Burası Facebook’ta önizleme olarak çıktığından, belki de kendi ayağımıza sıkıyoruz ama baştan söylememiz lazım; aşağıda geçeceğimiz haberin çok da eti budu dolgun değil aslında. Ortada resmi bir duyuru yok, bir strateji açıklaması yok, bir planlama yok. Bir yöneticinin temennisi ve ufak vaatleri var. Ama yine de, mesele çok derin kaşınacak bir çapa, çepere sahip. O yüzden de üzerine söyleyecek bir iki şeyimizin olduğunu hissediyoruz. Zira mevzu, yıllardır kapanmayan yaramız. Marvel oyunları.

441993

Kapıştırmayı çok sevdiğimiz Marvel ve DC’nin ezeli rekabetinde iki tarafın net önde olduğu yerler var. Film konusunda MCU desteğine yan kulvardan katılan X-Men serisi sağ olsun, Marvel uzun süredir tekel örneğin. Animasyon konusunda da DC bir tekele sahip. Bu tip bir tarafın asimetrik kazandığı muharebe alanlarından biri de oyunlar işte. Bir tarafta Arkham serisi gibi, DC Universe Online gibi, Injustice gibi birbiri ardına gelen sağlam oyunlar var; diğer tarafta ise anca Disney Infinity, belki Marvel Heroes, bir de bir avuç mobil yapım.

Oysa ki materyal deli bol. Çılgınlar gibi bol. Peki Marvel neden harekete geçmiyor o hâlde? Firmanın ana konsollara çıkan en son sağlam oyunu neden hâlâ Spider-Man 2’nin PS2 versiyonu? Marvel Games yöneticisi Mike Jones işte SDCC’deki panelde bu konuya değindi. Kendisine “Bizde niye yok?” diyen Marvel sever oyunculara, şöyle seslendi Jones: “Geleceğe dair konsol stratejimizin ne olduğuna çok odaklanmış durumdayız. Tabii ki konsol oyunlarının kuluçka süresi daha uzun. Daha kontrollü, az çoktur anlayışına sahip, kaliteye odaklı, geliştirici odaklı bir strateji güdüyoruz. Ama bu aklımızın en önemli yerinde duruyor ve muhtemelen gelecek yıl çok daha fazla duyurumuz olacaktır.”

71SUxD1uU8L._SL1280_

İşte ben burada elimi uzatıyor, “dur orada bakayım” diyorum Marvel’a. MCU başlayalı yedi sene oldu. Bu süre zarfında Captain America’nın Arkham’ı kopyaladığı için ancak “e yani?” olabilen oyunu, Thor’un God of War’ı kopyalamayı beceremediği için “pff..” olan oyunu ve Iron Man’in oyun demeye bin şahit rezaletleri çıktı sadece. Ortada bir Avengers oyunu bile yok. Şu saatten sonra Marvel Games “evet abi çok düşünüyoruz üzerine” cümlesinden fazlasını koymalıydı masaya. Farkındayım, 2017’de Telltale’in Marvel ile işbirliği var. Ama ondan başka? Koskoca Disney’nin kudreti bir Rocksteady daha bulmaya yetmedi mi yani ki hâlâ “evet evet ince eleyip sık dokuyoruz” seviyesindeyiz? Ya da bu konu ciddiye alınmıyor ki, Arkham serisinin Harley Quinn’e yaptıklarının Suicide Squad’ın gişesine nasıl doğrudan yansıyacağını gören iki gözüm, Marvel’ın nasıl benzer bir fırsatı teptiğine inanamıyor.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.