Dünyanın her yerinde, her eğitim öğretim kurumunda genç dimağlar aynı kavgayı veriyorlar: Marvel vs. DC. Sıralara çökülüyor, taraflar seçiliyor ve o muhteşem, o leziz tartışmalar başlıyor. Herkesin kendine göre bir argümanı var. “Olum bizde Robert Downey Jr var” diyor birisi. “Süper kahraman dediğini DC yarattı lan” diyor ötekisi. Geekliğin paçalardan dolup taştığı, yüreklerin ağızlara geldiği muhabbetler bunlar.

Şimdi bu tartışmada DC Comics’çileri mest edebilecek, ellerine koz olabilecek bir durum var. Tarihin en iyi yönetmenlerinden biri, ilk Amerikan çizgi roman filmini çekmeye hazırlanıyor; tercihi ise DC Comics. Fakat aklınızda bir anda pelerinler, maskeler, kötü karakterler ve kaslı erkekler geldiyse hayallerinizi hemen şuracıkta yıkalım. Spielberg Amerikan çizgi roman filmi çekiyor dedik. Süper kahraman filmi çekiyor demedik.

blackhawk_

Şimdi inanması zor geliyor, fakat ne DC ne de Marvel bu işe sadece süper kahraman hikayeleri anlatarak başlamadılar. Süper kahraman dediğin şey 1938’de göğsünde S yazan yakışıklı bir delikanlı dünyaya gelmeden önce de çizgi romanlar basılıyordu ve konuları aşk hikayelerinden korkuya kadar geniş bir skalayı içeriyordu. Ne zaman 1960’larda süper kahramanlar diğer her şeyi domine etmeye başladı, o zaman DC ve Marvel diğer janrları sattılar.

Fakat o günlerden önce DC’nin Blackhawk adında bir serisi vardı. Chuck Cuidera tarafından yaratılan seri, İkinci Dünya Savaşı’nda geçiyor ve Blackhawks, yani Karaşahinler isimli bir pilot grubunu konu alıyordu. Liderlerinin ismi Blackhawk olan ve Blackhawk Island‘daki üslerinden harekâta çıkan –kimse o dönem yaratıcılık yüksekti demedi– bu ekip heyecanlı serüvenler yaşıyordu. Nasıl, gözünüzde Spielberg-vari bir şey canlandı, değil mi?

Canlanır, çünkü doku olarak Indiana Jones‘a benzer bir şey var karşımızda; daha aksiyon dozu yüksek, daha kavgacı, ama genetiği aynı. Spielberg de işte bunu ekrana aktaracak. Şimdilik Warner’ın resmi açıklaması “prodüktör” diyor, fakat Deadline’ın duyumlarına göre yönetmenlik yapacağı da kesin gibi. Her halükarda eğlenceli bir film bizi bekleyecek gibi gözüküyor. Bakarsınız fırsat bu fırsat, DC süper kahraman-dışı çizgi roman işine de geri döner, ne dersiniz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.