Yıllarımı oyun yazarı olarak geçirmiş bir insan evladı olarak, hâlâ bazı haberleri görünce dibimin düştüğünü hissediyorum. İki üç kere kontrol edesim, “Harbiden mi lan?” diye haykırasım geliyor. Bugün de o haberlerden biriyle beraberiz sevgili Geekyapar’lar. 1999 senesinde çıkan Asheron’s Call, 2002 senesinde çıkan devam oyunuyla beraber, bu Ağustos ayında free-to-play oluyor. Resmi açıklama iki oyunu da yürüten Turbine Entertainment’tan geldi.

Turbine, son ücretli ayın Temmuz olacağını açıkladı. Oyuncular Haziran aylarında son ödemelerini yapacaklar ve ondan sonra bir daha oyunu oynamak için aylık bir ücret ödemeye gerek kalmayacak. Sadece oyuna erişebilmek için gereken hesabı almak ücretli olacak. Ağustos ayına gelirken aktif bir hesabı bulunan oyuncular, ücretsiz olarak yollarına devam edebilecekler. Fakat daha önce hiç Asheron’s Call oynamamış olanlar, ya da eskiden inaktif bir hesabı duranlar, 10 dolarlık bir ücret karşılığı hesaplarını yeniden aktive edebilecekler.

Asherons-Call-2

Şimdi diyeceksiniz ki, “sevgili Yiğitcan, buna niye şaşırdın?”. Evet, bir MMO’nun free-to-play olması herhalde dünyanın en klişe haberlerinden biri. O kadar ki, Elder Scrolls Online’ın çıkışı, neredeyse herkes tarafından bir “Free-to-Play olmasına kalan zaman” geri sayımının başlatılmasına sebep oldu. Artık WoW dışındaki MMO’ların free-to-play olması sıradan bir haber. Köpeğin adamı ısırması gibi. Olmadıkları zaman şaşırıyoruz. Buraya kadar tamam.

Evet de, Asheron’s Call bugüne kadar nasıl aylık ücret modeline sahipti ya? Gerçekten mi? Yahu Turbine’ın daha yeni ve daha popüler sandığımız oyunları Lord of the Rings Online ve Dungeons & Dragons Online dahi free-to-play oldular, nasıl okuyucu kitlemizin %20’sinden daha yaşlı bir oyun hâlâ aylık ücret almayı başarabiliyordu? Arkadaşlar bu oyun 15 yaşında. 15. Arada Asheron’s Cal’ın sunucularını kapatıp, bir ara da tekrar açtılar. 15 senedir Turbine oyuncularından ufak ufak aylık ücret alıyor ve bu modelle finanssal sürdürülebilirlik yaşıyor muydu yani? Vay arkadaş, çok şaşırdık!

Neyse, hayırlı olsun diyelim Turbine’a. Eğer bugüne kadar hiç Asheron’s Call denememiş olanınız varsa da, önümüzdeki yaz takriben 20 liraya bir göz atma şansınız olacak. Bir girin kendiniz bakın 15 sene aylık ücret modeliyle hayatta kalabilmiş oyunun sırrı, gizemi neymiş.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.