Wiccan deyince akla ilk olarak Pagan inanışları gelir. Bir de interneti tararsanız bazı garip büyü uygulamaları görebilirsiniz. Aslında bu kelime erkek büyücü anlamına gelir. Bugünkü konuğumuz büyücü mü, mutant mı, insan mı bilemesek de elleri ışıldarken ve mırıldanarak büyü tekrarlarken onu görürseniz Wiccan kelimesinin ona yakıştığını anlarsınız. Ama tabii gerçek pagan tanrılarıyla tanıştığında bu ismi pek hoş bulmazlar.

Peki Wiccan kimdir, neyin nesidir ve bu çocuğun tam olarak ne olduğunu neden bilemiyoruz diye soruyorsanız sizi tutmayayım. Buyurun, büyücü Billy’yi kendiniz tanıyın.

Origin Hikâyesi

William ‘Billy’ Kaplan, Rebecca ve Jeff Kaplan’ın en büyük çocuğudur. Yahudi olmasının ve cinsel yöneliminin ona okulda avantaj sağladığı da yoktur. Şaşırtmayacak şekilde okulda hep zorbalık görür, ‘inek’ olduğu gerekçesiyle dalga geçilir. John Kessler peşini bırakmamaktadır.

Bir gün Avengers Malikânesi’nin önünde şişmiş ve kanayan bir yüzle otururken Scarlet Witch çıkagelir. Billy’nin en sevdiği Avenger olan Scarlet Witch onun yarasını iyileştirir ve bir dahaki sefere zorbasına karşı çıkmasını ve kendini ezdirmemesini söyler. Ona göre herkesin içinde bir güç vardır ve ortaya çıkmayı bekliyordur.

Billy başta bunu yapmaz. Onun yerine Kessler’ın programını öğrenip onunla karşılaşmamaya özen gösterir. Ancak Kessler’ın onun yerine başka birini bulduğunu ve ona sataştığını görünce kaçmayı bırakır. Belki kendisini koruyamıyordur ama başkasını korumak zorundadır. Kessler’ın yumruğunu tuttuğu anda Scarlet Witch haklı çıkar. Gerçekten de Billy’nin içinde bir güç vardır. Hatta öyledir ki, Kessler’ı öldürmesine ramak kalır.

Güçlerinden etkilenen Billy tekrar Scarlet Witch’i bulma umuduyla Malikâne’ye döner ancak Avengers dağılmıştır. Artık Young Avengers’ın kurulma vakti gelmiştir. Wiccan ismini kullanmadan önce Billy kendine Asgardian der. Zaten ilk kostümünde de Thor ile benzerlikler vardır çünkü Billy, İskandinav mitolojisini çok sevmektedir.

Ancak farkındaysanız bu eksik bir hikâye. Bu güç nereden geliyor ki? Sonrasında Wiccan’ın Scarlet Witch’in reenkarne olmuş çocuğu olduğu açığa çıkacaktır. Vision’ın hafıza dosyalarına göre Scarlet Witch çocuk sahibi olmayı çok istemiş, ikiz çocuk sahibi olmuştu. Bu iki çocuğun ruhu, sonrasında Mephisto tarafından emildi ancak o kadar güçlüydüler ki Mephisto’yu yakıp kül ettiler. Billy, Kaplan’ların güvenli evinde doğarken ikiz kardeşi Tommy, Shepherd’ların sıkıntılı evinde doğmuştu. Billy, Scarlet Witch’in güçlerine sahipken kardeşi Tommy, Quicksilver’ın güçlerine sahipti.

Güçleri

Wiccan’ın mutant mı yoksa büyücü mü olduğuna dair çok fazla tartışma var. Ancak tartışılamayacak tek bir şey var: Wiccan çok güçlü. Ellerinden elektrokinetik enerji çıkararak maddeyi manipüle edebilir. Havadan cisim yaratabilir, cisimleri havalandırabilir. Güç, enerji, ateş veya buz fırlatabilir. Işınlanma yeteneğinin yanı sıra güç kalkanı oluşturma becerisi de vardır. Belli bir mantrayı tekrarlayarak gerçeğe dönüşmesini sağlayabilir. Bu güçlerin hepsi aslında Reality Warping ile doğrudan alakalıdır, yani kendisi direkt gerçekliği manipüle edebilir.

Daha ilginci, Wiccan’ın bir noktada Demiurge’a dönüşmesi. Demiurge olarak Wiccan büyünün kurallarını yeniden yazacak ve Marvel evrenindeki büyü için neredeyse bir tür peygamber olacaktır. Gelecekte yıldızlarla portresinin yapıldığı gezegenler vardır, evrendeki önemi çok fazladır. Hatta bu yüzden Loki onun iplerini eline almaya çalışmış, kurallar yazılırken orada olmak istediğini söylemiştir. Ne de olsa bir büyücü için evrende bundan daha önemli bir bilgi veya fırsat olabilir mi? Hem de Wiccan büyü âleminin hem geçmişini hem de geleceğini dize getirirken?

Ayrıca güçlerini açıklamak için sadece düşünce gücüyle bir dövüş sırasında çevresindekileri komaya soktuğunu söyleyebiliriz. Hepsi de sevgilisi Hulkling’i kurtarmak için. Bu yüzden Avengers tarafından el koyulur kendisine. İkinci bir Scarlet Witch vakası istemiyorlardır: Scarlet Witch öncesinde çocuklarını bulamamanın öfkesiyle orijinal Hawkeye’ı, Vision’ı ve Ant-Man’i öldürmüş, mutantların soyunu kurutmuştur. Sanırım bu bilgiler güçlerinin boyutunu anlamakta yardımcı olmuştur.

Yaratıcıları

Wiccan ilk olarak Young Avengers’ta göründü. Allan Heinberg yazdı, Jim Cheung çizdi. Ama başta Heinberg Marvel’ın ona eşcinsel karakter yazdırtmayacağını düşünmüştü, bu yüzden Wiccan için daha karmaşık ve kesinlikle daha zorlama bir olay örgüsü planlamıştı. Editör Tom Brevoort ise hikâyeyi uzatmamayı önerdi, böylece Wiccan’ın orijinal karakterine ve ilişkilerine dokunulmadı.

İlişkileri

 • Wiccan’dan bahsedince akla ilk olarak Hulkling gelir. Wiccan’ı destekleyen ve kötü zamanlarında yanında olan sevgilisi olmasa Wiccan muhtemelen duygularını kontrol edemeyip çoktan dünyayı filan patlatmıştı.
 • Wiccan ve ailesi ile arasında sağlıklı bir ilişki vardır. Daha doğrusu biyolojik ailesi. Bir kardiyolog ve psikiyatrist olan sıradan insan anne babası Billy’yi çok destekler ve arkasında dururlar. Aynı şeyi mutant annesi ve robot babası Wanda ve Vision ya da psikopat dedesi Magneto için söylemek biraz zor, orada işler biraz karışık.
 • Wiccan’ın Speed ile olan ilişkisi tanıdıktır: birbiriyle rekabet içindeki iki kardeştir onlar. Ancak Speed’i yakalamak biraz zordur, ne de olsa onun süper gücü hızdır ve konuştuklarını anlamak için bile dikkat gerekir. Birbirleriyle aynı suratlara sahip olsalar bile kişilikleri ve doğdukları şartlar çok farklıdır.

Bazı Önemli Olaylar

Süper kahramanlığa atılışı: Wiccan’ın süper kahraman hikâyesi Iron Lad’in Avengers’ı reform etme çabalarıyla başlar. Asıl Avengers takımı dağıldıktan sonra zamanda yolculuk yaparak onların zamanına gelen ve onları bir araya getiren Iron Lad sayesinde ilk kez maceraya atılırlar. Kardeşi Tommy’yi hapisten kurtarırlar, Young Avengers adı altında The Conqueror’a ve Skrull’lara karşı savaşırlar. Sonra Wiccan’ın ikiz kardeşi Tommy, Speed ismiyle takıma katılır.

İç Savaş: İç Savaş’ta ekip olarak tutuklanırlar. Neyse ki Wiccan’ın teleport yeteneğiyle hepsi kurtulur. Daha sonra tekrar hapse giren Wiccan’ı Captain America kurtarır. Bir noktada Runaways ile takıldıkları olur. Çok gizli olan, hatta o kadar gizli ki var olmayan bir devlet tesisi The Cube’da az kalsın işkence göreceklerdir, Xavin onları son anda kurtarır. İç Savaş’ın sonucu olarak sonrasında ailesi diğer süper kahramanlar gibi gidip kayıt olmadığı için Wiccan’a kızar.

Annesi Scarlet Witch’i arayışı: İç Savaş’tan sonra Siege ve Secret Invasion gibi ‘event’lerde boy gösterir Wiccan. Doctor Strange onu takdir eder ve bir gün Sorcerer Supreme olabileceğini söyler. Doctor Strange haklıdır, Wiccan daha önce belirttiğim gibi çok güçlüdür ve özellikle sevgilisine sataşmak onu ciddi bir silah haline getirir. Bu yüzden yine daha önce söylediğim gibi  Avengers ona el koymak ister, annesi gibi zıvanadan çıkmayacağından emin olmak isterler. Young Avengers ise Wiccan’ı kurtarır ve Magneto’nun da baş göstermesiyle Scarlet Witch’i aramaya başlarlar. Kısacası Wiccan dedesiyle birlikte annesini arıyordur ki annesi çocuklarının sağ olduğunu görüp öfkesini dindirsin.

Scarlet Witch’i Wundagore’da bulduklarında onun aslında bir Doombot olduğunu fark ederler, mekanik yapılı bir tür kopya. Böylece Wiccan müthiş bir aptallık sergileyerek gerçek Scarlet’ı bulmak için Doctor Doom’un kalesine sızmayı dener. Herkes Wanda’nın esir olduğunu düşünüyordur. Wiccan annesini bulur bulmasına ama bu her şeyi daha da karıştırır. Wanda hiçbir şey hatırlayamadığı gibi bir de sonraki gün Doctor Doom’la evleniyordur. Wiccan Doom’la dövüşür, gerçek bir fanboy olduğu için ölmek üzere olduğunda bile fazlasıyla heyecanlıdır, sonuçta Doctor Doom adını biliyordur! Sanırım Wiccan’ı Spider-Man’e benzetebiliriz bu konuda.

Wiccan bayıldığında Doom onu iyileştirir. Wanda’nın hafızasını ve güçlerini kaybetmiş olarak ona geldiğini söyler, kendisi kimseyle rızası dışında evlenmiyordur. Doom Wiccan’a da bir teklif sunar: ya Doom’un esiri ya da misafiri olacaktır. Onu iyileştirirken güçlerini de elinden almıştır. Wanda Wiccan’a gelip Doom’un farklı bir tarafını gördüğünü ve Scarlet Witch hakkında her şeyi bilmek istediğini söyler, Wiccan da kaçmak istiyordur, anlaşırlar. Wanda Wiccan’ı kaleden çıkarırken Wiccan da annesine gerçek kimliğini anlatır. Bu sırada Avengers üyeleri, Wiccan’ın arkadaşları, Magneto ve Quicksilver dışarıda bot ordusuyla savaşıyordur. Ana-oğul kaleden çıktıkları anda mutantların intikamı için Wolverine, Wanda’yı öldürmeye çalışır.

Ortalık zaten ana baba günü değilmiş gibi bir de Iron Lad işin içine girer. Genç intikamcılar Iron Lad’in zamanda yolculuk teknolojisi sayesinde kaçarlar. Geçmişe giderler, Ant-Man’i kurtarırlar, Wanda da nihayet Scarlet Witch olduğunu hatırlıyordur. Billy ve Tommy’nin kendisinin oğulları olduğunu da fark eder. Hatta mutantların güçlerini geri getirebileceğini ve yaptıklarını düzeltebileceğini keşfeder.

Tabii Scarlet Witch üzerine X-Men ve Avengers dövüşmeye başlar. Çünkü biliyorsunuz ki süper kahramanlar birbirlerini dövmeyi seviyorlar. Doom’un kalesine geri dönerler, Scarlet mutantlara güçlerini geri vermek ve sonrasında kendi güçlerini tamamen yok etmek Doom’la anlaşır. Sonuçta X-Men’den ya da Avengers’dan hayır gelmeyeceği bellidir. Doom’a da güvenilmeyeceğinden Billy de işin içine girer. Üçü mutantlara güç iadesi yaparken Patriot, Doom’a güvenmediğinden patlayıcı bir ok ile büyüyü durdurur.

Böylece Wanda güçlerini büyüyü tamamlayamadan kaybeder. Tüm güçleri Doctor Doom’a geçmiştir. Doom’un niyeti de iyi filan değildir. Wiccan sonunda neredeyse tüm kahramanların geçmişlerinde kötü şeyler olduğunu söyler. Neden Scarlet Witch’e gelince her şey bu kadar problem olmuştur? Wanda ve Wiccan Doom’un güçlerini çekerler ve Doom kaçar. Savaşın sonunda olan Cassie’ye ve Vision’a olur. Bu, bir noktada uzlaşmak yerine birbirine girmeye hazır kompleksli süper kahramanların da suçudur.

Ama yetişkinler yerine kendilerini suçlayan gençler olur. Young Avengers tümüyle dağılır. Kendini en çok suçlu hisseden Wiccan. Hikâyedeki kötü adamın kendisi olduğunu söyler ve depresyona girer. En azından Hulkling’in onunla nişanlanması moralini yerine getirir.

Mother ile savaşı: Uzun bir süre sonra Young Avengers yeni bir tehdite karşı tekrar bir araya gelir. Wiccan, Hulkling’in ölü annesini hayata döndürmeye çalışıyordur. Farklı evrenlere şöyle bir göz atarken birinde, Hulkling’in annesini ölümünden önceki anından çekip çıkarır. Bilmediği şey aslında sadece kendisinin güçlerini yemek isteyen The Mother’ı evrenine getirmiş olduğudur. Kesinlikle yanlış anne. Bunda Loki’nin de payı vardır çünkü ortak bir düşmana karşı Wiccan’ın müttefiki olduğu izlemini vermek istemektedir. Sonra da gelsin bakalım büyü alemi üzerinde otorite! Sonuç olarak Mother hem Wiccan’ın enerjisinden beslenmek istemektedir, hem de tüm Young Avengers’ın ölü ebeveynlerini kötücül olarak diriltmektedir.

Mother’ı yenmek için Wiccan’ın büyü bilgisi yetmez. Loki eğer güçleri kendisine devrederse Mother’ı yenebileceğini söyler. Elbette ona güvenmezler. Bu arada Loki rahatsız edici bir ihtimali dile getirir: Eğer Wiccan bu kadar güçlüyse ve Hulkling’i bu kadar seviyorsa Hulkling’in gerçek olma ihtimali nedir? Sonuçta Wiccan farkına bile varmadan hayatındaki güzel şeyleri gerçekliği manipüle ederek gerçekleştirebiliyordur, değil mi? Ama gerçek ya da değil, böyle detaylara takılmamayı da öğrenirler. Ama bundan önce Hulkling ayrılır ve arkasında Mother’ın olduğu bir terapi gurubuna katılır ve rehin alınır.

Bu sırada Mother’ı durdurmak için Wiccan’ın ölmesi gerektiğini söyler Loki. Bu yüzden güçleri 10 dakikalığına ödünç alır. Elbette bunu yapar yapmaz kaçar. Ama vicdan azabı Wiccan tam kendini öldürecekken onu geri getirir. Prodigy yani David Alleyne adlı bir mutantın onlara katılmasıyla hedeflerini değiştirirler. Patriot’ın eski kostümünü giyen bir yabancıyı paralel evrenler boyunca kovalarlar. Amaçları da Wiccan’ın kardeşi Tommy’yi bulmaktır. Türlü türlü olasılık ve evrenle kaşılaşırlar, sonunda bunlardan birinde Wiccan’ın Demiurge’a dönüştüğünü fark ederler. Ancak bu gezi de Mother tarafından bölünür.

Central Park’ta son bir savaşta Kate, America, Noh-Varr ve David, Teddy’yi kurtarır. Teddy de Billy’yi bulur. İkisinin kavuşması Billy’nin Wiccan’a dönüşmesi için yeterli kıvılcımı çakar ve günü kurtarırlar.

Sonrasında Wiccan New Avengers’a katılır, A.I.M. ile çalışır, Kree-Skrull savaşları arasında kalır. İkinci İç Savaş’ta Doctor Strange önderliğinde bir Celestial’a karşı savaşır. Bir noktada Manhattan’ın Dark Elf istilasında bulunurlar.

Bunları Biliyor Muydunuz?

 • Wiccan Buz ve Ateş’in Şarkısı’nı çok sever. Eğer hayranı olduğu şeylerden bahsedeceksek ekleyelim: Neşeli Günler de en sevdiği filmlerdendir. Kendisi epey ‘inek’tir gerçekten.
 • Dedesi Magneto’nun en sevdiği torunu unvanını kardeşi Speed’e kaptırmıştır.
 • E-posta adresi ‘gerçektenbüyücü666@super-mail.com’dur.
 • Thor’dan esinlendiği kostümünden sonra tasarımı çok fazla değişiyor, sonraki çizgi romanlarda tanıması biraz zor.
 • Wiccan’ın güçlerinden o kadar bahsettim, biliyorum. Ama bir de zayıf noktası var. Yaptığı büyüyü yani tekrarladığı cümleyi kendisi duymazsa büyü işe yaramıyor. İç Savaş’ta The Cube’dan bu yüzden kaçamamıştı, kulaklarını tıkadıkları için. Bu bilgiyi aranızdan kimsenin süper-kötü olmadığı umuduyla veriyorum, yüzümü kara çıkartmayın.

Son Not

Hepimizin sevdiği bir süper kahraman grubun var aslında: Genç, hor görülen ve zorbalığa uğrayan kahramanlar. Spider-man’i neden çok seviyoruz? Böyle karakterlerle empati kurması bizim içinse her zaman daha kolay oluyor. Biz de her gün küçük ya da büyük bir şeylere kafa tutuyoruz, ya da tutmamız gerekiyor. Ve yine bu karakterler gibi süper güçlerimiz olsaydı bu süper güçler de süper problemlerimiz arasına girerdi. Wiccan hem onlardan biri hem de onlardan çok farklı bir karakter. Sosyal hayatı da aile hayatı da epey karmaşık ve üstüne bir de aşırı süper güçler onu zorluyor olsa gerek. Ama o kolay pes etmiyor. Doğru. Ama kendisi mahallesindeki basit suçlarla savaşmıyor, inter-galaktik işlere de bulaşıyor. Bu da açıkçası bir süper kahraman için enfes bir karışım. Tam da bu yüzden Wiccan’ın daha çok değer görmesi gerektiğini düşünüyorum.

Birsonrakiyazıdagörüşürüzbirsonrakiyazıdagörüşürüzbirsonrakiyazıdagörüşürüzbirsonrakiyazıdagörüşürüzbirsonrakiyazıdagörüşürüz…

Yazar

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

4 Yorum

 1. Mehaba wiccan karakterini öğrenmek ve hikayesini tam öğrenmek için hangi çizgiromandan başlayarak okumam gerekir ve hangi sırada? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Ruken Barış Cevap ver

   Young Avengers Special (ilk görünüş, origin)

   Young Avengers 2005 (ilk hikâye)

   Young Avengers 2013 (Kid Loki vs. Young Avengers)

   Young Avengers Presents 2008 (her sayı bir karaktere odaklanıyor, sayı #3 – Speed ve Wiccan)

   Avengers The Children’s Crusade 2011 (Wanda’yı bulma oyunları)

   New Avengers (2015)

   Death’s Head (2019)

   Strikeforce (2019)

   Empyre (2020)

   Young Avengers ekibi, bir de Civil War ile Secret Invasion eventlerine Young Avengers/Runaways adlı sayılarla dahil olmuşlar ve Siege: Young Avengers adlı kitapta boy göstermişler.

 2. Wiccan marvel evrenindeki en sevdiğim karakterdir, böylesine bir sayfa oluşturduğun için sana minnetlerimi sunarım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.