Çizgi romanlar ne üzerine kuruludur? Ben hemen söyleyeyim: Serüven. İsterseniz dönüp çizgi romanların “pulp” dönemlerine bakın, isterseniz de günümüzün modern örneklerine. Sonuç değişmez. Çizgi romanlar çok nadiren aşk ve trajedi gibi başka temaları işlerler; bir ihtimal mizah bu genellemenin istisnasıdır. O yüzden de çizgi roman kahramanlarının meslekleri hep serüvene, maceraya yatkın olanlardan seçilir. Kaşif, kovboy, bilim adamı, asker ve belki de en ünlülerinden biri olan gazeteci.

Biz selamımızı bu yazıda çizgi roman tarihinin unutulmaz gazetecilerine çakalım dedik. Atladığımız varsa, yorumlarda belirtin. Buyurun, karşınızda unutulmaz gazeteci çizgi roman karakterleri!

 

 

Ben Urich

Ben Urich

Marvel evreninin adı çok fazla telaffuz edilmese de, önemi şanından büyük karakterlerinden biridir Ben Urich. Özellikle Daredevil ve Spider-Man ile olan münasebetleri meşhurdur Urich’in, ama kendisinin yolu Marvel evreninin diğer baba karakterleriyle sık sık kesişir. Tam bir gazetecidir kendisi. Spider-Man ve Daredevil’ın kimliklerini kendi başına çözmüş, aynı şekilde Green Goblin ve Kingpin gibi suçluları da toplum nezdinde afişe etmiştir. Alkışlanasıdır anlayacağınız!

 

Brenda Starr

Brenda Starr

Listemizde öyle çok da bilinmeyen bir karakterle devam ediyoruz. Bilinmiyor olması da gayet doğal, neticede listenin diğer üyeleri gibi uluslararası basım şansına erişmiş bir karakter değil Brenda Starr. Amerika’da 100’ü aşkın gazete ve dergide periyodik olarak basılan Brenda Starr’ın çizgi romanlarının önemi ise ülke içerisinde çok büyüktür. Bir ara başrolünde Brooke Shields’ın da oynadığı bir filmi de çekilen Starr, hep modern kadının sembolüdür, pek çok ünlü kadın çizgi roman yazarının da eli değmiştir kendisine zaman içerisinde. Manevi değeri yüksektir yani…

 

Clark Kent

Clark Kent

İtiraf edin, zaten bu listeyi ilk gördüğünüzde aklınıza Clark Kent geldi. Nasıl gelmeyebilir ki? Dünyanın ilk süper kahramanının mesleği gazetecilikken, biz tutup nasıl gazeteci çizgi roman karakterleri dediğimizde gözünüzün önünde Clark Kent’in canlanmamasını sağlayabilelim? Mümkün değil böyle bir şey. Dürüst olalım, Superman’in gazeteci olduğu gerçeği her geçen gün biraz daha arka planda kalıyor gibi. Ama yine de her uyarlamada bir şekilde göndermesi yapıldığından, asla da yitip gitmiyor.

 

J. Jonah Jameson

J Jonah Jameson

Sam Raimi’nin üçlemesinde muntazam ve muazzam bir şekilde J.K. Simmons tarafından canlandırılan J. Jonah Jameson, listemizde belki de skalanın biraz “kötü” tarafına düşen tek karakter. Daima Spider-Man’in (ve dürüst olmak gerekirse o sırada gözüne kestirdiği diğer kahramanların) ensesinde boza pişiren, sesi çok çıkan ve her zaman maskeli kahramanlarla ilgili söyleyecek bir iki bir şeyi olan biridir Jameson, Marvel evreninin de demirbaşlarındandır.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.