Daha önceki yazıda da belirttim; bu takiben gelen bir haber olduğu için belki de üstüne gitmek gerekmez ama altını çizeyim: Kelly Sue DeConnick’in tek kelimeyle bir içim su olan serisi, beni sarsılmaz bir Captain Marvel hayranı yapmıştı. Sadece beni de değil üstelik. Yıllar boyunca Marvel evreninin çeperlerinde gezinen ve bir çift seksi bacak lazım olduğunda çağırılan Carol Danvers, DeConnick’in maharetli ellerinde bir feminist ikona dönüştü resmen. Düşünün yani, öyle bir hayranlık oluştu ki yeni Carol’ın etrafından, sevenler toplandı, kendilerine ad bile koydular: Carol Corps!

michele-fazekas-tara-butters

Ama sonra, DeConnick bir anda bu kitleyi öksüz bırakmaya karar verdi. Bir anda derken biraz melodramatik takılıyorum, bakmayın. Kadın tam üç sene ve iki cilt boyunca yazdı karakteri, Secret Wars sırasında çıkan Captain Marvel and the Carol Corps mini serisini de an itibariyle yazıyor. Yani evet, başka projelere doğru seğirtmesi kadar doğal bir şey yoktu bu dünyada. Ama yine de bu benim kalbimin minnak minnak parçalara ayrılmasına engel olamadı. Ta ki Marvel o parçaları toplayıp, özenle geri yerlerine yerleştirene kadar.

Dün sağ olsun yorumlarda Gürkan Göksu adlı okurumuz belirtince haberim oldu meseleden. Kendisi “Yeni ekibi duyunca çok sevineceksin” demişti haberin altında. Ben de içimden kocaman bir “peh” çekmiştim aslanlar gibi. Kime sevinebilirdim yani, anam gitmiş kadar üzüldükten sonra? Meğerse adam haklıymış. Marvel Carol’ın yeni maceralarını yazması için Agent Carter‘ın patronları Michelle Fazekas ve Tara Butters’ı görevlendirmiş. Çizimleri de Kris Anka üstleniyor. Ne diyeyim Marvel, helal olsun sana be!

CaptainMarvelCarterTeam1

Peki bu yeni seri, ne üzerine olacak? Fazekas & Butters ikilisi ondan da söz ettiler. Öncelikle DeConnick’in inşa ettiği şeyleri yıkmayıp, üzerine koyacaklar. İlk işleri de Carol’ın kostümünü elden geçirmek olacak. Baştan bir o kafa karıştıran saç meselesi çözülmüş, Carol’ın saçları artık resmen kısa. Kendisine daha bir askeri kostüm de verilmiş ki, zaten pilot geçmişi düşünüldüğünde, dünyanın en mantıklı şeyi herhalde. Bu kostümle beraber gelen, yeni bir görevi de var.

Carol artık eski Marvel evreninde S.W.O.R.D.‘un yaptığı vazifeyi üstlenecek. Yani Dünya ile uzay arasında konuşlanacak, dışarıdan gelenlerle bazen diplomatik, bazense askeri olarak muhattap olacak. Yanında Tic ve Kip gibi karakterler olacaktır, geçen sefer olduğu gibi Guardians of the Galaxy ile de sık münasebete girecektir diye düşünüyoruz. Zaten bize soracak olursanız Carol’a yaraşan şey de o. Fazekas ve Butters’ın bunu anlamış olması çok güzel ve biz de bu meselenin çok arkasındayız. Meraktan duvarlara tırmanacağım yani, o kadar!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Yorum

 1. Abi siz bu marvel fanboyluğunun cidden suyunu çıkardınız. La dc evreninde hiç mi bir şey olmuyor ya da oluyorsa doğru yapmıyor adamlar. Marvel sitenin ortasına sıçsa helal falan yazacaksınız. marvelyapar.com falan koyun sitenin ismide. Te allaam.

  • Twitter’da yabancı çizgi roman kaynaklarını takip ediyorum, Flash dizisindeki Barry Allen’ın Super Girl ile yanyana pozu, Suicide Squad setinden bir sızıntı (!) görüntü daha dışında habere rastlamadım.

   Geniş bir tabana farklı alanlarda haber üreten geekyapar tarafından kaale alınmayacak işler yapıyorsa bu DC’nin sorunu.

   • Yahu marvel evreninden tek bir tane fotoğraf sızsa, kaptan amerika’nın cenazedeki fotoğrafı gibi, haber yapılıyor. Barry Allen’nın supergirl ile pozu ya da Convergence bitişi falan haber değeri taşımıyor mu?
    Batman Arkham Knight çıktı. Bu haber değil mi geekler için.
    Site adamın sitesi istediğini yazar tabi ama sitenin adı geekyapar olunca komik oluyor.

  • Yazarlıktan az çok anlarım. İnsan bi şeyi sevmeyince onun haberini de haz alarak yapamıyor. Bu yüzden haber yazısı da kötü oluyor. Her yazar kendi zevkine göre yazar, yazmalı…

  • Adamlar DC haberi olunca onu da yazıyor, ama DC şuan yeni seri temelleri atmakla meşgul, Marvel ise basın toplantıları açıklamalar filan yapıyor, 3 ay sonra da DC coşucak bekle derdim, ama Marvel’ın da Jessica Jones çıkar o aralar, o beğenilirse DC haberleri yine arkaplana düşer.

 2. Yazar arkadaşımızın beğenilerine katıldıgım bir yazı olmuş saç kısmı hariç.Küt saç iyi gidebilirdi sanki,gözümde canlandırdım bir an.Kıyafet harika olmuş laf yok.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.