BioWare’in çok, çok uzun bir süredir üzerine düşündüğü bir mesele çoklu seçim hakkına sahip oyunların devam oyunlarını şekillendirmek. Mass Effect’ten beri “save dosyalarını aktarma” yöntemine başvuruyorlar, fakat bunun da güvenilir olmadığının farkındalar. Zira oyunlarını neresinden baksanız ikişer sene arayla çıkarttıkları için, o save’ler bir sonraki oyuna kadar hayatta kalamayabiliyorlar bazen. Peki o zaman ne yapılması gerekiyor?

BioWare Mass Effect oyunlarında bu konuya “özet” yöntemiyle bir çözüm getirmişti. Oyuncuların önceden izleyip, kritik noktalarda tercihlerini belirtebilecekleri bir nevi “yaşayan” bir çizgi roman koymuşlardı önümüze. Adı Genesis olan bu eklenti, ağırlıklı olarak ilk oyunun o zamanlar henüz portunun gerçekleşmediği birinci Mass Effect oyununu PS3 sahiplerine yaşatmak üzerine kuruluydu.

Dragon Age Keep 1

E şimdi Dragon Age: Inquisition için de böyle bir durum var. Üçüncü Dragon Age oyununu PC’de oynayacaksanız ya da düşük grafiklerle eski nesle tamah etme niyetindeyseniz sorun yok, oradaki save’lerinizi sürdürebilirsiniz. Fakat PS4 / XBO’da oynamak isterseniz ne olacak? Dragon Age: Keep olacak! Dragon Age: Keep, özetle BioWare’in yaptığı bir browser oyunu. Oyun demek zor aslında. İlk iki Dragon Age’de yapıp yapabileceğiniz tüm seçimleri yerine yerleştirip, ortaya çıkan hikayeyi şık bir animasyon eşliğinde dinleyebileceğiniz bir şey daha ziyade bu.

Henüz beta aşamasında, kendi kahramanınızı özel olarak yaratamıyorsunuz. Fakat ilk iki oyunu Origin’den oynadıysanız, hesabınızı senkronize etme olanağınız var. Yoksa, bütün seçimleri tek tek kendiniz giriyorsunuz. Hem ilk iki oyunu hatırlıyor, hem de ortaya çıkan tabloyu arkadaşlarınızla paylaşıp, “buyurun benim Dragon Age’im buydu” diye gösterebiliyorsunuz. Keyifli olmuş, taş çatlasa da yarım saatinizi alıyor. Bir göz atmanızı öneririz.

Buyurun link: http://www.dragonagekeep.com

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.