Çocukluğumuza dair birçok güzel anımız var. Sokakta oynadığımız oyunlar, arkadaşlarımızla yaşadığımız maceralar, izleyip hayran kaldığımız filmler gibi bir sürü güzel örnek sayabilirim. Benim hafızamda yer eden en güzel anılarımdan biri de tüm baba tarafı akrabalarımız arasında ilk defa halamın evine girmiş olan bilgisayarda, kuzenim ile birlikte oynadığımız oyunlar. Bu oyunlar arasında en ön plana çıkanı ise kuzenimin beni çocuk aklıyla “Bizde bir oyun var GTA’ya benziyor” diyerek görmem için çağırdığı ve saatler boyunca başından kalkamadığımız Max Payne 2: The Fall of Max Payne oyunuydu.

O fare ile ateş etme olayını kontrol ederdi, ben ise klavye ile karaktere yön verirdim. Unutulmaz karakterleri vardı oyunun, Mona Sax da bunların başında geliyordu. Kendisi çocukluğumun ve biraz da ergenliğimin ön plana çıkan kadın karakterlerinden biri oldu. Gizli sonu gördüğümde yaşadığım mutluluğu hala hatırlarım mesela. Peki tüm bunları neden anlatıyorum size? Çünkü Max Payne 1 ve 2 oyunlarının remakeleri geliyor!

Bahsettiğimiz bu remakeleri, serinin orijinal yaratıcıları olan Remedy Studios yapacak. En son oyunları Control’de kullandıkları Northlight motoru ile sıfırdan başlayacakları remakeler için Rockstar ile ortak bir çalışma yürütecekler. İşin ilginç taraflarından biri projenin bütçesini Rockstar Games’in sağlıyor olması ve oyunun tüm satış gelirlerini, bütün harcamalar geri kazanıldıktan sonra Remedy’ye bırakmaları… Yani bir nevi Remedy’ye hem IP adıyla hem de bütçe ile borç veriyorlar diyebiliriz. Oyun yeni nesil konsollar ve PC için geliştiriliyor. Henüz konsept aşamasında yani pek bir haber beklemeyin yakın zamanda. Ayrıca bütçenin tipik bir Remedy oyunu seviyesinde olduğunu da söylemişler ki Control kalitesindeki bir Max Payne oyunu her türlü yeterli olur bizlere.

İlk oyununu hiçbir zaman bitirmediğim için bir de o açıdan başka heyecanlandığım bu haber sizde nasıl bir tepki oluşturdu? Orijinal oyunları zamanında yalayıp yutmuş kesimden misiniz? Max Payne adının Maximum Pain kelime oyunundan türetildiğini biliyor muydunuz? Siz de ikinci oyunda bulunan  birini koruma görevlerinde sinirden çıldırmış mıydınız? Max Payne 3’e de yeni nesil için bir remastered gelse sizce de fena olmaz mı bu haber üzerine? Yorumlarınız bullet time efektini kullanarak aşağıya iliştirin.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

2 Yorum

  1. Galiba herkes çocukluğunda tanışmış bu yapımla. Bende çocukluğumda babamın işyeri bilgisayarında görmüştüm ilk bu oyunu. Hayran kalmıştım grafiklerine, morg sahnesi beni korkutmuştu. Bu sene oturup tekrar bitirdim iki oyunu da. Hala içimi ürpertir o rüya sahneleri. Bunun yanında Max Payne oyunlarında grafiklerin eski olmasının verdiği flu’luk ta oynanışa etki ediyor bence. Yeni nesil grafikler bu havayı yok edebilir. Umarım o noir havayı yeni nesil grafiklerle vermeyi başarabilirler. Mafia 3 ‘ü sadece hikayesi yüzünden değil grafikleri yüzünden de sevmedim ben. Umarım remakeler aynı hataya düşmezler. Bu arada hiç yeni nesil olan (2015 sonrası diyelim) noir atmosferde bir oyun var mı?

    • Emin Özdenvar Cevap ver

      Pek aklıma gelmiyor ne yazık ki. :/ 2015 sonrasına kısıtlarsak özellikle de.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.