Pokémon oyunlarının ana çizgi serisini Game Boy‘dan ta 3DS‘e kadar takip edenler; koltuklarınıza tutunun, kendinize mukayyet olun, sevdiğiniz birini arayın ki yanınızda olsun: Nintendo‘nun yeni Pokémon oyunlarını duyurmaya yakın olduğuna dair bir ton delil var ellerimizde. Bu delillerin bazıları heyecan verici. Bazıları normal. Bir çoğu ise, en azından işbu yazar naçizane kanaatini belirtecekse, gerçekten Pokémon seven yerlerinizi ağrıtacak.

Öncelikle, bütün bunların dedikodu olduğunu; fakat büyük bir dayanakla sağlamasının alındığını belirterek başlayalım lafa: Gün içerisinde Reddit ve minvali internet köşelerine Pokémon serisinin Nintendo Switch‘e çıkacak yeni ana seri oyunlarının isminin Pokémon: Let’s Go! Pikachu ve Pokémon: Let’s Go! Eevee olacağı söylendi. İlk oyunlarda ve hepimizin gönül verdiği animenin ilk sezonlarında ziyaret ettiğimiz Kanto bölgesine geri döneceğimiz oyunların Yellow sürümünden esinleneceği ve aşırı başarılı Pokémon GO oyunundan da mekanik olarak bir takım şeyleri ödünç alacağı dile getirildi.

Pokemon Lets Go Pikachu Eevee

Şimdi burada bir mola verelim, çünkü işler ciddiye binmeden önce konuşmamız gereken şeyler var. Pokémon serisinin Switch’e gelmesi büyük bir olay. Bugüne kadar Stadium serisi olsun, Snap gibi münferit oyunlar olsun pek çok kez Pokémon ev konsollarına uğradı. Ancak bunların hiçbiri kitlelerin seriyi sevme sebebi olan “Pokémon keşfet – yakala – dövüştür – yetiştir- şampiyon ol” formülüyle ilerleyen ana seriye dahil değildi. Switch’e çıkan oyun bu alanda bir ilk olacak. Bu yüzden de Switch için de önemli olması, Nintendo’nun da önümüzdeki günlerde gerçekleşecek E3’te ciddi bir yer vermesi bekleniyordu.

Böylesi bir durum söz konusuyken, önceden sızıntı olması doğal. Sorun bu sızıntıların hüviyeti. Pokémon GO, her ne kadar başarılı olsa da özünde gelir odaklı bir ürün. Bundan oyun mekaniği alacakları fikri beni kafamdan ayak parmaklarıma kadar ürkütüyor. Özellikle alacakları fikirler içerisinde mikro-satın alım teşviğine yönelik yetiştirme ve Pokémon yakalama mekanikleri olacaksa beni “oyunu alacaklar” listesine yazmasın kimse. Allah’tan Switch’te GPS yok da, birebir alamayacaklarını biliyoruz.

İnsan “Yok yav yapmazlar” diyemiyor da açıkçası, çünkü bir yandan isim buna işaret ediyor, bir yandan da Pokémon GO’nun kaldırdığı para insan ürkütüyor. Fakat her şeyi geçtik, her şey güllük lavantalık olsa dahi Kanto’ya neden geri döndüğümüzü ben anlayabilmiş değilim. Bu hamle Pokémon oynamayan insanlara yönelik yapılmış, başka bir açıklaması olamaz.

Çünkü Pokémon serisini bilip sevenler, her yeni oyunu zaten yeni Pokémon’larla tanışmak için alıyorlar. Benim kendi payıma Pokémon serilerinden aklımda kalan en güzel anlar hep çalının tekinde karşılaşıp “OHA BU NE LAN” heyecanıyla  yakalayıp, gözüm gibi büyütüp yetiştirdiğim Pokémonlarla yaşadıklarımdır. O Pokémon’u tipinden bir şey sanıp, yakalayınca aslını görmek; onu geliştirdikçe özelliklerini keşfetmek, kendi kafanda ona bir takım kişilik özellikleri yüklemek serinin DNA’sında var.

Kanto’da bunların olması mümkün değil. Çünkü zaten 151 Pokémon 151’ini de anne tarafındaki akrabalarımdan daha iyi tanıyorum. Eminim aranızdan en Pokémon külliyatına ilgisiz olanlarınız da zaten hakimdir. Bu sürpriz faktörü çıkartılınca geriye kalan şey ne olacak, bilemiyorum. İşin kötüsü, “dedikodudur, takmayın geçin” de diyemiyorum; zira bu duyumun yayılmasının akabinde Serebii.net bu isimlere ait site alanlarının, Sun ve Moon için de alım yapan şirket tarafından ayrıldığını duyurdu.

O yüzden gerçek gibi duruyor her şey. Netliğe kavuşmasının da eli kulağında gibi gözüküyor; zira Sun ve Moon da benzer bir sızıntının önüne geçmek adına apar topar kaydettirilmiş ve duyurulmuştu. E3’te de bir fragman, bir oynanış görmemiz olasıdır. Ancak gördüğümüzden hoşlanacak mıyız, orası muallakta…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.