Yazar: Özkan Polat

Çizgi roman evrenleri, okurlar için büyük bir değere sahiptir. Evren içerisinde hikâyeler ve karakterler üzerinde yapılan kilit değişiklikler okuyucuları büyük oranda çekebildiği gibi, aynı şekilde de itebilmektedir. Bu aradaki dengeyi yakalamak adına geçmişte bazı karakterlerin kaderinin belirlenmesi okurlara bırakılmıştır. Injustice evreninde ise durum, okurların ilgisini fazlasıyla çekmiştir.

Evrenin açtığı yol, Süpermen karakteri üzerinden şekilleniyor. Süpermen bildiğimiz üzere umudu sembolize etmekte, izlediğimiz animasyonlarda, bazı filmlerinde ve okuduğumuz çizgi romanlarda daima pozitif bir tutum sergilemektedir. Herhangi bir sorunun üstesinden kolaylıkla gelebildiği için kendisini gördüğümüz anda içimizdeki o çaresizlik, kaygı durumu kaybolup yerini güven ve huzura bırakır. İnsanlar üzerinde böyle bir izlenim bırakan karakter, acımasız ve nefret dolu bir hale dönüşürse işte o zaman umut tamamen kaybolacaktır.

Karakterin dönüşümündeki başlıca sebep, Joker tarafından tuzağa düşürülerek, hamile eşi ve çocuğunun ölümüne sebep olmasıydı. Karşılaştığı sayısızca kötü karakterin ve olayların üstesinden gelen Süpermen, bu sefer, yaşadığı trajediyi atlatamamıştı. Belki de bu trajediyle sadece Clark Kent olarak yüzleşmek istemişti. Teknik olarak başka bir gezegenden gelmiş olan bir uzaylı olmasına rağmen birçok insandan daha büyük bir derinliğe sahipti. Normal bir insan gibi âşık olup, toplum içerisinde kendine bir yer edinme çabasına bile girmişti. Fakat yüzleşmesi gereken acı olay, bütün olanları bir anda silip süpürmüştü.

Kendisiyle olan bu yüzleşmesinde, kendisine yenilen Clark Kent’in yerini; bir tirana dönüşen, totaliter bir dünya rejimi kuran ve etrafındaki tüm suçlulara karşı son derece nefretle dolan bir canavar almıştı. Onu bu gidişattan döndürmeye çalışan karakterlerden biri olan Batman, aslında böyle bir durumda Clark Kent’e doğru yolu gösterebilecek en doğru kişiydi. Evet, Batman her ne kadar soğuk yapıda, duygularını kontrol etmekte uzmanlaşmış biri de olsa hâlâ anne ve babasının ölümüne sebep olan o tetiğin çekilmesine engel olamadığını düşünen Bruce idi. Fakat Batman, anne babasının ölümüne bir hırsız sebep olduğu için etrafında bulunan bütün suçluları cezalandırıp, öldürmek gibi bir eylem içerisinde olmamıştı.

Bu hikâye aslında bizlere ne kadar güçlü olursak olalım, bazı durum ve olayların önüne geçemediğimizi; böyle zamanlarda ise intikam ve nefret duygusuyla hareket ederek zaten üzerimizde bulunan bu yükü arttırmamamız gerektiğini göstermektedir. Umut, bir insanı, en zor zamanlarında içinde bulunduğu durumdan çıkaran en önemli histir, bunu asla kaybetmeyelim.

Yazar

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.