Şu sıralar çok garip bir kıtlık yaşıyorum; ne hikmetse oynayacak oyun bulmayı geçin, merakla beklediğim bir oyun bulmakta da dev sıkıntılarım var. Wikipedia’nın “2015’te çıkacak oyunlar” sayfasını açıp açıp bakıyorum, bakışıyoruz. Senelik markalar var mesela, FIFA, Call of Duty, Battlefield, Assassin’s Creed gibi; zaten çok ilgili ya da alakalı değilim, kendimi gaza getiremiyorum. Elbet bir Arkham Knight, bir Witcher 3 var; ama ötesi için beni delirten pek bir oyun yok ortalıkta.

Ya da şöyle demeliyim, bu haberi görene kadar yoktu. Aynen vakti zamanında Dragon Age: Inquisition’ın sızdırıldığı gibi EA’in yaptığı bir anketin bilgilerinin paylaşılmasıyla yeni Mass Effect oyununun şekli ve şemali ortaya çıktı. Reddit üzerinden yayılan bilgilere göre, yeni Mass Effect Helius Cluster’da geçecek, ve çok garip bir şekilde, keşif ve üs kurma gibi odak noktaları var.

Mass Effect 1

Oyunu uzun uzun anlatmışlar, yedi kişilik bir ekip toplayacağız, Helius’daki gezegenlere üsler kuracağız, onlar üzerinden Assassin’s Creed: Brotherhood tarzı ekiplerimizi görevlere yollayacağız, kaynak toplayıp gelişeceğiz, yeni gezegenler keşfetmek için izciler yollayacağız ya da kendimiz gezeceğiz, Mako’lar geri geliyor ki gezegenlere inip bizzat keşif yapabilmemiz mümkün olsun, yükleme ekranları kalkıyor ki tüm galaksi ayağımıza serilsin…

Ya bu baya No Man’s Sky gibi durmuyor mu? Bir Mass Effect oyununun böyle anlatılacağını hiç hayal etmezdim. Oyunun odak noktası boş gezegenleri kolonize etmek, onları korumak ve geliştirmek olacak, çok belli. Ana bir hikayesi olduğundan dahi emin değilim, zira metin asıl hikayeyi yedi ekip üyemizin geçmişlerinden çıkartacağına dair bir intiba verdi bana. Bu ekip üyelerimizle yakınlaşıp, onların geçmişlerine derin yolculuklar yapabilecekmişiz. Yalnız… Yani hakikaten çok acayip geliyor kulağa. Bu seviyeye gelmişse oyun, muhtemelen yakında açıklanır. Merakım tavan yaptı bile benim, ya sizin?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. Mass Effect gibi sinematik hikaye anlatımının RPG türündeki en büyük temsilcisi olan bir oyunun hikayeyi ikinci plana atıp, keşif gibi özelliklere yoğunlaşması beni hayal kırıklığına uğratır açıkçası.

  2. Onur Ayanoğlu Cevap ver

    İlk oyunu sanırım biraz oynamıştım o zaman ingilizcemde sorunluydu hikaye olayına doğal olarak çok dahil olamamıştım. Oyunun kendisinide oynanabilirlik anlamın pek beğenmemiştim aslında yani bazı güçlerimiz var silahlarımız var ve takım arkadaşlarımız var klasik Witcher veya Dragon Age gibi oyunlar tamam ama bana hitap etmemişti. Fakat oyunu oynayanların çoğundan şunu duyudum hep hikaye hikaye hikaye geriye kalan şeylerin hiç övüldüğünü duymamıştım. Belki şimdi oynasam hikayeyede hakim olup sevicem belki ama artık geçti eskilere dönmek giderek daha zor geliyor.

  3. Çok sevdiğim bir seri her türlü oynarım. İlk iki oyun oldukça muhteşemdi aslında son oyun da çok güzeldi ama bir şeyler eksik gibiydi. Yan görev olayını neredeyse çöpe atmışlardı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.