Popüler filmlerin, dizilerin, oyunların çizgi romanlarının çıkması yeni bir şey değil. Star Wars’tan Star Trek’e, Sonic’ten Assassin’s Creed’e, Battlestar Galactica’dan Lost’a kadar türlü türlü lisanslanmış çizgi roman çıktı bugüne kadar. Pek çoğunun ortak noktası, özensizce yapılmış olmalarıydı. Bu özensizliğin arkasında da lisansı hasbelkader son nefesiyle edinmiş, fakat ona atayacak kadar kaliteli yazar ya da çizerleri bulunmayan stüydoların varlığı yatıyordu elbette.

enhanced-2794-1434399100-1

Her hafta çıkan çizgi romanları alıp bir inceleyin, nerede lisanslı bir çizgi roman varsa; Warner Bros ve Disney’nin fikri mülkü değillerse IDW, Dynamite gibi çok da kudretli olmayan firmaların elinden çıktığını göreceksiniz. Bu, dediğim gibi, eğer mevzubahis fikri mülk Warner ya da Disney’in değilse böyledir. Zira iş eğer Warner’ınsa, çizgi romanlar DC bünyesinden çıkar, Disney’ninse de ya Marvel’dan, ya da Disney’nin kendi iç mekanizmalarından… O hâlde şunu demek mümkün, iyi ki Mad Max serisi, Warner Bros’a ait. Çünkü önümüzdeki Çarşamba’dan itibaren, Vertigo etiketli Mad Max çizgi romanlarına boğulacağız!

Bana bir dilek hakkı verseler Mad Max çizgi romanlarlıyla ilgili, muhtemelen bağırarak “Vertigo yapsın” derdim. Vertigo kadar Mad Max çizgisine yakışan bir çizgi roman markası daha düşünemiyorum çünkü. Warner da böyle bir fikre kapılmış ki, ilki geçtiğimiz ay sonunda Nux/Immortan Joe hakkında olan yeni bir seriye başlamıştı. İşte o seri, bu hafta Mad Max: Furiosa ile genişliyor. Hikaye tamamen Furiosa’nın filmde gördüğümüz noktaya nasıl geldiğiyle alakalı. Önümüzdeki aylarda ise Max’in kendi arka plan hikayesi yolda.

enhanced-21095-1434399202-1

George Miller’ın senaryosunda bizzat parmağı bulunduğu Mad Max: Fury Road – Furiosa’nın ilk sayısını Tristan Jones çizmiş. Miller’a senaryoda yardımcı olan isimler arasında ise Mark Sexton ve Nico Lathouris var. Bu isimlerin filmi bilenlere tanıdık olma ihtimali yüksek. Sexton Fury Road’un storyboard tasarımcısı, Lathouris de yazarıydı. Tristan Jones’da Miller’ın memleketlisi bir çizer. Anlayacağınız, Mad Max ruhu bol bu çizgi romanda. Merakla bekliyoruz!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Çağatay Özkan Cevap ver

    2 tane filmden rotoscop yapılmış kareye aldanmamak lazım. Bir episode’un yüzde 70’inde kesin Furiosa’nın tipini kayık çizecekler.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.