40 yıl arkadaş, 40 yıl. 40 yıldır telaffuz edilmesine gerek duyulmamış bir isimden söz ediyoruz. 1977 yılında çıktı ilk Star Wars filmi. O filmden bu yana takriben 37 sene geçti. Yuvarla, kırk yapar. Kırk sene içerisinde Palpatine’in bizzat göründüğü, laf arasında geçtiği, arkadan pis pis sırıtırken gözüktüğü, ufukta gözlerinin çıktığı onlarca Star Wars işi yapıldı. Araya sıkıştırılmış bir ton resmi “What if?” işini saymıyorum bile. Bu süre boyunca kimse Palpatine’e bir ön ad verme ihtiyacı hissetmedi. Yoda’nın yoktu, Palpiş’in niye olsundu?

Bence mantıklı bir yaklaşmdı bu. Gelin görün ki James Luceno aynı şeyi hissetmiyor olacak ki, Extended Universe’in ıskartaya çıkmasının ardından yayınlanacak ilk resmi Star Wars romanı Tarkin’de Palpatine’in ismini resmen koymuş olacak. Hazır mısınız? Koskoca imparatorluklara hükmetmiş, bir galaksinin kaderini tayin etmiş olan Palpatine’in ön adı Sheev. Evet, kendisinin tam adına artık vakıfız: Emperor Sheev Palpatine. Shiv gibi. Hani şu İngilizce’de “kaba materyalleri sivrileştirerek yapılmış derme çatma kesici alet” anlamına gelen kelime. Hey maşallah.

palps-evil-finally-we-know-emperor-palpatine-s-real-name

Yani gerek var mıydı bilmiyoruz. Ama bu yaklaşımı beğendiyseniz, daha önce de Kötülük Labirenti gibi nispeten yüzüne bakılabilecek işlere imza atmış James Luceno’nun romanı 4 Kasım’da yayınlanmış olacak. An itibariyle Türkçe’ye çevrilip çevrilmeyeceği belli değil. Fakat (adından da anlayabileceğiniz üzere) Grand Moff Tarkin’in hayatını anlatan roman yeni Star Wars Extended Universe’ini Star Wars Rebels dizisiyle birlikte başlatmış olacak. O yüzden illa ki bir noktada dilimize de çevrilecektir. Beklemek istemeyenler e-kitap olarak bilumum platformdan, fiziksel kopya olarak da bir ton siteden sipariş verebilirler.

O zaman yorumları alalım. Ne diyorsunuz? Palpatine’e ad konmasına gerek var mıydı? Hatta bir tık yukarı çıkartalım soruları. Star Wars Extended Universe’in bu önümüzdeki “planlı” geleceği için umutlu musunuz? Bize soracak olursanız Tarkin ve Star Wars Rebels, bu bakımdan atılacak ilk adımlar olacak bir hayli önemliler. Sheev ismi de, ne yalan söyleyelim, şimdilik Tarkin’in hanesinde bir eksi öge olarak bulunmakta. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.