Sigara içmenin sağlığa zararlarını 2014’te anlatmaya gerek yok herhalde, değil mi? İçenler de içmeyenler de bunun farkındalar. O yüzden her ne kadar geçirenlerin prensipleri bize uymuyor olsa da ortaya çıkan bu “Kapalı Alanda Sigara İçme” yasaklarına bir şey demiyoruz. Gerçekten de zehir en nihayetinde bu elimizde tuttuğumuz şey. Onu başkasına üfleme hakkımız pek yok.

Ama dumanı bize gelmeyecek şekilde bir ekranın ya da çizgi roman sayfalarının arkasından tüttüren karakterlere diyecek bir şeyimiz yok! Bir şeyi kabul edelim, yıllardır sigara içmenin havalı bir işlem olduğu gerçeği kabul ediliyor kurgusal semalarda. Ardı ardına sigara yakan karakterler hep tehlikeli oluyor, dikkat çekiyor. Hiçbir şey değilse, ilginç gözüküyor. Biz de bu karakterleri bir listeleyelim dedik. İlla ki unuttuklarımız vardır. Siz de onları yorumlarda belirtin, olur mu?

Hazırsanız başlayalım!

 

Bender

Bender

Tam ismiyle Bender Bending Rodriguez’in içtiği şey sigara değil, puro, biliyoruz. Ama bizim bu listeyi oluştururken birincil bir kuralımız oldu: Eğer karakteri Google’da arattığımızda, ilk olarak karşımıza sigara tüttüren bir resmi çıkıyorsa, kendisinin listede yeri vardır. Bender’ın da neredeyse bütün resimleri ağzında puro, elinde birayla. Açıklaması da samimi ve netti kendisinin. Fry “Neden alkol içiyorsun?” dediğinde “Yakıt pillerimi şarj ediyor” demişti Bender. “E peki purolar?” demişti Fry. “Beni cool gösteiryorlar”. Açık. Sarih.

 

Cigarette Smoking Man

Cigarette Smoking Man

E yani. The X Files’ın en ikonik karakterlerinden biri olan Cigarette Smoking Man ile çok şey yazılıp çizildi zaman içerisinde. İlla ki bir yerlerde duymuşsunuzdur bu efsanevi rolü oynayan aktörün aslında diziye figüran olarak katıldığını, gerçek hayatta kesinlikle sigara içmediğini ve dizideki o içtikerinin herbal sigaralar olduğunu… Kendisini bu listeye almamak hakikaten olmazdı. Yani baksanıza, adamın ismi Sigara İçen Adam, nasıl koymayalım listeye?

 

Cruella De Vil

Cruella de Vil

Karını ve doğmamış çocuklarını ölümden korumak adına karanlık tarafa geçersin? Tamam. Dünyaya hükmetmek için bir yüzük yaratır, onun peşinde savaşlar yaparsın? O da tamam. Kendinin de dahil olduğu mutant ırkının üstünlüğünü sağlamak için şiddete başvurman gerektiğini düşünmektesindir, ona da kabulüz. Ama küçük köpek yavrularını kürk yapmak için çalmaya çalışmak bambaşka bir pespayelik gerektirir. Cruella De Vil bu seviyeye düşüyordu, ağzından da sigarasını hiç düşürmeden.

 

Don Draper

Don Draper

Aslında buraya Mad Men’den herhangi bir karakteri koyabilirdik. Gerçekten. 60’larda, henüz insanların sigarayı kanserle bağdaştırmaya yeni yeni başladığı dönemde geçen dizide hemen hemen her karakter sıklıkla sigara içiyor. Öyle ki, dizinin bir bölümünü baştan sona izleyip, içinden bir sigara yakmayı geçirmemek neredeyse mümkün değil. Ama bir karakteri koymamız gerekiyordu buraya, onun için de Don Draper’ı seçtik. Ne de olsa dizinin sembolü de, yüzü de kendisi.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

6 Yorum

  1. 40-50’lerdeki hemen hemen tüm filmlerdeki kadın/erkek karakterleri örnek verebiliriz (vere vere bitiremeyebiliriz hatta), seksapelite açısından olmazsa olmazdı sigara.
    Yeni örneklerden True Detective’de Rust Cohle karakteri de bizi dumana boğdu bir sezon boyunca, en yeni aklımda kalan.
    Kabul ediyorum Constantine dışında karakter gelmemişti aklıma zaten, verimli bir ekleme yapamadım.

  2. Animelere giriş yapsaydınız 3-4 sayfa içerik çıkardı 🙂 benim favorim One Piece’den aşçı Sanji!

  3. James Gordon ?
    Sigarasıyla özdeşleşmemiş olabilir belki ama ağzından sigara düşmediği kesin.Olması lazımdı bence.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.