Dün Marvel’ın DC’den kopyaladığı karakterleri yazarken, bir sonraki gün aynı şeyi DC’nin de yaptığını söyleyeceğiz ve yine 8 madde de listeleyeceğiz demiştik. Sözümüzün arkasındayız ve karşınızdayız, işte DC’nin Marvel’dan fütürsuzca kopyaladığı 8 karakter aşağıda. Yalnız bir şeyin altını ne kadar çizsek az gelir gibi hissediyoruz. Bu listeyi yaparken, hem çizgi roman wikilerini, hem de kendi fiziksel ve zihinsel arşivlerimizi bir hayli karıştırdık. Derine indikçe, bunu nasıl söylesek, DC’nin Marvel’dan apardıklarından çok daha fazla Marvel’ın DC’den apardıkları olduğunu gördük. Öyle gözüküyor ki bir gün Marvel’ın DC’den kopyaladığı karakterler listesine devam yapmamız gerekecek. Zira Moon Knight, Sentry, Wolverine gibi daha tonla örnek var.

Fakat bugünlük, meseleyi dağıtmayalım. Buyurun DC’nin Marvel’dan fütürusuzca kopyaladığı 8 karakter!

 

1. Iron Man (68) – Steel (93)

Iron Man - Steel

Listeye en acayiplerinden biriyle başlayalım. Death of Superman hikayesinden sonra peydahlanan süper adamlardan biri de John “Steel” Irons’tı. Aynı Iron Man gibi teknolojik bir zırh giyen Steel’ın lakabı, “Man of Iron” olarak da geçerdi. Tabii benzerlikler bunlarla sınırlı kalsa, “peh” deyip geçerdik, fakat ikisinin de asıl iş olarak silah tüccarlığı yapması; bir noktadan sonra mesleklerinin dünyaya olan etkilerinden pişman olmaları ve bu yüzden kendilerini suçla savaşmaya adamaları meseleyi “tesadüf”ten, “çakma” seviyesine rahatça çekiyor.

 

2. Namor (39) – Aquaman (41)

Namor - Aquaman

Evet, evet, şimdi günah çıkarmanın vaktidir. Marvel’ın evrenine reset atma ihtimalini aktardığımız haberde, yanlış bir şekilde Aquaman’in Namor’dan önce geldiğini yazmıştık; siz de bunu düzeltmiştiniz. Haklıydınız tabii ki de. İkisi de yarı insan – yarı Atlantis’li olan su altı kahramanlarının ikisi de kraliyet soyundan geliyor. Aquaman, Namor’un inanılmaz aleni bir kopyası; kostümü dahi Namor’la felaket benzerlikler gösteriyor. Hayır sevgili DC, bari o meşhur su altı krallığına Atlantis demeyeydin, başka bir isim bulaydın bari.

 

3. Captain America (41) – Guardian (42)

Captain America - Guardian

İnsan gördüğüne inanamıyor değil mi? Guardian, aynı bir sene öncesinde yayınlanan Captain America gibi fantastik güçlerden uzak bir şekilde suçla savaşıyor. Evet, onun da ana silahı ve savunma aracı yok edilemez kalkanı. Fakat bir fark var. Guardian Cap gibi bir asker değil. Kendisi bir polis memuru. İnsanın şöyle temiz bir “yuh” çekesi geliyor hakikaten. Fakat yuh’unuzu çekmeden önce bir şeyi bilmenizde fayda var. Guardian’ın yaratıcıları ile Cap’in yaratıcıları aynı kişiler: Joe Simon ve Jack Kirby. Yani anlayacağınız, DC çakarken tam çakmış bu sefer, orijinalini yapanları da almış getirttirmiş.

 

4. Wasp (63) – Bumblebee (76)

Wasp - Bumblebee

Bu herhalde DC’nin en arsızlaştığı, en ağır abiliği elden bıraktığı andır. Marvel’ın karakteri Wasp, şimdilerde biraz şan şöhretten uzaklaşmış olabilir, fakat 60’larda Avengers’ın kurucu üyelerinden biriydi (hatta ekibe ismini o vermişti) ve popülaritesi yüksekti. Yani DC 76’da neredeyse aynı kostümle, aynı fiziğe sahip ama sadece siyahi bir “arı temalı süper kahraman” yarattığında, Wasp’ı çaktığını gayet iyi biliyordu. Yıllar boyunca DC Bumblebee-Wasp benzerliğini “ama bizimki siyahi” diye savundu. E iyi Marvel’da Çinli Batman yapsın o zaman.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.