzusunda bir markaysa, bunun sebebinin ilk 360 sürümü olduğu çok açıktı. Seri sonra 2. oyunuyla multiplatform çıkış yaptı, üçüncü oyununu da Xbox One’a çıkardı. Kafalar karışık vesselam.

 

6. Halo 3

14 Halo 3

Xbox’ı Xbox yapan şey Halo’dur. Bunu tartışmak anlamsız. Eğer ilk Halo bu denli başarılı olmasaydı, Xbox belki de Pippin gibi, 3-DO gibi dev bir teknoloji firmasının bir seferlik gönül eğlencesi olarak kalacaktı. Bu yüzden, hayranları Halo 3’ü ekmek bekler gibi bekledi. O kadar fazla birikmiş tutkunun arasında sıyrılmak kolay değildir. Halo 3 bunu başardı. Hem de FPS türünün tam manasıyla zirve yaptığı 2007 senesinde.

1 2 3 4
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.