10. Crimson Skies: High Road to Revenge

11 Crimson Skies

FASA Studios’un adını bir yerlere not alın. Mech Commander seriyile 90’ların sonunda PC arenasında ses getiren stüdyo, Microsoft ile birlikte listemizin onuncu ve dokuzuncu sıralarındaki oyunları yaptı. Bu oyunlardan ilki, Crimson Skies çok az satan, ama neredeyse satışlarıyla tam ters orantılı bir kaliteye sahip olan oyunlardan biriydi. Xbox külliyatında ismi çok sık zikredilmez. Ama bir defa oynayanın da, kolu elinden bırakabildiğini pek görmedim. Öylesine de bağımlılık yapan bir arcade uçuş oyunudur.

 

9. MechAssault

12 MechAssault

Buyurun FASA Studios’un ikinci varanına. Mech Commander serisinden bahsettiğim zaman muhtemelen 90’ların sonunda PC’yle haşır neşir olanlarda bir kıpırdanma oldu. İşte o kıpırdanmanın dik âlâsını FASA Xbox oyuncularına MechAssault aracılığıyla tekrar yaşatmıştı. Kocaman kocaman Mech’leri Xbox’ın gücü sayesinde öyle kanlı canlı görmek, koltuğumuzdan yönlendirmek bambaşka bir histi gerçekten de. Sonradan devamı da geldi, ama bizce ilki hep daha güzeldi.

 

8. Panzer Dragoon Orta

13 Panzer Dragoon Orta

Normalde kendimizi pek rail shooter’ları övecek insanlar olarak görmüyoruz. Ama söz konusu Panzer Dragoon Orta ise, bir istisna yapabiliriz. Sega’nın oyunu hem insan terleten bir zorluk eğrisine, hem gerçekten ilgi çeken bir hikayeye, hem muhteşem grafiklere hem de beklenen çizginin çok üstünde bir rail shooter tecrübesi sağlayacak oynanış mekaniklerine sahipti. Bir ejderi yönetiyordunuz sevgili Geekyaparlar, daha fazla bir şey söylememe gerek var mı?

 

7. Unreal Championship 2: The Liandri Conflict

14 Unreal Championship

Yukarıda meşhur PC spin-off’larından söz etmiştik. Orada onun bahsini açtığımız ilk andan itibaren meselenin buraya taşınacağını kuvvetle muhtemel biliyordunuz. Sene 2005’ti, konsolda FPS yeni yeni mümkün gözükmeye başlıyordu ve PC FPS’leri arasında Unreal Tournament kraldı. Tam o sırada Epic, ilk Unreal Championship’in aksine bu sefer sadece Xbox’a özel, Xbox Live’ın tüm meyvelerinden faydalanan bir oyun çıkardı piyasaya. Dürüst olayım, açık ara gelmiş geçmiş en iyi Unreal oyunları arasındaydı…

 

6. Jade Empire

15 Jade Empire

Aslında bunu listeye koymakta tereddüt ettik, sonuçta Jade Empire girdiyse, KotOR’u da görmek isterdik. Fakat KotOR Xbox ile PC’ye aynı sene, aynı ad ve aynı versiyonla çıkmıştı. Jade Empire’ın PC sürümü ise bir porttu, ve “Special Edition” adı altındaydı. Bizim için bu Jade Empire’ı münhasır bir oyun yapıyor. Listeye alan şey bu, altıncı sıraya sokan şey ise oyunun büyüleyici atmosferi, eşsiz oynanış mekanikleri ve klasik BioWare baharatını buram buram hissettirmesi. RYO klasiklerinden.

1 2 3 4
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.