Bir internet sitesi var, belki duymuşsunuzdur, “DC Bugün Aptalca Bir Şey Yaptı Mı?” diye. Belki size çok taraflı gelecektir, ama dünyanın en hakkaniyetli sitesi olabilir kendisi. Zira bizim çoğu zaman geek geek tartıştığımız “Batman mi Iron Man mi?” gibi sorulara takılmıyor bu site. Daha ziyade yönetimsel problemleri anlatıyor. Ve siz biraz DC Comics’in karga tulumba yönetim şeklini fark ettikçe, bunun ne kadar isabetli bir şey olduğunu anlıyorsunuz.

O site şu an en son DC’nin kendi yazarlarını telif konusunda sömürüşünün ortaya çıktığı makaleye link veriyor ve “DC aptalca bir şey yapalı 23 gün oldu” diyor. Bence en kısa zamanda sayacı resetleyebilirler, zira DC bugün de aptalca bir şey yaptı, ya da en azından, gerçekten aptalca bir şey yapmanın kıyısında duruyor. BleedingCool’un yaptığı habere göre DC Comics çizgi romanlarının sayfalarının bizzat kendisine reklam almaya başlayacak. Bu reklamlar sayfanın yarısını kaplayacak ve hikayenin ortasında duracaklar.

Top-April-1954bullwhip

Bunun neden dünyanın en saçma kararı olduğunu izah edeyim. Çizgi roman yazarları ve çizerlerine bir nevi “çizgi roman yaratmak 101” dersinde anlatılan bir şey vardır: sayfa gezinimi. Kitapların aksine çizgi romanların okurları direkt olarak iki sayfaya birden göz gezdirebildikleri için yaratıcılar dev sürprizlerini genelde en sol üst panele koyarlar. Bu hikaye anlatımı ve okur-öykü ilişkisi için çok kritik bir hamledir ve çizgi romanın nabzını, temposunu belirler. Bunu tüm çizgi roman yaratıcıları yaparlar, yapmak zorundadırlar; panel yerleşimiyle ilgili tonla diğer taktik gibi. Bu bir romanı bölümlere ayırmak kadar elzem ve standart bir iştir.

Peki buradaki sorun ne? DC Comics bu reklamları toplu kitaplara koyamayacak. Muhtemelen reklam hakları dolayısıyla dijitale de koyamayacak. Yani yaratıcılar, panel yerleşimini hem yarım sayfa eksik, hem yarım sayfa fazla yapmak zorundalar. Sadece reklamı düşünerek yaparlarsa dijital / kitap versiyonlar ıskartaya çıkar, düşünmezlerse de fiziksel versiyonlar. Ve eğer bu yeni şirket politikası olacaksa, bunun istisnası da yok. Tüm DC Comics çizgi romanları bu saçmalık gözetilerek yaratılmak durumunda kalacaklar. Yani hakikaten ne desem, nereden vursam bilemiyorum. Daha içe doğru sabote etmeye yönelik bir hamle ömrü hayatımda görmedim gerçekten…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

  1. Tekrar insanlar bize ısınmaya başladi diyip alışık olmadıklarından telaşa kapıldılar herhalde

  2. araya tam sayfa alınır kabul ki zaten olan da bişe ama sayfa tasarımı oynanabilecek bişey değildir. en olmadı o kare boş geçer komple beyaz veya siyah ama sonradan sıralama değişemez imkansız. bahsettiğin siteden de haberim var ve yeterince de ünlü bi site sen takma laf diyenleri onların amacıda geyik espri merak etme 😉

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.