Hayat ne garip. Sene 2007. Gencecik bir dimağsınız daha. FPS konusunda bağrınız kurutulmamış, hâlâ dünyaya umutla bakabiliyorsunuz. Elinize hasbelkader Call of Duty 4 diye bir oyun geliyor. Gözünüze çarpmış, merakınızı kamçılamış bu oyun. Bir şekilde elde etmek zorunda hissediyorsunuz kendinizi. İkinci Dünya Savaşı’ndan modern savaşlara atlamışlar ha? Oynamanız lazım. İlk saniyeden kapıp götürüyor sizi oyun. Daha o ilk gemi sekansı size nasıl bir şey beklemeniz gerektiğini söylüyor. Sonrasında yaşananlar ise oyun tarihinizde unutamadığınız anlar arasında hep. O meşhur atom bombası, Pripyat sahneleri, Captain Price… Muazzam bir oyun bu.

Sene 2014. E3’te yeni Call of Duty’yi gösteriyorlar. Adı Advanced Warfare. Arkasında Dead Space yapımcılarının kurduğu Sledgehammer var. Başrolünde Kevin Spacey oynuyor. Çok belli ki “House of Cards’da yaptığımı bir süre daha yapayım, ekstra para alayım” diye düşünüp kalkışmış bu işe. Bense koltuğumda Modern Warfare’i düşünerek biraz silkeleniyorum. O zaman Call of Duty “iyi bir 2. Dünya Savaşı FPS’si” sınıfından mezun olup, “efsane FPS” sınıfına geçmişti. Uzun zamandır “vasat bir modern FPS” sınıfında olan seri tekrar şaşalı günlerine, taze ellerde dönebilir miydi?

Sonra işte oyunun şu aşağıdaki çıkış fragmanını görüyorum. Ekranda tonla samimiyetsiz alıntı var. “Film ve oyun arasındaki çizgiyi aşıyor” demiş biri mesela. Bir Call of Duty oyununda kim böyle bir şey bekliyor bilmiyorum, bu alıntının hedefi kim yani? Sonra da “seri için devrimsel yeni bir vizyon” minvali birkaç cümle geçiyor art arda. Aradaki görüntüleri koymamış, fragmanı sırf alıntılardan yapmış olsalar “Oo, demek ki ilk heyecanlanmamda haklıymışım” diyeceğim. Gelin görün ki oynanış fragmanı bu. Aralarda çatır çatır oynanış dönüyor.

O zaman benim size sualim şu yönde, fragmanı izledikten sonra Allah aşkına dönüp söyleyin, ne farkı var bunun son Call of Duty oyunlarından? Benim bu soruya tek bir cevabım var, bu sefer başrolde Kevin Spacey oynuyor ve oyunun Crysis vari süper-güç mekanikleri olacak. Çok inanmak istiyordum Advanced Warfare’in bir devrim olmasına. Gelin görün ki mümkün olmadı. Baya bildiğiniz Call of Duty çıkıyor işte sevgili geekyaparlar. Seveni varsa fragmana kaptırsın. Ben kendi köşemde ümidime sarılıp üzülmeye devam edeceğim.

Buyurun efendim!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.