Bugün Fesatlık Tanrısı’ndan, gıcık kardeşten ve Asgard’ın yıkıntılarından sorumlu kişiden bahsedeceğim sizlere! Gerçi bir gözden geçirelim; eğer bol bol ölüm, sonra dirilme, beden değiştirme, hafıza kaybı ve gençleşme işin içine girerse hâlâ aynı insan olunuyor mu? Kid Loki’nin bizim bildiğimiz Loki’yle alakası yok sanki. ‘Çocuk Loki‘, bir kere bücür, daha az fesat, daha kibar biri diyebiliriz. Bizim bildiğimiz ‘çizgi roman Loki’nin de ‘Tom Hiddleston Loki’ ile bir alakası yok aslına bakarsanız. Eee tabii şimdi hangi evrenden bahsettiğimiz de önemli… Neyse, kafalar çorba olmadan biz, neymiş Loki’nin bu kılık değiştirme aşkı, ona bir bakalım.

Loki’nin ilk form değiştirişi Kid Loki ile olmuyor. Lady Loki var, Scarlet Witch’e dönüşmesi var, varoğlu var. Nasıl oluyormuş bu Lady Loki derseniz: Ragnarök gerçekleştikten ve Asgard düştükten sonra, tanrıların diriltildiği kısımda gerçekleşiyor bu form değişimi. Thor’un yüreği Asgard’ın yokluğuna el vermiyor, o da gidip Asgard’ı Oklahoma’nın üstünde tekrar kuruyor. Evet, evet, bildiğimiz Oklahoma’da. İşe giderken başınızı kaldırıp İskandinav tanrılarıyla muhatap oluyorsunuz. Bir de tanrıların hepsini hayata döndürüyor Thor. Buna Loki de dâhil, kendisi Lady Sif’in bedenini kullanarak dirildiği için karşımıza Lady Loki çıkıyor. Sonrasında neyse ki Jane Foster’ın hastanesindeki bir hastanın bedenine kısılan Sif, bedenine geri kavuşuyor neyse ki. Çok çene çaldık, Kid Loki’ye dönelim. Zaten Kid Loki hikâyesi kronolojik olarak Lady Loki’den sonra yer alıyor.

Origin Hikâyesi

Kid Loki için The Siege event‘ine bakmak lazım. Asgard bir kez daha istila ediliyor. Zaten Asgard’ın mahvolmadığı bir sayı var mı çizgi romanlarda, o da ayrı bir soru. Biz başta bunu bilmesek bile, bu istilanın arkasında aslında şaşırtmayacak biçimde yine Loki var. Zaten Oklahoma’da yaşayıp gidiyorlar be Loki, daha ne istiyorsun değil mi? Ancak son anda her şey sanki onun elinin altından çıkmamış gibi taraf değiştiriyor. Odin’e dua edip Norn taşlarını kullanarak The Void’a karşı çıkmaya çalışıyor ama nafile. The Void tarafından öldürülüyor. Tıpkı bizim sinematik evrende gördüğümüz şekilde, ‘Üzgünüm kardeşim’ diyerek can veriyor.

Şaşırmaya gerek yok, Thor kahroluyor. Cenazede -gerçi bedeni bile kalmadı adamın ama neyse- ‘Aynı kandan olmasak bile, aramıza çok kan girmiş olsa bile kardeştik biz, kimse aksini iddia etmesin’ diyor mesela. Thor’un bu uslanmaz sevgisiyle ne yapalım bilmiyorum. Ama Loki’nin bu sevgiye layık olup olmadığını oturup sabahlara kadar tartışabiliriz. Loki’nin planı aslında belli, onun fesatlıkları hiç biter mi? Thor çok mutsuz, pek çok diyalogda kardeşinin geri dönmesini istediği söylüyor, ‘birlikte ava çıkardık, beni kimse onun kadar güldüremezdi,’ diye anılara dalıyor. Eninde sonunda da çekicini alıp gökyüzüne yükselip ‘Geri gel Loki!’ diye bağırıyor. Eh, aslında bu işe yaramıyor.

Loki’nin gerçekten de dönüyor olması ise özel bir sayıda, ölmeden çok önce yaptıklarıyla ilgili. Hela’ya gidip ismini Book of Hel’den sildiriyor. Bu da onun doğru biçimde ölememesine sebep oluyor. Yani ne Valhalla’nın kapısından ne de Hel’in kapısından giremiyor içeri. Mantıken tabii, öbür tarafta gidecek bir yeri olmadığı için dünyada kalıyor. Kendi ölümünü önceden planlamış olduğu sonucuna varıyoruz buradan. Ölmek yerine gençleşiyor sadece, aşağı yukarı 13 yaşındaki bir çocuğa reenkarne oluyor da diyebiliriz. Thor, Loki’yi Paris’te buluyor. Kendisi sokakta kart oyunlarıyla ve dolandırıcılık yaparak yaşıyor ve görünen o ki geçmiş hayatıyla ilgili pek bir şey hatırlamıyor. Aynı zamanda Serrure adını kullanıyor, ‘serrure’ Türkçe kilit demek ve İngilizce ‘lock’ ile Loki arasında fonetik olarak epey benzerlik var. Bu arada takdir edersiniz ki Fesatlık Tanrısı’nın bir sonraki hayatında el çabukluğu ile dolandırıcılık yapması çok manidar.

Serrure’ün arkadaşı tam elini Thor’un cebine atmışken Thor yakalıyor çocuğu, bir kovalamacanın ardından Thor Loki’yi de yakalıyor ve onun All-Tongue konuşabildiğini, Asgard’dan geldiğini ve adının Loki Laufeyson olduğunu söylüyor. Loki başta afallıyor ama ardından garip rüyalar gördüğünü ve ismini bile kendisinin uydurduğunu itiraf ediyor. ‘Neden böyle görüntülerle lanetlendim ki?’ diye soruyor, epey duygusallaşıyorlar ve Thor Mjolnir’i çıkarıp eğer çekice dokunursa hafızasını geri kazanacağını söylüyor. Bunun üzerine Loki kilit bir soru soruyor: What if I am everything I fear? Thor da bir o kadar kilit bir cevap veriyor tabii: You are my brother. You have nothing to fear.

Loki hafızasını geri kazanıyor ve bir de Sailor Moon tadında bir dönüşüm geçiriyor. Böylece Thor ve Loki Asgard’a geri dönüyorlar. Thor dışında kimse Loki’ye güvenmiyor, hatta Odin bağırıp çağırıyor, ‘Asgard’ın kanı ellerinde senin!’ diye öfkeleniyor. Bu noktada Asgard’ın Oklahoma’da olması çok işe yarar, Odin azarlayınca araba çalıp kaçabiliyor çocuk. Anlayacağınız, bizim genç Loki sürekli geçmişi tarafından avlanıyor, herkes sürekli üzerine gidiyor sonuçta. Rasyonel düşünürsek mantıklı olan da bu, Loki güvenilmez biri. Ama bir yandan da bacak kadar boyuyla en fazla ne yapabilir ki diye soruyorsunuz.

Güçleri

Elbette bir tanrı ve Asgardlı olarak Loki de insanüstü dayanıklılığa, hızlı iyileşme özelliğine ve fiziksel güce sahip. Ancak yaşlı ve gıcık Loki’nin kan dökmek ve fitne çıkarmak için kullandığı büyü gücüyle aşık atamaz halde. Her şeyi en baştan öğrenmesi ve bu yolda yaşlanması gerekiyor kendisinin. Öyle kolay kolay şekil değiştirip illüzyon yaratmak yok artık. Onun yerine zekâsına ve hazır cevaplılığına güvenerek belaya giriyor, beladan kurtuluyor.

Yaratıcıları

Bize velet Loki’yi ulaştıran kişiler Matt Fraction ve Pasqual Ferry. Ama Kid Loki’den bahsedince Kieron Gillen’ın katkılarını unutamayız. Kieron Gillen, Siege ‘event’inin Loki ayağını yazan ve orada özellikle 2011’de çıkmış olan Journey into Mystery’ye ilerleyen büyük ipuçları bırakan da o. Kid Loki’ye en çok odaklanan hikâye Journey into Mystery, burası su götürmez.

İlişkileri

  • Thor ile arasında pek çok açıdan Thor’un istediği türden bir abi-kardeş ilişkisi oluşuyor.
  • Geri kalan tüm Asgardlılar ve hatta onu şöyle bir gören Tony Stark bile Thor’un neden Loki’yi dirilttiğini anlamıyor, haklı olarak Loki hepsi için baş belası. Hepsi yine Loki’nin planıydı ama farkında değiller tabii. Sonuç: Loki hepsinden zorbalık görüyor.
  • Hela’nın hizmetçilerinden biri olan Leah ile arasında romantik bir ilişki var diyebiliriz. Birlikte milkshake içmeye gidip onlara sataşanları camdan attıkları oluyor arada. Ya da Leah uyukuya ihtiyaç duymadığı için geceleri Loki’yi kolluyor. Tek sorun, Leah’ın Hela’nın ta kendisi olma ihitmali. Çünkü bildiğiniz üzere mitlerde Loki Hela’nın babası, çizgi romanlarda da bir kanıt olmasa da buna inanıyorlar.

Bazı Önemli Olaylar

İlk kahramanlıkları: Loki, Galactus tehlikesi sırasında Yggdrasill’in tohumlarından birini Asgard’ı ve Midgard’ı korumak amacıyla saklıyor ve bu yolda epey hile hurdaya başvuruyor. Bu yüzden sonuç herkesin yararına olsa bile Thor’u çok kızdırıyor, o gün kadar ona ona tolerans göstermiş olmasına rağmen boğazına yapışıyor Thor Loki’nin. Genel olarak Kid Loki’nin problemi de bu zaten: doğru şeyi yapsa bile güvenilmiyor.

Ikol: Daha sonrasında Loki bir bulmacayı çözerek (tam olarak bir kitabın içine düşerek) kendi geçmişinin bir tür yankısını, ruh formunu buluyor. Eski Loki ona planlarını anlatıyor ve ‘Benim dönebilmem için sen ölmelisin’ diyor. Kid Loki’nin buna cevabı çok açık aslında, kötü geçmişini ve kendisine zıt tarafları olan bu yankıyı bir alacakargaya hapsediyor, onu çizgi romanlarda omzunda bir kargayla görürseniz şaşırmayın. Karganın adı da Ikol, Loki’nin tam tersi yani.

Thor’un ölümü: Fear Itself hikâye arkı boyunca Skadi ve Serpent’e karşı Tyr, Loki ve Loki’nin iknasıyla Mephisto ve Hela’nın yer aldığı amansız bir savaş veriyorlar. Ardından Loki, Twilight Sword’u kullanarak Serpent’e bir zayıflık yazıyor. Bu zayıflık sayesinde Thor’un final savaşını kazanmasını bekliyoruz ancak Thor savaşta ölüyor.

Nightmare’le Savaşı: Dünyada insanların uykularında öldüğü gözlemleniyor. Bunun sebebinin Nightmare olduğu ortaya çıkıyor. Tabii her zaman ki gibi bunun Kid Loki’nin işi olduğu düşünülüyor; mesela Daimon Hellstorm gelip Loki’ye işin aslını soruyor. Nightmare Loki’yle de uğraşıyor çünkü kendisine korkudan yapılma bir krallık kurmaya çalışıyor. Eh, korku konusunda Loki’den iyisini de bulamaz. Loki’nin çok fazla korkusu var: Herkesin başına kaktığı kötü adam olmaktan korkuyor, Serpent’tan korkuyor, kardeşinin ölümüne neden olmuş olmaktan korkuyor… Bir yanda ise Ikol sürekli onun iyi biri olamayacağını söylüyor, o ne de olsa hâlâ bir düzenbaz değil mi? İyi biri olması ve Nightmare’le boğuşması hiç onun gibi bir kötünün yapacağı şey değil.

En sonunda Loki, Leah’tan korkusunu alıp Nightmare’in kafasına yerleştirmesini istiyor, böylece daha fazla insanın ölmesine gerek kalmayacağını söylüyor, ne de olsa onun korkusu yeterince büyük. Planı gerçekten işe yarıyor, başta herkes Loki’nin kendini düşündüğünü sansa bile.

Thor’u geri getirişi: Mighty Tanarus hikâye arkında Thor’un eski bir Asgard perisi yüzünden hafızalardan tamamen silindiğini ve başka bir boyutta sıkıştığını öğreniyoruz. Yerine de çakma bir tanrı olarak Tanarus geliyor. Thor’u hatırlayan tek kişi Loki, ismini hatırlamasa da sarışın ve kaslı bir kardeşi olduğundan çok emin. Kimse ona inanmasa bile Thor’dan bahsetmeyi sürdürüyor. Düşünsenize, kardeşinizi yeni gömmüşsünüz, adını hatırlamıyorsunuz ama geri kalanlar da varlığını bile hatırlamıyor adamın. Loki, Silver Surfer ile birlikte Mjolnir’i kaldırmaya çalışıyor, bunu yaparken de Thor’la psişik bir tür bağlantı kuruyor, neyse ki sonunda Thor’un ismi hatırlanıyor kendi boyutuna dönünce herkesin üzerindeki büyü kırılıyor.

Ölümü: Aynı yazıda Loki’yi iki kere öldürdük, farkındayım. Eh, çizgi romanlardaki Loki sinematik evrenden tanıdığımız Loki’ye bu açıdan benziyor diyebiliriz! Everything Burns hikâye arkının sonunda Asgard olarak çok çaresiz kalıyorlar, Mephisto milyarlarca hayatı yok etmeye ve tahtı ele geçirmeye çok yakın çünkü. Hikâyenin sonunda yankı Loki geri dönüyor ve Kid Loki’ye Mephisto’nun Fear Crown’unun sadece onun zihniyle var olabildiğini söylüyor. Eğer korkunç bir katliamı önlemek istiyorlarsa yapmaları gereken onun zihnini yok etmek. Kid Loki böylece üç konuşma gerçekleştiriyor, sonunda da vücudu eski Loki tarafından ele geçiriliyor. Bu üç konuşmanın biri Leah’ı kendinden korumak için, onu zamanda geri göndertiyor ve Leah’ın nefretini kazanıyor. Diğer ikisi ise Thor ve Disir’den eğer kötüleşirse kendisinin icabına bakmaları için bir istek. Tabii son nefesinde kendine ve dünyaya lanet okumayı da unutmuyor.

O dakikadan sonra (Wiccan’ın yardımıyla) karşımıza biraz yaşlandırılmış, tam ergen olmuş ve bence neredeyse Hiddleston’a benzeyen bir Loki çıkıyor. Young Avengers’a katılıyor, davranışları bencilleştiği anda da vicdan azabı peşini takılıyor. Basbayağı Kid Loki formunda bir hayalet dolanıyor peşinde yani.

Bunları Biliyor Muydunuz?

  • Loki Gram adı verilen bir kılıç taşıyor ve kılıcı sapladığı kişiler yalan söyleyemiyorlar (Agent of Asgard). Aynı kılıç İskandinav Mitolojisi’nde de var, Sigurd’un ejderha Fafnir’i öldürmek için kullandığı kılıç.
  • Loki cehennem köpeklerinden birini evcil hayvanı olarak yanına alıyor ve ismini Thori koyuyor.
  • Büyü güçleri geride kaldığı için aklını kullanması gerekiyor demiştim, onu eski benliğine yönlendirecek bulmacaları çözerken Loki Old-Tongue dilini bir gecede söküyor. Kafası çalışıyor bu çocuğun.
  • Kid Loki Midgardlı şeylere garip bir ilgi duyuyor, pop şarkılarımız ve akıllı telefonlarımız gibi. Kendisine Stark telefonu aldığı da olmuştu, duşta pop şarkısı mırıldandığı da.
  • Sigurd yüzünden Kid Loki bir keresinde Luke adında sıradan bir insana dönüşmüştü. Gerçi Sigurd yüzünden demek doğru olmayabilir, Sigurd’a bu büyüyü satan da ta kendisiydi, yani eski yetişkin hali.
  • Tom Hiddleston, Journey into Mytery’yi çok seviyor ve yazar Kieron’un da Loki’yi tıpkı kendisi gibi anladığını söylüyor. Bakın bu da son sayıya gönderdiği hayran mektubu:

Son Not

Şahsen ben Kid Loki’yi Percy Jackson’daki Nico DiAngelo’ya epey benzetiyorum. Dış görünüşleri dışında karakteristik özellikleri de bence birbirine çok yakın. İkisinin de cehenem köpekleriyle olan ilişkisini saymıyorum bile. Aynı zamanda ikisinde de kötü görünmek ama aslında yardım etmek istemek gibi bir benzerlik var.

Loki, farkındaysanız, hikâyelerin sonunda ne kadar kahramanca davranmış oluyorsa da başta herkes ondan şüpheleniyor. Yalan yok, Thor’un da dediği gibi, iyi fikirleri olsa da onları en şaibeli şekilde kullanıyor Loki. Eh, kahramanlık yaptığında bile bunu olabilecek en Loki biçimde yapıyor. Yine de Loki dizisinde bizim aile dostu üçkağıtçıyı bir de 13 yaşında görsek güzel olur gibi, siz ne dersiniz? Hatta sinematik evrendeki Loki öldüğüne göre… Gelecek Young Avengers filmine dair umut yeşertmemiz gerekiyor mu?

Yazar

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

3 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.