Marvel’ın şu sıralar devam ettirdiği Secret Wars hikayesine ne kadar övgü dizsek az. Gerçekten. Okumuyorsanız, çok şey kaybediyorsunuz, inanın. Secret Wars’ın ana serisi zaten bir yana, baya sağlam gitmekte. Ama Master of Kung Fu, A-Force, Future Imperfect, Armor Wars, Renew Your Vows gibi diğer bir ton sağlam sayı da çıktı ortaya bu hikayeden. Daha da çıkmaya devam edecek, belli.

marvel-summer-2015-teasers-summary-featured-2-why-marvel-will-reboot-after-secret-wars

Fakat böyle devasa bir hikaye yazmanın bazı dezavantajları da var. Marvel bunun çilesini en son Civil War’da çekmişti. Birincil probleminiz, her şeyin birbirine uyumundan emin olmanız, fakat Battleworld her biri farklı multievrenlerin bir araya tutturulmasıyla oluşmuş bir dünya olduğundan, her seri de farklı bir diyarda geçtiğinden, bu sıkıntıyı çok yaşamıyor Marvel bu hikaye için. Fakat ikinci problem, çok bariz, çok açıkta.

Aynı Civil War’da olduğu gibi, ana serisi ertelendi Secret Wars’ın. Üçüncü sayı geçen hafta çıkmıştı, dördüncü sayı da 17 Haziran’da piyasaya sürülecekti. Sürülemedi. Secret Wars #4, iki hafta ertelendi. O iki hafta ertelenince, Secret Wars #5 altı hafta ertelenip kendisini 13 Ağustos’ta buldu, Secret Wars #6 ise 2 Eylül’e atıldı. Bunlar münferit seriler olsa, “pıh” der geçersiniz, ama unutmayın, bütün Secret Wars hikayeleri ana seride açık edilen hikaye detaylarına bağlı. Dolayısıyla Secret Wars #4 çıkmadan, Secret Wars #4 ile #5 arasında geçen ve dördüncü sayıda açıklanan bir konu noktasını kullanan sayılar da çıkamaz.

5445443920f9e

Secret Wars bünyesinde olan, olmayan ,toplam 25 seri ertelendi. Bakın, sayı demiyorum, seri diyorum. Hemen hemen hepsi, ikişer üçer sayıyla ertelendiler. İşin ilginci, garip bir şekilde Star Wars serileri de üzerine denk geldi, Darth Vader serisi de silme Ağustos’a itildi. Şu an Marvel’ın Temmuz ayında korkutucu bir boşluğu var resmen. O zaman çıkması planlanan 1872 gibi yeni seriler, devam etmesi beklenen Renew Your Vows, Spider-Island gibi Secret Wars event’leri, Last Days hikayeleri anlatacak olan Bucky Barnes, Ms. Marvel gibi eski seriler komple yalan oldular. Bir takım Haziran sayıları Temmuz’a atıldı, bazı Temmuz sayıları kıl payı ay içerisinde kalabildi ama, genel itibariyle, sıkıntı olduğu da açık. Bakalım, ümidimiz daha da çok ertelenmemesi!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

5 Yorum

  1. Son dönemdeki en büyük eğlencemiz oldu Secret Wars. Yeni sayının ertelenmesi üzücü…

  2. Selim Furkan Uçar Cevap ver

    Çok karıştı hikayeler bir el atsanızda nasıl okuyacağımızı anlatsanız süper olur.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.